Polskie Radio
Section05

scenografia

Opracowywanie komiksowego obrazu PRL-u w polskim kinie. Ile trwa szukanie plenerów czy budynków?

- Reżyserowi zależało na tym, żeby to był świat, który dość mocno przypomina komiks. Od tego punktu wyjścia zaczęła się nasza wspólna rozmowa - powiedziała w Dwójce Anna Anosowicz o filmie "Najmro". Produkcja przedstawia historię rozgrywającą się w PRL-u. Scenograf opowiedziała nam o specyfice takiej pracy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka PRL kino Zobacz także Marta Strzelecka Anna Anosowicz

Katarzyna Minkowska laureatką Nagrody im. Konrada Swinarskiego

– Kiedy w Polsce mówimy o teatrze psychologicznym i teatrze formalnym, to teatr formalny albo się kojarzy z dell'arte, albo eksperymentem – udanym bądź nie – a psychologiczny jest mieszczańskim teatrem dla piątkowego widza. A mam poczucie, że właśnie najlepszy teatr formalny jest psychologiczny, bo przecież zawsze opowiadamy o emocjach – mówiła w Dwójce Katarzyna Minkowska – znakomita polska reżyserka teatralna, laureatka Nagrody im. Konrada Swinarskiego za spektakl "Kiedy stopnieje śnieg" w TR Warszawa.
Zobacz więcej na temat:  Dominik Gac Katarzyna Minkowska reżyser Nagroda im. Konrada Swinarskiego KULTURA Dwójka

Pożegnanie Andrzeja Mularczyka. W Jedynce wspominaliśmy wybitnego scenarzystę

Był wielką postacią radia i kina, mistrzem radiowego reportażu, autorem nagradzanych słuchowisk i scenariuszy filmowych. W piątek (28 czerwca) w Warszawie ostatnie pożegnanie Andrzeja Mularczyka. W Programie 1 Polskiego Radia wspominaliśmy tego wybitnego scenarzystę. Gościem Magdy Mikołajczuk był redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Bartosz Panek.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Andrzej Mularczyk W Jezioranach Teatr Polskiego Radia reportaż Bartosz Panek Polskie Radio Małgorzata Potocka

Boris Kudliczka: w czasie studiów nie byłem wielkim fanem opery

- W młodości spotykałem się z operą, która była konserwatywna, naiwna w interpretacji. W ogóle mnie do niej nie ciągnęło. W 1995 roku na zaproszenie Andrzeja Kreutz-Majewskiego zostałem jego asystentem w Teatrze Wielkim w Warszawie. Tam poznałem się z Mariuszem Trelińskim. Zaczęliśmy współpracować i po pewnym czasie narodził się pomysł, by stworzyć razem operę - mówił w Dwójce Boris Kudliczka, scenograf operowy i teatralny.
Zobacz więcej na temat:  Monika Pilch opera Boris Kudiczka KULTURA Dwójka Mariusz Treliński Teatr Wielki - Opera Narodowa Waldemar Dąbrowski

30. Bydgoski Festiwal Operowy: od nawiązania do ikony filmu gangsterskiego po hip-hop do dźwięków baroku

Tegoroczny, 30. Bydgoski Festiwal Operowy zainauguruje premiera opery komicznej "Don Pasquale" w wykonaniu zespołu Opery Nova. - Sądząc po próbach, których byłem świadkiem, widzów czeka dobra zabawa, bardzo ciekawie nawiązująca do jednej z ikon filmu gangsterskiego - powiedział w Dwójce Maciej Figas, dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy. Festiwal rusza w najbliższą sobotę (20.04) pod patronatem Programu 2. 
Zobacz więcej na temat:  opera Bydgoski Festiwal Operowy Dwójka reżyser Jakub Kukla KULTURA

Marian Kołodziej - scenograf. W jaki sposób tworzył dekoracje i kostiumy?

Marian Kołodziej to artysta, który w swojej twórczości regularnie powracał do traumatycznych przeżyć czasu wojny. Wspomnienia z obozu Auschwitz obecne były w jego dziełach, jeszcze zanim zdecydował się na stworzenie "Klisz pamięci". Tworząc scenografie, współpracował z najwybitniejszymi reżyserami teatralnymi i filmowymi. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Marian Kołodziej Teatr Wybrzeże Jerzy Jarocki Adam Hanuszkiewicz Kazimierz Kutz Tadeusz Różewicz