Polskie Radio
Section05

zmiany klimatyczne

Kimchi a zmiany klimatyczne. Czy ten przysmak zniknie z koreańskich stołów?

Korea boryka się ze zmianami klimatycznymi. Ocieplenie klimatu już niedługo uniemożliwić może uprawianie w tym kraju kapusty pekińskiej, z której robi się tutaj narodowe danie, kimchi. W sobotniej audycji "Szanuj zieleń" zastanowimy się nad kondycją przyrody, również w kontekście odbywającej się w ten weekend akcji "Sprzątania świata".  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA ekologia przyroda ocieplenie klimatu ochrona przyrody środowisko akcja społeczna

POLSKIE RADIO 24 Powodzie to efekt zmian klimatu i braku retencji. To wymaga wielu inwestycji

- Powodzie takie jak dziś na Dolnym Śląsku będą się stale powtarzać. To efekt zmiany klimatu, dlatego będziemy mieli na przemian okresy suszy i intensywnych, ale niezbyt częstych opadów. Problemem jest umiejętne wykorzystanie wody na terenach nizinnych przez jej retencję - powiedział gość Polskiego Radia 24 hydrolog profesor Maciej Zalewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 deszcz powódź Krzysztof Grzybowski POLSKA

Polskie Radio 24 Rewolucja w żywieniu. Czym zastąpimy białko z mięsa?

Jakie są alternatywne źródła białka? Mówi się o owadach, o mięsie komórkowym - są już pierwsze produkty dla ludzi, przyszłością może być też białko mikrobiologiczne SCP. Każda inwestycja w alternatywy dla produktów mięsnych przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, a więc działa na korzyść całego społeczeństwa. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Radosław Bogusz z Instytutu Nauk o Żywności SGGW w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  klimat globalne ocieplenie mięso białko

Bałtyk się ogrzewa. Czy możemy przeciwdziałać zmianom?

Podnoszenie poziomu morza, wzrost intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych czy skokowe zmiany odczynu pH wody, która może stać się toksyczna dla wrażliwych organizmów. O konsekwencjach wzrostu temperatury wód Bałtyku opowiadał w "Eurece" dr Artur Skowronek z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Morze Bałtyckie ekologia ekosystem Ocean Atlantycki woda infografika NAUKA

Polskie Radio 24 Dramat w Etiopii. "To kraj wielu kryzysów"

Biedna, zmiany klimatyczne, konflikt zbrojny i ubóstwo powodują, że pomimo wzrostu gospodarczego (...) nadal Etiopia jest w czołówce państw, w których umiera najwięcej dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia z powodu niedożywienia - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor programu pomocy humanitarnej Polskiej Misji Medycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Afryka Etiopia klęska żywiołowa

Zmiany klimatu. Ekspertka: ekstremalnych opadów może być więcej

- Gwałtowne zjawiska występowały zawsze, natomiast zmiana klimatu może spowodować, że tych zjawisk będzie po prostu więcej - zauważyła na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr hab. inż. Joanna Strużewska, kierowniczka Zakładu Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska. Wskazała, że globalne wzrosty średnich temperatur o prognozowane 1,5-2 stopnie przełożą się na "znaczące zmiany lokalnie, które mogą definitywnie te wartości przekraczać".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda deszcz klimat środowisko społeczeństwo Karol Surówka Joanna Strużewska

Komar tygrysi w Polsce. Czy grozi nam epidemia groźnych chorób egzotycznych?

Wśród wielu dziwnych i (pozornie) niepotrzebnych świąt znajduje się obchodzony 20 sierpnia Światowy Dzień Komara. Skąd pomysł, by fetować prawdopodobnie najbardziej znienawidzonego w Polsce i na świecie owada? To pamiątka po odkryciu, że samice komara przenoszą zarazki malarii, co pozwoliło podjąć skuteczną walkę z tą chorobą. Tymczasem Polacy muszą się liczyć z faktem, że wkrótce do nas dotrą, lub nawet już u nas są, komary tygrysie, roznoszące groźne choroby, jak denga, chikungunya, żółta febra czy wirus Zika.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA komar komar tygrysi gatunek inwazyjny ocieplenie klimatu przyroda natura ekologia choroby malaria ekosystem Robert Grzędowski Kuba Witkowski Trójka