Polskie Radio
Section05

stalinizm

Upamiętnienie 79. rocznicy Tragedii Górnośląskiej

Składanie kwiatów w miejscach związanych z represjami wobec mieszkańców Górnego Śląska w latach 1945–48, przemarsz z Katowic do bramy obozu Zgoda, będącego symbolem powojennych prześladowań Ślązaków, wykłady i inscenizacja historyczna – złożą się na zaplanowane 28 stycznia br. obchody 79. rocznicy Tragedii Górnośląskiej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa nazizm Niemcy III Rzesza komunizm zbrodnie wojenne Armia Czerwona Śląsk Śląsk Górny Związek Sowiecki niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne represje

"Wszelkie pomysły, aby likwidować IPN, będą skazane na porażkę". Szef UdSKiOR o planach Lewicy i KO

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk sprzeciwia się pomysłom likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej. Taki postulat zgłaszają politycy Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, a więc formacji będących częścią większości parlamentarnej, szykującej się do objęcia rządów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  IPN represje KOR kombatanci wojsko komunizm POLSKA HISTORIA wybory w Polsce polityka

IPN zidentyfikował kolejnych 20 osób. "Powracamy po tych, którzy Polskę mieli w sercu"

Imiona i nazwiska 20 ofiar reżimów totalitarnych, których szczątki specjaliści Instytutu Pamięci Narodowej wydobyli z bezimiennych mogił ogłoszono w piątek w Belwederze. W trakcie uroczystości z udziałem przedstawicieli władz, IPN i Kancelarii Prezydenta rodzinom ofiar wręczono noty identyfikacyjne.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda IPN totalitaryzm nazizm komunizm II wojna światowa Niemcy Rosja Żołnierze Wyklęci Armia Krajowa

Niewygodna historia? W Petersburgu przerwano promocję polskiego wydania książki o zbrodniach z czasu ZSRR

Rosyjska policja przerwała w sobotę spotkanie autorskie Iriny Flige z okazji opublikowania polskiego wydania jej książki "Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń", poświęconej miejscom pamięci o zbrodniach stalinowskich w Rosji. Spotkanie odbywało się w jednym z teatrów w Petersburgu, na sali był m.in. Konsul Generalny RP w tym mieście Grzegorz Ślubowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa opozycja demokratyczna Memoriał Petersburg represje policja Kreml cenzura zbrodnie sowieckie Związek Sowiecki ZSRR KSIĄŻKA HISTORIA Rosja

Stalinizm w Polsce. Przeciwko wystąpili Żołnierze Wyklęci

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza powstała w grudniu 1948 roku z połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej. W swoim programie partia deklarowała, że reprezentuje interesy "ludu pracującego miast i wsi". Jednak od kilku lat, pod wpływem Moskwy, nad Wisłą instalowano system komunistyczny. Utworzenie PZPR uważa się za początek stalinizmu w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Dorota Truszczak Józef Stalin historia Polski komunizm Moskwa PZPR