Polskie Radio
Section05

STYL ŻYCIA

Czesław Lang: Tour de Pologne to emocje sportowe, ale i wielka możliwość promowania Polski

Czesław Lang jest legendą polskiego kolarstwa, medalistą mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. Od 30 lat jest także dyrektorem Tour de Pologne. Sprawił, że kolarstwo w Polsce znów jest na światowym poziomie i pasjonuje, wręcz porywa miliony ludzi, którzy z napięciem i uwagą śledzą relacje, a jeśli mogą, wychodzą na trasę i dopingują zawodników. Jak tego dokonał? O to m.in. pyta w rozmowie Dariusz Urbanowicz.
Zobacz więcej na temat:  Tour de Pologne Czesław Lang Dariusz Urbanowicz Kolarstwo

Wakacje – świetny czas, aby podbudować swoją formę fizyczną. Jak to zrobić?

Praca, studia bądź domowe obowiązki: przyczyn mniej aktywnego stylu życia można znaleźć sporo. Według danych OECD Polska jest w czołówce zestawienia krajów UE, gdzie pracuje się największą liczbę godzin. A statystyki pokazują także, że w krajach, w których poświęca się więcej czasu na pracę, aktywność fizyczna mieszkańców spada. Co więc robić, aby np. wykorzystać wakacyjny czas i mimo wszystko spróbować odzyskać choć trochę formę, a może i wdrożyć się jednak do stałych treningów?
Zobacz więcej na temat:  bieganie ruch praca aktywność fizyczna trening siłowy frisbee Bartosz Bielecki Robert Grzędowski Karol Gnat Trójka

Fontanny miejskie jako pomysł na ochłodę w upał: kuszące, ale niebezpieczne

Kiedy w mieście upał, czasami trudno znaleźć odrobinę chłodu. Może zmoczenie się wodą z miejskiej fontanny pomoże? Na pewno, jednak równocześnie pojawia się inne zagrożenie: szkodliwymi bakteriami, które mogą się w niej znajdować. – Takie kąpiele mogą mieć przykre konsekwencje – ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie miasto woda upały zagrożenie alergia bakterie Józef Niewiarowski Piotr Firan Trójka

Worth, Dior, Ungaro i inni: niezwykła kolekcja w Rzeszowie

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie kupiło wyjątkowy zbiór strojów damskich z najbardziej znanych francuskich domów mody. W zbiorze znalazło się: 130 sukienek, żakietów, ale i ubiorów sportowych noszonych przez panie od końca XIX aż do początków XXI wieku. Na razie trwa opracowywanie kolekcji, ale wkrótce powinna być ona zaprezentowana publiczności.
Zobacz więcej na temat:  moda dior Paryż Rzeszów muzeum versace givenchy Trójka

Natura, przyroda, las mają dobroczynny wpływ na ludzi. Nie zrywajmy z nimi kontaktu!

Człowiek, chociaż czasami o tym zapomina, jest częścią natury i jest z nią związany na bardzo różnych poziomach. Co więcej, natura i przyroda dadzą sobie radę bez człowieka, jednak człowiek bez nich - nie. A natura, przyroda potrafią pomóc człowiekowi zachować zdrowie, żyć w lepszej kondycji fizycznej i psychicznej. Potwierdzają to najnowsze badania naukowe odnoszące się nie do odczuć, ale konkretnych wskaźników i to nawet na poziomie molekularnym! Mówi o tym gość "Zagadkowej niedzieli" w rozmowie z Kasią Stoparczyk.
Zobacz więcej na temat:  przyroda zdrowie natura dziecko rozwój dziecka społeczeństwo Wojciech Mikołuszko Katarzyna Stoparczyk Trójka

Norweski dom – prosty, niewyróżniający się, wygodny i ekologiczny

Co prawda hygge, jako nazwa stylu życia, to pomysł duński, jednak tak naprawdę można go spotkać w całej Skandynawii. Norwegowie, którzy mają swój friluftsliv, czyli „życie na świeżym powietrzu” (fri – wolny, luft – powietrze, liv – życie), jeśli chodzi o dom, także uważają, że powinno być przyjemnie, estetycznie, ale przede wszystkim – wygodnie i komfortowo.
Zobacz więcej na temat:  dom mieszkanie Skandynawia Norwegia ekologia remont mieszkania remont domu Piotr Firan Trójka

