Polskie Radio
Section05

tradycja

Orszaki Trzech Króli w Polsce i na świecie. Mija 800 lat od pierwszych jasełek

- W tym roku chcemy zaznaczyć, że mija 800 lat od pierwszych jasełek. Jasełka rozpoczął św. Franciszek z Asyżu w Greccio. To tam poprosił wiernych, by się przebrali w postacie z jasełek i przyszli do żłóbka pokłonić się Jezusowi - wyjaśniał w Dwójce Piotr Giertych, przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli.
Zobacz więcej na temat:  Orszak Trzech Króli Paweł Siwek Boże Narodzenie Dwójka katolicyzm religia

Gdzie do domu jeleń wchodzi...

Wierzy się, że kolędnik to przybysz zewnątrz, obcy. Jest mediatorem między światami i może przynieść nam dobra, o jakich nawet nie śniliśmy. Wystarczy, że dobrze go ugościmy. Tak przedstawia się to w kulturze tradycyjnej, a jak wygląda kolędowanie w mieście XXI w.? Czy postacie obcych wciąż są mile widziane w naszym otoczeniu? Kim są współcześni kolędnicy?
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor sztuka ludowa Boże Narodzenie kolędy Kraków jeleń Monika Gigier

Dwór w Radoniach. Miejsce i pamięć odzyskane

W 2000 roku nad ruiną dworu w Radoniach pochylały się już tylko stare drzewa. Jedynie one ocalały z zawieruchy historii i cichym szeptem powtarzały opowieści związane z miejscem. W tym samym czasie rodzina Matraszków podjęła decyzję o sprzedaży domu w Oksfordzie i zamieszkaniu na stałe w Polsce. Zaczęli rozglądać się za czymś większym niż tymczasowy dom w Komorowie. W listopadzie przyjechali do Radoń. Widok zapadniętego budynku zniechęcał ale w parku starodrzew z uznaniem popatrzył na spóźnionych gości i zaczął szumieć zapraszająco. Dwadzieścia dwa lata później na starych fundamentach dumnie prezentuje się odbudowany budynek a Beata Korzeniowska – Matraszek zaprasza do środka.
Zobacz więcej na temat:  Polonia emigracja Wielka Brytania Oxford Wigilia Boże Narodzenie Małgorzata Frydrych

Wenezuela. "W tym kraju świętować można cały rok"

Decyzją prezydenta Nicolasa Maduro w tym roku w Wenezueli Boże Narodzenie rozpoczęło się w listopadzie i potrwa do końca grudnia. - I bez tego nakazu Wenezuelczycy świętowali dużo wcześniej niż na przykład my, Polacy - opowiada podróżniczka i blogerka Ada Jarczyk. - Tutaj Boże Narodzenie celebruje się od 1 grudnia, czasami nawet do początku karnawału. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA Boże Narodzenie święta zwyczaje Wenezuela podróże Podróże z Czwórką Kamil Jasieński

Na Syberii Polacy uczestniczyli w Pasterce. "Świętujemy Boże Narodzenie tak, jak nas uczyły babcie"

We wsi Wierszyna na Syberii słychać polskie kolędy. Mieszkający tam Polacy obchodzą święta Bożego Narodzenia zgodnie z naszą tradycją. W nocy w miejscowym kościele pod wezwaniem świętego biskupa Stanisława proboszcz ksiądz Karol Lipiński odprawił Pasterkę. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Syberia Boże Narodzenie POLSKA HISTORIA

Alfabet Bożego Narodzenia: od aniołów, przez kolędy, aż po życzenia świąteczne

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość? Przedstawiamy bożonarodzeniowy alfabet! 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie zwyczaje Wigilia kutia Trzech Króli Betlejem choinka Trójka

Pasterka w bazylice św. Piotra. Papież Franciszek: nasze serce jest w Betlejem

- Nasze serce jest dzisiejszego wieczoru w Betlejem - powiedział papież Franciszek podczas pasterki w Wigilię w bazylice św. Piotra. Dodał, że "Książę pokoju jest nadal odrzucany przez logikę wojny, z hukiem broni, która także dziś nie pozwala mu znaleźć miejsca na świecie".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież Franciszek Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo katolicyzm Boże Narodzenie Święta Bożego Narodzenia Jezus Chrystus

"Tradycje kulinarne Polski" - od Szczodrych Godów po Wigilię

- Chrześcijańska wigilia w pewien sposób jest nałożona na kanwę tego, co już wcześniej istniało - na kanwę kultury słowiańskiej - wyjaśnia badaczka kultury kulinarnej Magdalena Tomaszewska-Bolałek, autorka książki "Tradycje kulinarne Polski". - W tym czasie Słowianie świętowali Szczodre Gody - okres powrotu słońca, zwrot w stronę wiosny. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kulinaria święta podróże Piotr Firan kuchnia polska Wigilia Słowianie