Polskie Radio
Section05

żałoba

Śmierć w religiach i kulturach świata. Niezwykłe obyczaje, obrzędy i rytuały

Szeroka, wielokulturowa perspektywa postrzegania śmierci pozwala nam otworzyć się na obyczaje innych cywilizacji. Hinduizm, buddyzm, islam, judaizm i chrześcijaństwo to pięć wielkich religii, które różnią się co do doktryn, kultur i historii. Przedstawiliśmy egzotyczne, często dla nas niezrozumiałe, podejście do śmierci, w obyczaju, stroju czy emocjach towarzyszących odchodzeniu bliskich.
Zobacz więcej na temat:  śmierć Katarzyna Jankowska Dzień Zaduszny judaizm hinduizm społeczeństwo święto zmarłych Meksyk religia

Pieśni żałobne. Jak dawniej radzono sobie ze śmiercią?

Pieśni żałobne to utwory bardzo zakorzenione w tradycji katolickiej, pełne odwołań do religii. Jeszcze niedawno można było usłyszeć je przede wszystkim na wsiach, podczas czuwania albo w trakcie pogrzebu. I chociaż te tradycje w większości regionów zanikły, powoli powraca zainteresowanie dawnymi obrzędami.
Zobacz więcej na temat:  tradycja kultura ludowa folklor Wszystkich Świętych święto zmarłych Dzień Zaduszny Dwójka pieśń KULTURA Marta Strzelecka antropologia

Wokół spraw ostatecznych - "Dobra śmierć"

Świadomość przemijania może pogłębić jakość naszego życia. Istnieją też lepsze sposoby obcowania ze śmiercią niż przemilczanie lub tabuizowanie. Do wysłuchania rozmów z ekspertami: Emilią Dąbrowską - psycholożką, psychoonkolożką i nauczycielką spokoju, oraz Jakubem Sieczką, lekarzem anestezjologiem i reporterem, w audycji " Dobra śmierć" zaprosił Michał Nogaś.
Zobacz więcej na temat:  śmierć przemijanie Michał Nogaś Trójka

Jak rozmawiać o śmierci? "Żałoba to doświadczenie bardzo indywidualne"

- Żałoba jest doświadczeniem bardzo indywidualnym. W internecie można trafić na wręcz szkodliwe publikacje, żałoba zależy od wielu czynników. Od naszego charakteru, emocji, od tego, jaką mieliśmy relację z osobą, która odeszła, czy pozostały jakieś nierozwiązane konflikty. Nie ma dwóch osób, u których żałoba wygląda identycznie. Każdy inaczej przeżywa stratę bliskich - mówiła w Dwójce Anja Franczak.
Zobacz więcej na temat:  śmierć Dwójka Paweł Siwek psychologia

PR24 "Tym, którzy pozostali". Festiwal dla przeżywających żałobę

Na początku lipca w Chojnie w woj. zachodniopomorskim organizowany jest festiwal "Tym, którzy pozostali". To wydarzenie związane z przeżywaniem żałoby. W Polskim Radiu 24 o żałobie i radzeniu sobie z nią opowiadali Ewa Liegman (dyrektor Hospicjum Pomorze Dzieciom i Centrum Wsparcia po Stracie "eMOCja", organizatorka festiwalu "Tym, którzy pozostali") i Ryszard Czapski (organizator festiwalu "Tym, którzy pozostali").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA MUZYKA śmierć Rafał Porzeziński

Jak poradzić sobie ze stratą dziecka? 

Do maja 2021 rodzina Tarachowiczów żyła szczęśliwie i bez większych problemów. Pod koniec maja trzeba było zabrać Michałka wcześniej z przedszkola, bo rozbolała go głowa i zwymiotował. Początkowo rodzice myśleli, że to kolejna infekcja, które przecież w wieku przedszkolnym nie są niczym nadzwyczajnym, ale objawy te utrzymywały się przez tydzień i doszły kolejne: pojawiła się apatia, niechęć do zabawy, senność, problem z wybudzeniem rano. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo rodzice

Depresja - warto nauczyć się przeżywać smutek

- Zewnętrznie świetnie zdawałem sobie sprawę z tego, co się dzieje. Tylko to są dwie rzeczy: zdawać sobie sprawę z tego, co się dzieje i poradzić sobie z tym, tak całkowicie po ludzku (...) Gdzieś mi powiedziano, że depresja po stracie małżonka czy dziecka, po stracie matki, tak naprawdę się nie kończy, tylko zmienia formę - mówił w Dwójce dr Tomasz Ginter, ambasador kampanii społecznej "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję".
Zobacz więcej na temat:  depresja Dwójka Jakub Jamrozek emocje psychiatria