Polskie Radio
Section05

pamięć

Wystawy w Muzeum II Wojny Światowej. "Pokazują ludzki wymiar konfliktu"

- Nigdy nie będziemy w stanie uwolnić się od pewnej traumy, przekazywanej przez pokolenia, ponieważ II wojna światowa była odmienna od wszystkich poprzednich konfliktów. W największym stopniu dotknęła ludność cywilną. I to ona stała się jej największą ofiarą, a zarazem bohaterem, ponieważ znosiła jej najtrudniejsze wyzwania - terror okupantów, poniżenia, głód, bombardowania, pracę niewolniczą czy przesiedlenia - mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Sołoduszkiewicz, historyk z Muzeum II Wojny Światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum II Wojny Światowej II wojna światowa wystawa

Trener pamięci. Kim jest i kiedy się do niego udać?

Jak przejść od wiedzy na temat pamięci do jej aktywnego wspomagania? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi z autorami książki "Trening pamięci. Podręcznik trenera", prof. dr. hab. Przemysławem Bąblem i Agnieszką Baran. Naukowcy podzielili się z nami skutecznymi sposobami na poprawę kondycji naszej pamięci. Zdradzili również sytuacje, w których powinniśmy udać się do trenera pamięci.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka zdrowie Przemysław Bąbel Agnieszka Baran literatura

Gołda Tencer. "To, co my chcemy robić, to ocalić od zapomnienia"

– Tak, jak mówił w Warszawie Singer, język jidysz nie jest językiem martwym, tylko zmarłych. Tak samo jest z kulturą żydowską: ona żyje – mówiła Gołda Tencer w Polskim Radiu w 1999 roku. Dziś mija 75. rocznica urodzin tej wielkiej polskiej aktorki, reżyserki i piosenkarki związanej z Teatrem Żydowskim w Warszawie.   
Zobacz więcej na temat:  kultura żydowska Gołda Tencer Warszawa Łódź piosenka TEATR II wojna światowa

Prezydent Niemiec w Warszawie. Andrzej Duda: symboliczny hołd

Postawę prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera należy przyjąć z szacunkiem - zaapelował prezydent Andrzej Duda. Steinmeier uczestniczy w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Obaj politycy złożyli dziś kwiaty przed miejscem pamięci ofiar rzezi Woli przy ulicy Górczewskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie II wojna światowa Andrzej Duda Frank-Walter Steinmeier Niemcy

Spory po 1989 roku nt. wydarzeń historycznych. Jak oceniano Powstanie Warszawskie?

Książka "Konflikt pamięci. Polska po przemianach systemowych 1989 roku" przedstawia spory nt. wydarzeń historycznych. W audycji z cyklu "Rzeczypospolite" dr Anna Ratke-Majewska - politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego i autorka książki - opowiedziała o największych takich dyskusjach. Pierwszą z nich był spór o ocenę Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  1989 Antoni Dudek transformacja ustrojowa Dwójka Powstanie Warszawskie

Długi weekend czerwcowy. Wypoczywajmy na łonie natury: dzika przyroda jest dobra na wszystko!

Ciepłe, długie dni i zbliżający się długi weekend czerwcowy to doskonała okazja, aby więcej czasu spędzać na łonie przyrody. A im owa przyroda jest bardziej dzika, tym lepiej. Naukowcy zgodnie twierdzą, że im więcej obcujemy z naturą, tym większe mogą być korzyści dla naszej psychiki i zdrowia, zaczynając od redukcji stresu, przez większą uważność, kończąc na poprawie pamięci.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA natura przyroda ekologia zdrowie psychiczne zdrowie stres Trójka Trójka Justyna Grabarz

Film "Pamięć" Michela Franco. Rozważania o demencji i chorobie Alzheimera

- Film "Pamięć" ("Memory") był jednym z ostatnich seansów konkursowych na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji. Jak to na festiwalu, był to moment poczucia przesytu kinem. Wtedy jednak pojawił się ten film i uwiódł mnie od pierwszej chwili - opisała swoje wrażenia Adriana Prodeus, która wraz z Piotrem Goćkiem w audycji "O wszystkim z kulturą" pochyliła się nad obrazem Michaela Franco.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Piotr Gociek Adriana Prodeus FILM demencja choroba Alzheimera KULTURA