Polskie Radio
Section05

fotograf

"Pamięć »W« kadrze". Koordynator konkursu: liczymy, że okrągła rocznica zachęci do nadsyłania zdjęć

- Nasza inicjatywa jest skierowana do wszystkich. Chcemy wszystkich zaprosić do tego, żeby włączyli się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i wykonali w ich trakcie zdjęcia. Nie mamy w regulaminie żadnych ograniczeń wiekowych ani rozróżnienia na profesjonalistów czy amatorów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Komuda, koordynator konkursu fotograficznego "Pamięć »W« kadrze".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka fotografia Monika Zając Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego KULTURA chris niedenthal Martyna Wojciechowska Wojciech Grzędziński Jan Ołdakowski Michał Komuda

"Fotografia sportowa łączy piękno sportu i informacji". O co chodzi ze zdjęciem Roberta Lewandowskiego?

Świat sportu to nie tylko zawodnicy, ciągła rywalizacja i dopingujący ich kibice, ale także ci, którzy stoją z boku. Chodzi o fotografów sportowych, którzy na zdjęciach uwieczniają "połączenie piękna sportu i informacji". Jak wygląda ich praca od środka? Dlaczego tak ważne są zdjęcia Roberta Lewandowskiego i Karola Świderskiego? Kiedy najlepiej fotografuje się Igę Świątek? O tym w Programie 1 Polskiego Radia mówi Adam Nurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski fotografia Adam Nurkiewicz fotografia sportowa

Adam Bujak. Posłuchaj wspomnień fotografa Jana Pawła II

– Zostałem fotografem, aby uwieczniać rzeczywistość, z którą ludzie często się nie spotykają, jak codzienność mnichów kamedułów, kompletnie zamkniętych przed światem, a nawet życie prywatne Jana Pawła II. Te wszystkie wspaniałe wydarzenia, których ludzie nie byli w stanie zobaczyć, a których ja byłem świadkiem. To właśnie nimi chciałem się podzielić – mówił Adam Bujak na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski POLSKA SZTUKA fotografia Jan Paweł II zdjęcia artysta

Leszek Fidusiewicz i stan wojenny fotografowany z ukrycia

- Jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego wszyscy chodzili z siatkami plastikowymi, nazywanymi anóżkami, dlatego, że mówiło się, że noszę tę siatkę, bo a nuż będzie można coś kupić. Ja tę siatkę wyposażyłem w aparat fotograficzny z silnikiem i zrobiłem w niej dziurkę - tak fotograf Leszek Fidusiewicz opowiadał w Dwójce o swoich doświadczeniach z czasu stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny zdjęcia Jakub Kukla Leszek Fidusiewicz Dwójka PRL historia PRL

Rafał Bielski: nie chciałbym żyć w XIX-wiecznej Warszawie

Carskie wojsko, nazwy ulic napisane cyrylicą, nieczystości płynące rynsztokami - tak dwa wieki temu wyglądała dzisiejsza stolica Polski. - Wydaje mi się, że to nie jest miasto, w którym chcielibyśmy żyć - mówił w Dwójce Rafał Bielski, autor publikacji "Było takie miasto... Warszawa na starych zdjęciach i kartach pocztowych z kolekcji Rafała Bielskiego Tom 1. 1860-1905".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek Warszawa fotografia zdjęcia album kolekcja historia warszawy

"Nosiciel tajemnicy" - portrecista z Auschwitz Wilhelm Brasse

- Jest to jedna z najciekawszych, prawdziwych historii, jaką może poznać świat. Człowiek, który był Polakiem, trafił do Auschwitz nieprzypadkowo, bo był więźniem politycznym - mówiła Anna Dobrowolska, autorka książki "Byłem fotografem w Auschwitz". 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz rocznica Dwójka Roch Siciński literatura fotografia