Polskie Radio
Section05

SZTUKA

1490 lat temu rozpoczęto budowę Hagii Sophii, perły bizantyjskiej architektury

– Ten, kto wejdzie do Hagii Sophii, od razu zrozumie, jak wspaniałym osiągnięciem była jej budowa. Nie zdziwią go też słowa fundatora świątyni cesarza Justyniana I Wielkiego, który podczas konsekracji kościoła krzyknął zachwycony: "królu Salomonie, przewyższyłem cię!" - mówiła archeolożka prof. Elżbieta Jastrzębowska na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA architektura chrześcijaństwo islam średniowiecze Konstantynopol Istambuł Kościół

Sztuka z dwóch krańców Polski

O tym projekcie można śmiało powiedzieć "wspólnota przeciwieństw": to już trzecia edycja projektu "Góry-Morze-Morze-Góry", w ramach którego można oglądać dzieła artystów z Wybrzeża i Podhala. I chociaż te dwa krańcowo odległe regiony Polski różni właściwie wszystko, jednak jest to także pole do odnajdywania pokrewieństwa i elementów wspólnych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa galeria Zakopane Podhale rzeźba malarstwo Trójka Katarzyna Cygler

Malczewski - romantyk w krakowskim Muzeum Narodowym

Ponad 170 prac Jacka Malczewskiego trafiło na nową wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie. "Jacek Malczewski romantyczny" to prezentacja dzieł artysty, do których kluczem jest epoka romantyzmu. W ten sposób Muzeum Narodowe w Krakowie włącza się w Rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony przez Sejm. – Malczewski miał wiele twarzy. Pokazujemy go jako naczelnego neoromantyka – mówi kurator wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA literatura Katarzyna Cygler literatura polska wystawa Muzeum Narodowe w Krakowie Jacek Malczewski romantyzm

"Drewniane skarbczyki dam" - niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Różnego rodzaju skrzyneczki, kasety, szkatuły, pudełka i puzderka - to przykłady najpopularniejszych sprzętów kobiecych, używanych od antyku aż do czasów współczesnych. Przedmioty te można zobaczyć na wystawie "Drewniane skarbczyki dam. Historia kobiet w meblach zapisana" - czynnej do 14 kwietnia - w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Michał Montowski KULTURA Patryk Michalski

"Kto się cieszy, ten nie grzeszy" - malarstwo na szkle Jana Fudali w Zakopanem

Na wystawie "Kto się cieszy, ten nie grzeszy. Jan Fudala" - czynnej do 9 kwietnia w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór - prezentowanych jest kilkadziesiąt obrazów z kolekcji prywatnych. To wyjątkowa okazja, żeby znającym twórczość artysty przypomnieć ją chociaż częściowo, a nieznającym - przedstawić jego pełne fantazji i barwne, buchające emocjami obrazy na szkle. Patronem medialnym ekspozycji jest Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Zakopane Michał Montowski Patryk Michalski Podhale sztuka ludowa KULTURA

"Dlaczego polskie kolekcje mają być gorsze?". Piotr Gliński o pozyskiwaniu nowych dzieł sztuki

- Polskie muzea odzyskują kolejne dzieła sztuki i zakupują nowe - mówił w TVP Kraków minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński. Przypomniał, że Zamek Królewski na Wawelu wzbogacił ostatnio swoją kolekcję malarstwa o obrazy Pietera II Brueghla i Willema Claesza Hedy z przełomu XVI i XVII wieku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA wystawa Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzeum społeczeństwo

Nowe arcydzieła na Wawelu. To obrazy Brueghla i Hedy

W trakcie prezentacji dwóch arcydzieł, które trafiły do Zamku Królewskiego na Wawelu: "Karczmy pod Świętym Michałem" Pietera II Brueghla oraz "Martwej natura" Willema Claesza Hedy, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego  Piotr Gliński podziękował tym, którzy przyczynili się do ich zakupu. - To wymagało ciężkiej pracy, zaangażowania i znajomości rzeczy - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński malarstwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA społeczeństwo