Polskie Radio
Section05

ZSRR

Stanisław Swianiewicz. Cudem ocalały świadek Katynia

"Ten pobyt w pobliżu lasku katyńskiego zaciążył na całym moim późniejszym życiu. Od czasu, gdy w 1943 roku prawda o Katyniu stała się jasna, miałem ciągle poczucie, że jeżeli Opatrzność wyratowała mnie jedynego z czterech z górą tysięcy oficerów kozielskich więzionych na stracenie i pozwoliła osiągnąć świat ludzi wolnych, to wynika stąd, że ciąży na mnie jakiś obowiązek" - pisał Stanisław Swianiewicz w książce "W cieniu Katynia", uważanej za jeden z najważniejszych dokumentów na temat rosyjskiej zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne Związek Sowiecki Związek Radziecki Rosja Stanisław Swianiewicz Katyń 2022 HISTORIA

Deportacja Tatarów krymskich. Zemsta Stalina za kolaborację z Niemcami

- W myśl zasady "wróg naszego wroga jest naszym przyjacielem" część Tatarów krymskich podjęła jakąś formę współpracy z Niemcami. Nie należy się temu dziwić, ponieważ dla niektórych narodów Europy Wschodniej okupacja niemiecka stanowiła wyzwolenie spod reżimu sowieckiego - wyjaśniał w audycji z 2014 roku prof. Tadeusz Stegner. Za tę kolaborację Sowieci zastosowali odpowiedzialność zbiorową na całej społeczności tatarskiej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Krym Józef Stalin III Rzesza deportacje

"Dalekowschodnia Palestyna". Masza Makarowa o Żydowskim Obwodzie Autonomicznym w Rosji

- Stalin w jednej ze swych wczesnych prac definiuje naród jako wspólnotę, która ma wspólne kulturę, język, ale i wspólny teren. Żydzi byli jedynym narodem w Związku Radzieckim, który tego terenu nie miał, był rozproszony. Żeby zostać pełnoprawnym członkiem wspólnoty narodów sowieckich, mieli go uzyskać - mówiła w Polskim Radiu 24 Masza Makarowa (Uniwersytet Warszawski, dziennikarka Biełsatu).
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Żydzi Rosja

Dlaczego Rosjanie świętują zakończenie II wojny światowej 9 maja?

Akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec wszedł w życie 8 maja o godzinie 23:01. Według czasu moskiewskiego był to już kolejny dzień – 9 maja. Dlatego też Rosja (a do czasu rozpadu bloku sowieckiego również i kraje wchodzące w jego skład) świętuje zakończenie II wojny światowej 9 maja. 
Zobacz więcej na temat:  Francja Stany Zjednoczone Wielka Brytania zimna wojna żelazna kurtyna komunizm nazizm III Rzesza Niemcy HISTORIA

Ukraińska lista katyńska. Dowód sowieckiej zbrodni, która miała zostać zapomniana

5 maja 1994 roku zastępca szefa Służby Bezpieczeństwa w Kijowie Andrej Chomicz przekazał zastępcy Prokuratora Generalnego RP Stefanowi Śnieżko dokument nazywany ukraińską listą katyńską. Jest to spis 3435 nazwisk polskich obywateli, którzy w 1940 roku zostali zamordowani w Kijowie, Charkowie i Chersoniu, zgodnie z decyzją rosyjskiego Biura Politycznego KC WKP(b). 
Zobacz więcej na temat:  Katyń Józef Stalin zbrodnia katyńska II wojna światowa Józef Czapski