Polskie Radio
Section05

historia Polski

Skarb Średzki trafił do Muzeum Narodowego we Wrocławiu

- Zgodnie z wieloletnią tradycją Skarb Średzki ponownie wraca do Muzeum Narodowego we Wrocławiu i pozwala nam cieszyć oczy do końca bieżącego roku - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski. Skarb Średzki będzie prezentowany w MN we Wrocławiu między 1 października a 29 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  odkrycia i ciekawostki Skarb średzki Wrocław Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Towarzystwo Filomatów. Mickiewicz debiutuje jako poeta i biurokrata

– Towarzystwo Filomatów, czasami posądzane o związki z masonerią, miało bardzo rozbudowaną hierarchię, referaty wygłaszano co tydzień, a wielkie posiedzenia wyborcze odbywały się co trzy miesiące – mówił w Polskim Radiu w 2002 roku dr Eligiusz Szymanis, znawca literatury romantycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Wilno Wileńszczyzna romantyzm literatura literatura polska poezja HISTORIA represje procesy polityczne studenci

Aresztowanie profesorów, polskie dyplomy i tajne nauczanie. Polskie szkolnictwo wyższe w czasie II wojny światowej

- W pierwszych tygodniach okupacji środowisko polskich naukowców miało nadzieję, że podobnie jak w okresie I wojny światowej Niemcy być może zgodzą się na uruchomienie polskich uczelni. Okazało się, że to było bardzo naiwne podejście - mówił w audycji Polskiego Radia historyk prof. Robert Gawkowski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski

Jak wyglądała Polska po odzyskaniu niepodległości? Wyniki spisu powszechnego z 1921 roku

- Polskie władze skupiły się na odbudowie państwa, w związku z tym potrzebowały informacji o tym, jakie to państwo jest i jaki jest jego stan ludności - mówił w audycji "Niezła historia" historyk prof. Tomasz Gajownik. 103 lata temu, 30 września 1921 roku, przeprowadzony został pierwszy spis powszechny w odrodzonym państwie polskim.
Zobacz więcej na temat:  II RP II Rzeczpospolita społeczeństwo Kresy

W Lommel oddano hołd polskim żołnierzom, którzy wyzwalali Flandrię

W belgijskiej miejscowości Lommel oddano hołd polski żołnierzom, którzy we wrześniu 1944 roku wyzwolili Flandrię spod okupacji niemieckiej. 80 lat temu Pierwsza Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka kontynuowała zwycięski marsz przez Belgię i Holandię aż do niemieckiej bazy marynarki wojennej w Wilhelmshaven. Uroczystość w 80.rocznicę wyzwolenia odbyła się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lommel.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Maczek II wojna światowa

Teatry rewiowe i kabarety. Jak wyglądało życie gwiazd i co działo się za kulisami?

Teatry rewiowe i kabarety na stałe wpisały się w mapę międzywojennej Polski. Życie dziewcząt, które chciały być gwiazdami nie było jednak usłane różami. Jak przebiegały ich kariery? Co działo się za kulisami? Kim byli właściciele, czemu teatry miały nieustające kłopoty finansowe? O tym wszystkim w audycji "Odrodzona-nieznana" rozmawiali goście Grzegorza Kalinowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski kabaret

Zamek w Łańcucie z ważnym wyróżnieniem. "Unikalna rezydencja"

- To także muzeum, które jest znane z wielu ekspozycji, mamy tutaj storczykarnię, dział historii miasta, ekspozycję poświęconą 10. Pułkowi Strzelców Konnych. Także coś, z czego słynie Łańcut, dział pojazdów konnych, stajnie, halę zaprzęgową, ujeżdżalnie - mówił dr Piotr Szopa, Dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie, który wraz z Edytą Kucabą-Łyszczek (kierowniczką Działu Edukacji) i Agnieszką Leśko (opiekunką zamkowej storczykarni) był gościem Mai Kluczyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Polskie Radio 24 Łańcut Maja Kluczyńska

Poranek z arcydziełem. Pierwszy odcinek "Lalki" Bolesława Prusa

29 września 1887 roku na pierwszej i drugiej stronie porannego dodatku "Kuriera Codziennego" wydrukowano początek nowej powieści Bolesława Prusa pod tytułem "Lalka". Wtedy nikt nie wiedział jeszcze, z czym ma do czynienia. Na uznanie "Lalka" musiała zresztą czekać bardzo długo, nawet po wydaniu książkowym.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus KSIĄŻKA książki literatura proza lalka pisarz HISTORIA Stanisław Wokulski Ignacy Rzecki Eliza Orzeszkowa Henryk Sienkiewicz prasa drukowana prasa Gazeta Polska kurier

Wzgórze Tumskie, art déco i śpiew buddyjskich mnichów. "Jedyne Takie Miejsce" w Płocku

Wzgórze Tumskie to miejsce, w którym swój początek ma bogata historia Płocka. Na tym wysokim wzgórzu powstał pierwszy gród obronny nowo kształtującego się ośrodka miejskiego. Tu wznoszono budowle służące kolejnym władcom oraz wytyczano place i uliczki, zapraszające nas dzisiaj do arcyciekawego spaceru w czasie. Z 53-metrowej skarpy rozciąga się malowniczy widok, m.in. na szeroko rozlane wody Wisły. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Płock turystyka podróże Mazowsze

Bitwa pod Grunwaldem. Poznaj bohaterów obrazu Jana Matejki

28 września 1878 roku w Krakowie zaprezentowano publiczności obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Dzieło - upamiętniające jedno z największych zwycięstw w historii polskiego oręża 15 lipca 1410 roku - skrywa w sobie wiele tajemnic. Z tej okazji prezentujemy go w wersji, która pomoże rozszyfrować umieszczone na nim postacie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA bitwa pod grunwaldem Krzyżacy Władysław Jagiełło magazyn wakacyjny wakacje 2021

Wacław Lipiński. Głos walczącej Warszawy

W czasie wojny obronnej 1939 roku pełnił funkcję szefa propagandy Dowództwa Obrony Warszawy. Codziennie nadawał komunikaty radiowe o sytuacji na froncie. Ponadto starał się instruować ludność, jak należy zachować się wobec nalotów i bombardowań artyleryjskich. Próbował podnosić morale mieszkańców Warszawy i przeciwdziałać panicznym nastrojom i fali szpiegomanii.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Wacław Lipiński Warszawa Niemcy nazizm Stefan Starzyński HISTORIA