Polskie Radio
Section05

PRL

„Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki”

„Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki” to reportaż Agnieszki Trzeciakiewicz, który został wyemitowany w Programie Pierwszym Polskiego Radia w 2004 r. Został on poświęcony muzeum niezłomnego Kapłana, które znajduje się w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. W 2004 r. muzeum otrzymało nowoczesną, multimedialną formę. Po jego kolejnych salach oprowadza ks. Zygmunt Malacki, seminaryjny kolega ks. Jerzego Popiełuszki i proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie w latach 1998-2010.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko historia Polski Kościół muzeum patriotyzm Solidarność

35-lecie "Piłkarskiego pokera". Szczepłek: wciąż aktualny

Film jest satyrą na polski futbol w okresie, kiedy tonął w odmętach korupcji, ale też na zepsucie PRL-u. Jego wartość jest uniwersalna. - Janusz Zaorski, pytany, kiedy pojawi się "Piłkarski poker 2", odpowiada: jak pierwsza część przestanie być aktualna - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dziennikarz i publicysta Stefan Szczepłek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SPORT FILM Janusz Zaorski korupcja w futbolu społeczeństwo Piłka nożna Stefan Szczepłek Andrzej Strejlau

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Cztery lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita III RP II RP

5 wyzwań pracy drogowca i transportowca

Branża transportowa to kluczowy element gospodarki. Wpływa na nasze życie w wielu wymiarach – zapewnia m.in. przemieszczenie towarów i osób w granicach kraju i poza jego granicami. Praca w tej branży jest wyjątkowa i ma wiele odcieni. Jakich? Przedstawiamy 5 wyzwań pracy drogowca i transportowca!
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców motoryzacja samochody Polskie Radio Kierowców samochód drogi Europa ŚWIAT POLSKA HISTORIA święta Święta różne

"Lem to nie jest jeden człowiek". Jak Philip K. Dick doniósł na Lema do FBI

W 1974 roku Stanisław Lem mimowolnie i nieświadomie stał się bohaterem szpiegowskiej awantury rozpętanej przez pisarza Philipa K. Dicka. U jej źródeł leżały nie tylko zaburzenia psychiczne i narkotyki, lecz także pragnienie pieniędzy i sławy, a wreszcie - absurdy PRL.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura FBI USA Ameryka Ameryka Północna historia Polski historia Europy HISTORIA ZSRR komunizm wywiad szpieg pieniądze narkotyki science-fiction fantastyka

ROPCiO – laboratorium doświadczalne opozycji lat 80.

25 marca 1977 roku utworzono Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Jego głównymi celami było poszanowanie, obrona i respektowanie praw człowieka oraz stworzenie szerokiego ruchu obywatelskiego. Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela był drugą - obok KOR - jawnie działającą organizacją opozycyjną.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Hall HISTORIA historia Polski opozycja demokratyczna Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela historia PRL

Jak zmieniała się Warszawa? Od "ogórka" do metra, z przystankiem na Centralnym

Warszawa zawsze przyciągała. Niektórzy szukali tu lepszej pracy, inni - większych możliwości. Każdy z przyjezdnych miał własną historię. A każda z tych historii miała wpływ na życie miasta. - Warszawa ciągle się zmieniała i to dużo szybciej od innych miast. Teraz wypiękniała. Odzyskała blask - mówi Ryszard Kluge z Muzeum życia w PRL.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA historia Polski Warszawa Weronika Puszkar hobby

Śmieszne lata przełomu, czyli wystawa "Wolne żarty. Humor lat 90." w Muzeum Karykatury

"Wolne żarty. Humor lat 90." – tak nazywa się wystawa, którą już od piątku, 22 marca, będzie można oglądać w warszawskim Muzeum Karykatury. To pokazana z, a jakże, humorem historia czasów przemiany, kiedy Polska z przytupem wkraczała w nową rzeczywistość. To także na poły sentymentalna wycieczka w przeszłość, ale także prezentacja "artefaktów" kompletnie nieznanych dzisiejszym nastolatkom.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa humor satyra Muzeum Karykatury w Warszawie Tomasz Miara Olga Drenda Trójka