Polskie Radio
Section05

otyłość

"My, skrajnie otyli" - kiedy kilogramy dominują nad życiem [POSŁUCHAJ PODCASTU]

"Słoń", "Wieloryb", "Hipopotam", "Pasztet". A w dzieciństwie "Gruby na bramkę". Są wśród nas ludzie, którzy mierzą się z tymi określeniami na okrągło, a jeśli się nie mierzą, to prawdopodobnie są zamknięci w czterech ścianach i nie wiemy o ich istnieniu. Ludzie skrajnie otyli - to o nich rozmawiamy z Magdaleną Gajdą, autorką książki "My, skrajnie otyli". Na kolejny odcinek podcastu "Jamrozek wrażliwie" zaprasza Kuba Jamrozek.
Zobacz więcej na temat:  nadwaga społeczeństwo POLSKA

36 kg mniej po Ozempicu. Rewolucyjny lek czy zagrożenie?

Zainteresowanie Ozempicem nie maleje. Lek cieszy się ogromną popularnością i niełatwo go zdobyć. Jego sławę nakręcają liczne medialne publikacje, w których można przeczytać o "natychmiastowym chudnięciu" i "piorunujących efektach". Zestawiliśmy to z rzeczywistością. Skontaktowaliśmy się z osobami, które przyjmują bądź przyjmowały specyfik. Ich doświadczenia są skrajnie różne, jednej z naszych czytelniczek udało się zrzucić 36 kg. Dla kogo jest przeznaczony Ozempic i jakie może powodować skutki uboczne? Dopytaliśmy eksperta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA choroba cukrzyca leki

Waga z głowy. Jak wprowadzić "czułą dyscyplinę" i chudnąć na własnych zasadach?

Psycholożka Katarzyna Kucewicz mierzyła się otyłością III stopnia i ważyła 143 kilogramy - udało jej się schudnąć 65 kilogramów. W swojej książce "Waga z głowy" opisuje jak ważne w procesie odchudzania jest mentalne przygotowanie. - Starałam się z czułością i delikatnością podchodzić do siebie przez cały proces - mówi w Czwórce.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kobieta edukacja zdrowie dietetyk dietetyczka dieta odchudzanie

"Składniki szerokiego uśmiechu" w zdrowej diecie. Co jeść, by być szczupłym i szczęśliwym?

Nie specjalistyczne diety redukcyjne, a wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych jest najskuteczniejszym sposobem na walkę z nadwagą u dzieci. W jaki sposób zachęcić dzieci do zdrowego podejścia do jedzenia i czy da się to zrobić w sposób naturalny, nie na bazie zakazów i przymusu?  Czy zdrowa dieta może poprawić nie tylko nasz wygląd, ale i samopoczucie?   
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus Magdalena Kartasińska-Kwaśnik dieta żywność dzieci nawyki Aleksandra Dobieszewska

Ludzie chorzy na otyłość olbrzymią: co się z nimi dzieje, jak można im pomóc?

Otyłość to choroba na którą w Polsce choruje coraz więcej osób. Jednak dla sporej części społeczeństwa to tylko efekt zaniedbań i lenistwa. Otyłość olbrzymia jest skrajnym przypadkiem tej choroby. Osoby ważące 200, 300 i więcej kilogramów to najbardziej tajemnicza grupa społeczna. Nie wiadomo, ile ich jest w Polsce, ale pewne jest, że będzie ich coraz więcej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka zdrowie społeczeństwo medycyna depresja Agnieszka Szydłowska

Toksyczne diety. Nie dają trwałych efektów, nie zmieniają nawyków

Blisko 60 proc. Polaków jest otyłych, wielu próbuje się odchudzać na własną rękę, czerpiąc wiedzę na ten temat głównie z internetu, bez konsultacji z lekarzem czy dietetykiem. Jakie konsekwencje dla naszego zdrowia może mieć tego rodzaju sposób pozbywania się zbędnych kilogramów? 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka nadwaga dieta społeczeństwo psychoterapia insulinooporność zdrowie Gabriela Słowińska infografika

Walka z otyłością. Rozwiązanie polskich naukowców pozwoli łatwiej zdiagnozować chorobę

Rubid, potas, żelazo i brom - stężenie tych pierwiastków w tkankach ma być kluczem do wczesnej diagnostyki otyłości oraz związanych z nią powikłań. W szybkim i skutecznym wykrywaniu choroby ma pomóc rozwiązanie, nad którym pracują naukowcy z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Joanna Gąska medycyna zdrowe odżywianie zdrowie zdrowie i dieta nadwaga

Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży. Jak skutecznie zwalczyć problem?

Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazał, że nadwagę i otyłość odnotowano u 32 proc. polskich dzieci w wieku 7-9 lat. Plasuje to Polskę na 8. miejscu wśród badanych krajów europejskich. Konsekwencją opublikowanego dokumentu jest uznanie otyłości za chorobę. Wpisano ją na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób.
Zobacz więcej na temat:  dzieci zdrowie medycyna Artur Wolski szkoła edukacja żywność dieta społeczeństwo infografika

Jak skutecznie zadbać o zdrową dietę i prawidłową masę ciała?

– Ważne jest to przede wszystkim, żeby podchodzić do otyłości, do nadwagi, nie jako do słabości, tylko do czegoś, co jest takim zdrowotnym problemem, którym należy się zająć całościowo, kompleksowo. Nie należy podchodzić do tego jako do czegoś na chwilę, tylko jako procesu zmiany nawyków żywieniowych – podkreśla Żaneta Rybak, dietetyczka.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie Trójka choroba depresja Józef Niewiarowski Piotr Firan Żaneta Rybak

PR24 Plaga otyłości wśród dzieci. Lekarka alarmuje

- Otyłość to choroba cywilizacyjna oraz narastający problem wśród dzieci i młodzieży, mający poważne konsekwencje nie tylko zdrowotne, ale też społeczne - mówiła w Polskim Radiu 24 endokrynolog i diabetolog dziecięca dr Elżbieta Lipska. W audycji "Samo zdrowie" ekspert wskazywała też przyczyny dziecięcej otyłości, a także zdradzała sposoby, na to, jak poradzić sobie z tą chorobą. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie społeczeństwo medycyna dzieci służba zdrowia Małgorzata Telmińska