Polskie Radio
Section05

psychologia

Psychologowie nie mają wątpliwości: samotność jest gorsza i bardziej niebezpieczna od nikotyny!

W niedzielę 9 czerwca wybieraliśmy naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Ale nie tylko – tego dnia obchodziliśmy również Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. To święto jest ważniejsze, niż się może wydawać, gdyż jak się okazuje, posiadanie przyjaciela, kogoś bliskiego, to bardzo ważna sprawa, mająca poważny wpływ na naszą psychikę i zdrowie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo przyjaźń ludzie pomoc psychiatria starość Beata Rajba Justyna Grabarz Trójka

Kampania społeczna "Gdzie jesteś?". Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina

W maju w Dzień Dziecka Zaginionego wystartowała kampania społeczna "Gdzie jesteś?". Odbyła się też publiczna debata, opublikowano postulaty rodziców zaginionych dzieci oraz uruchomiono stronę internetową, która ma pełnić funkcję poradnika dla rodziców. Wszystko po to, żeby zwrócić uwagę na problem zaginięć dzieci i wesprzeć rodziny w trudnych momentach. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek konferencja zaginieni rodzice rodzina

Zobaczyć niezauważalne. Reportaż "Choroba kłamstwa" Alicji Samolewicz-Jeglickiej (Radio Gdańsk)

To temat, który dotyczy większej liczby osób, niż nam się wydaje. O depresji dzieci i młodzieży mówi się coraz częściej i głośniej. Bardzo dobrze, że tak się dzieje, bo to ważne. Co jednak z depresją mężczyzn? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Alicji Samolewicz–Jeglickiej "Choroba kłamstwa" (Radio Gdańsk).
Zobacz więcej na temat:  reportaż Alicja Samolewicz-Jeglicka depresja mężczyzna pr poleca

"MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". Czym jest Pierwsza Pomoc Psychologiczna?

Młode Głowy to ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Czwórka przyłącza się do tej ważnej dyskusji, stąd nasz udział i audycja specjalna prosto z konferencji "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". O zdrowiu psychicznym i samej konferencji mówi ekspertka projektu psycholożka i psychoterapeutka Joanna Flis.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie psychiczne Jakub Jamrozek Młode Głowy konferencja

"Klub Trójki. Audiodokument": stereotypy męskości i trudne emocje. Premiera reportażu "Dalej trzymamy się razem"

21-letni Michał zniknął bez śladu rok temu. Na moście nad Wisłą znaleziono jego plecak, jednak jego ciała nie odnaleziono. Można przypuszczać, co się stało, ale pewności nie ma. Jego przyjaciele, Mikołaj i Tomek, muszą sobie dać z tym radę, muszą poradzić sobie ze stratą. Reportaż Hanny Dołęgowskiej "Dalej trzymamy się razem" stał się pretekstem do rozmowy o emocjach mężczyzn i umiejętności ich wyrażania oraz dzielenia się nimi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Hanna Dołęgowska reportaż zaginieni społeczeństwo pr poleca mężczyzna emocje psychika psychoterapia Anna Dudzińska Klub Trójki

Dotknięcie dziecięcej wrażliwości na rodzinnym pikniku Trójki

– Bez uważnego słuchania i obserwowania dziecka nie ma szans na jego zrozumienie, wejście w jego buty i pomaszerowanie przez jego świat – uważa Iwona Zabielska-Stadnik, redaktorka naczelna czasopisma "Newsweek-Psychologia". Przygotowaną przez ten magazyn wystawę "Wrażliwe jak dziecko" będzie można zobaczyć podczas niedzielnego pikniku Trójki, "Myśliwiecka - Dzień Mamy, Taty i Dziecka".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus Iwona Zabielska-Stadnik psychologia dziecięca wychowanie Narodowe Centrum Kultury

Życie z lękiem. Co to są zaburzenia lękowe?

Aż 7 procent populacji cierpi na ataki paniki, 5 procent z powodu konkretnych bodźców. O tym rozmawialiśmy z Arkadiuszem Lorencem, autorem książki "Lękowi. Osobiste historie zaburzeń". W audycji Czwórki poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania: jak objawiają się stany lękowe, jakie mogą być rodzaje lęku i gdzie udać się po pomoc? A pomóc może zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek książki terapia zaburzenia lękowe

Debata Dwójki: dezinformacja. "Nie byłoby problemu, gdyby nie odbiorcy" [WIDEO]

- Myślę, że zjawisko dezinformacji by się tak nie pleniło, gdyby ludzie mieli szczerą, głęboką motywację do poznawania prawdy. Do szukania informacji i ich weryfikowania. Może jest to też kwestia braku narzędzi, że ludzie często nie bardzo wiedzą, jak i gdzie poszukać źródeł informacji - mówił podczas "Debaty Dwójki" prof. Marek Kochan, językoznawca i medioznawca z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja Michał Nowak Marek Kochan Katarzyna Bąkowicz Przemysław Bąbel Andrzej Krzak Dwójka KULTURA socjologia