Polskie Radio
Section05

tradycja

Tłusty czwartek 2024. Czy pączki na śniadanie to dobry pomysł?

Tłusty czwartek, czyli ostatni czwartek przed Wielkim Postem, tradycyjnie nie powinien obyć się bez pączków. Te mogą być w lukrze, pudrze lub polewie. Z nadzieniem lub bez. Za zjedzeniem pączka w tłusty czwartek przemawia kilkusetletnia tradycja, ale czy warto tak zacząć dzień i zjeść go już rano na śniadanie? Czy pączki to zdrowy posiłek? 
Zobacz więcej na temat:  tłusty czwartek pączki jedzenie przepis na pączki tłusty czwartek 2024

"Gdzie ty jesteś, koguciku?" Anny Kaźmierak

Ilustratorka i graficzka Anna Kaźmierak tworzy etnograficzne książki dla dzieci i prowadzi warsztaty artystyczne, inspirując się rodzimą kulturą tradycyjną. Tym razem proponuje nam podróż po różnych regionach kraju śladami kogucika ukrywającego się wśród emblematów kultury ludowej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa rzemiosło world music kolędy wieś książki dla dzieci książki

Podróż przez PRL śladami wyrwizębów

Plombowali, czym mogli, częściej rwali. Tłumaczyli, jak używać szczoteczki do zębów. Walczyli nie tylko z szalejącą próchnicą, ale z ludzką niewiedzą, bólem i strachem. Zdarzało się, że musieli przyszyć odcięty palec albo odebrać poród. Stomatolodzy często byli w czasach PRL-u pierwszymi (i jedynymi) lekarzami, z którymi miała kontakt wiejska społeczność.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa rzemiosło world music kolędy Gdańsk stomatolog PRL wieś

Orszaki Trzech Króli w Polsce i na świecie. Mija 800 lat od pierwszych jasełek

- W tym roku chcemy zaznaczyć, że mija 800 lat od pierwszych jasełek. Jasełka rozpoczął św. Franciszek z Asyżu w Greccio. To tam poprosił wiernych, by się przebrali w postacie z jasełek i przyszli do żłóbka pokłonić się Jezusowi - wyjaśniał w Dwójce Piotr Giertych, przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli.
Zobacz więcej na temat:  Orszak Trzech Króli Paweł Siwek Boże Narodzenie Dwójka katolicyzm religia

Gdzie do domu jeleń wchodzi...

Wierzy się, że kolędnik to przybysz zewnątrz, obcy. Jest mediatorem między światami i może przynieść nam dobra, o jakich nawet nie śniliśmy. Wystarczy, że dobrze go ugościmy. Tak przedstawia się to w kulturze tradycyjnej, a jak wygląda kolędowanie w mieście XXI w.? Czy postacie obcych wciąż są mile widziane w naszym otoczeniu? Kim są współcześni kolędnicy?
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor sztuka ludowa Boże Narodzenie kolędy Kraków jeleń Monika Gigier