Gniewomir Knapski: jeśli chodzi o góry, każda pora roku jest doskonała

- Każda pora roku daje nam co innego, inny krajobraz. Tak naprawdę często w tych samych miejscach możemy te góry odkryć na nowo, bo inaczej wyglądają jesienią, inaczej zimą, inaczej przy każdej pogodzie. To też determinuje to, że góry są takie niesamowite - mówił w Dwójce Gniewomir Knapski - alpinista, zdobywca dwóch szczytów Korony Ziemi i autor książki "Góry dla każdego".
Zobacz więcej na temat:  góry Jakub Jamrozek porady Dwójka

Hulajnogi, rolki, deskorolki – coraz większy problem w miastach. Jak go rozwiązać?

Hulajnogi, rolki, deskorolki to tani, szybki i ekologiczny sposób poruszania się po zatłoczonych miastach. Ale zarazem coraz bardziej problematyczny, gdyż ich użytkownicy coraz częściej wymykają się spod jakiejkolwiek kontroli: nie przestrzegają przepisów, jeżdżą zbyt szybko po chodnikach, porzucają hulajnogi gdzie popadnie. Władze niektórych polskich miast zastanawiają się nad wprowadzeniem poważnych ograniczeń.
Zobacz więcej na temat:  hulajnoga miasto piesi Łódź Kraków Damian Grosicki Radosław Nałęcz Trójka

Otyłość – problem, który dotyczy nas wszystkich. Jak walczyć z hejtem i wykluczeniem?

2,6 miliarda osób na świecie zmaga się z otyłością bądź nadwagą. Również w Polsce ten problem staje się coraz poważniejszy i dotyczy ok. 1/3 mieszkańców naszego kraju, w tym także dzieci. Kolejna edycja kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości” ma pomóc w zrozumieniu, że otyłość to choroba, i wspomóc osoby mierzące się z tego powodu z depresją, hejtem i wykluczeniem.
Zobacz więcej na temat:  otyłość choroba kampania robert kudelski wykluczenie społeczne Radosław Nałęcz Trójka

Kreatywnie, nieszablonowo i odkrywczo o Polsce: VI Turystyczne Mistrzostwa Vlogerów rozstrzygnięte

Już po raz szósty Polska Organizacja Turystyczna zorganizowała Turystyczne Mistrzostwa Vlogerów. Ideą konkursu jest nie tylko zachęcenie do poznawania i odkrywania atrakcji Polski, ale także zachęcenie do podróżowania po naszym kraju. Wyniki ogłoszono w poniedziałek, 26 czerwca. 
Zobacz więcej na temat:  turystyka vlog Polska Organizacja Turystyczna konkurs promocja Jacek Frentzel Radosław Nałęcz Trójka

Przedwojenny film z Legnicy: zabytek kinematografii i cenna pamiątka rzemieślników

Ten film trwa siedem minut, jest czarno-biały i został nakręcony w 1937 roku w Legnicy. Odnaleziono go jakiś czas temu w archiwach Cechu Rzemiosł Różnych w Legnicy i przedstawia przemarsz różnych cechów zawodowych działających w tamtych czasach: m.in. szewców, piwowarów i kołodziejów. Obecnie działający rzemieślnicy jeszcze w tym roku chcą zorganizować w tym samym miejscu podobny marsz.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Legnica historia Polski rzemiosło film dokumentalny Andrzej Andrzejewski Piotr Firan Trójka

Koci wirus: czy ptasia grypa atakuje koty? Właściciele przerażeni, lekarze niewiele wiedzą

Koci wirus coraz bardziej niepokoi właścicieli kotów. Naukowcy na razie niewiele wiedzą, choć dużo wskazuje, że chodzi o ptasia grypę H5N1. Główny Lekarz Weterynarii ostrzega przed wirusem. Ze względu na wysoką zaraźliwość między kotami zaleca się ostrożność i trzymanie kotów w domu na czas badania próbek. Nie ma jednak mowy o pandemii – wyjaśniają eksperci. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta domowe kot wirus ptasia grypa Jacek Frentzel Piotr Firan Trójka