Polskie Radio
Section05
zdrowie i dieta

Zdrowe zęby potrzebują odpowiedniej diety i higieny. O szczegółach w "Strefie Rodzica"

- Nie może być tak, że dwuletnie dziecko będzie wciąż jadło papki, bo to może doprowadzić do wielu problemów z jamą ustną. O tym jak ważne jest co i w jaki sposób podajemy naszym dzieciom do jedzenia, już od pierwszych tygodni życia, opowiadała "Strefie Rodzica" stomatolog, dr Ewa Michałek-Pasternak.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie rodzice zdrowie dziecka stomatolog

Naleśniki czy leczo z ciecierzycą. Jak świadomie karmić dziecko?

Żeby dobrze gotować, trzeba to kochać. Czy można nauczyć dziecko wspólnego przygotowywania posiłków, dobrze się bawić a jednocześnie tworzyć silne więzi? Mówiła o tym w "Strefie Rodzica" Agata Gwiazdowska - specjalistka żywienia, przedsiębiorcza mama, która podzieliła się ze Słuchaczami swoimi patentami na świadome i zdrowie żywienie dzieci.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie rodzice gotowanie zdrowie dziecka

Jakiego języka używać, mówiąc o seksualności, ciele i potrzebach?

Rozmowy o ciele, relacjach, seksualności, a także poszukiwaniu przez każdego z nas życiowej przyjemności, która może być definiowana w naprawdę różny sposób. Na pierwszą audycję pt. "Przyjemność po mojej stronie" zaprosiła Monika Borzym. Jej gościnią była Joanna Keszka, pisarka i edukatorka seksualna. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Borzym seks seksualność relacje intymność związki ludzie społeczeństwo zdrowie

Prohibicja. Jak ograniczenie sprzedaży alkoholu wpływa na społeczeństwo?

Pojawia się coraz więcej pomysłów na ograniczenie dostępu do alkoholu: od nocnej prohibicji w miastach aż po wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. "W Klubie Trójki" wraz z socjolożką doktor Katarzyną Obłąkowską, byłym dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztofem Brzózką oraz ekonomistą doktorem Arturem Bartoszewiczem rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób alkohol wpływa na ludzki organizm i polskie społeczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki społeczeństwo alkohol alkoholizm zdrowie Krzysztof Brzózka Krzysztof Łoniewski Trójka Katarzyna Obłąkowska Artur Bartoszewicz

Trwa kampania Dieta (Nie)Życia. Czym są zaburzenia odżywiania i skąd się biorą?

Anoreksja to schorzenie psychiczne, na które według szacunków, w Polsce cierpi od 0,8 do 1,8 procent populacji dziewcząt poniżej 18. roku życia. W ramach trwającej kampanii Dieta (Nie)Życia, stworzono 12-odcinkowy podcast dotyczący budowania świadomości społecznej na temat anoreksji i zmagania się z zaburzeniami odżywiania. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka zaburzenia odżywiania anoreksja bulimia nadwaga dieta odżywianie zdrowie psychika Michał Matus

Walka z otyłością. Rozwiązanie polskich naukowców pozwoli łatwiej zdiagnozować chorobę

Rubid, potas, żelazo i brom - stężenie tych pierwiastków w tkankach ma być kluczem do wczesnej diagnostyki otyłości oraz związanych z nią powikłań. W szybkim i skutecznym wykrywaniu choroby ma pomóc rozwiązanie, nad którym pracują naukowcy z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Joanna Gąska medycyna zdrowe odżywianie zdrowie otyłość nadwaga

Bezmięsny schabowy przyszłością naszej kuchni? Nadchodzi rewolucja alternatywnych białek

W Europie gwałtownie rośnie sprzedaż produktów pochodzenia roślinnego. Związane jest to m.in. z rosnącą świadomością konsumentów na temat wpływu spożycia mięsa na ludzkie zdrowie i długość życia. Dlatego coraz większą karierę robią alternatywne źródła białka. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zwiększenie ich produkcji ma również wpływ na gospodarkę i klimat.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie zdrowe odżywianie wegetarianizm weganizm ekologia rolnictwo białko hodowla zwierząt klimat mięso Trójka Szymon Majchrzak Krzysztof Łoniewski

Powrót do przedświątecznej formy. Jak pozbyć się dodatkowych kilogramów?

W czasie świąt niejedna osoba chętniej sięgała po dodatkowe jajko w majonezie, zajadała się sałatką jarzynową, bądź oddawała się spożywaniu tłustego mięsa. Skutkiem tego, a w niektórych przypadkach również mniejszej aktywności fizycznej, są dodatkowe kilogramy lub poczucie przybrania na wadze. Jak z tym walczyć?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski dieta żywność zdrowie jedzenie

Nadwaga i otyłość - dolegliwości coraz powszechniejsze, również wśród dzieci

Nadwaga i otyłość są coraz powszechniejszym problemem. Zmiany w trybie życia, takie jak coraz mniejsza aktywność fizyczna w ciągu dnia, prowadzą do jego pogłębiania. 4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości; przy tej okazji warto zastanowić się, co możemy zmienić w swoich nawykach, aby zrzucić zbędne kilogramy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej zdrowie zdrowie dziecka aktywność fizyczna

140 lat temu urodził się odkrywca witamin Kazimierz Funk. Czterokrotnie otarł się o Nobla

140 lat temu, 23 lutego 1884 roku w Warszawie, urodził się Kazimierz Funk, światowej sławy twórca nauki o witaminach. Cztery razy miał szansę na Nagrodę Nobla, ale nigdy jej nie dostał. Był polskim biochemikiem, odkrywcą pierwszej witaminy (B1) i twórcą terminu "witamina". Zajmował się leczeniem chorych na awitaminozę. Dziś obchodzimy 140. rocznicę jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski medycyna badania witaminy zdrowie

Żyjemy coraz dłużej. Co na to statystyki?

Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, używki i negatywne nastawienie. Żyjemy coraz dłużej, ale czy zdrowiej? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego kobiety mają trzykrotnie większe prawdopodobieństwo dożycia 90 lat niż mężczyźni. Jakie są tego przyczyny? Które nawyki mają wpływ na naszą kondycję? Co zrobić, by cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka senior długość życia długowieczność zdrowie dieta emerytura Radosław Nałęcz Aleksandra Dobieszewska

Słodzone napoje. Jedna puszka dziennie to za dużo?

Nawet regularna aktywność fizyczna nie uchroni nas przed skutkami nadmiernego spożywania słodzonych napojów. – Szkodzą nam one w nadmiarze, czyli w tym wypadku będziemy myśleli o nadmiarze spożytego cukru, co przekłada się na zbyt wysoki poziom glukozy we krwi – wyjaśnia Magdalena Kartasińska-Kwaśnik, dietetyczka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz zdrowie dieta napoje słodzone cukier dietetyk dietetyczka Magdalena Kartasińska-Kwaśnik