Polskie Radio
Section05

literatura polska

Wanda Chotomska. "Była Tuwimem, Brzechwą i Makuszyńskim w spódnicy"

Urodzona 26 października 1929 roku Wanda Chotomska należała do grona najpopularniejszych poetek piszących dla najmłodszych. Była autorką kilkuset wierszy, scenariuszy bajek, spektakli teatralnych i telewizyjnych, w tym kultowej dobranocki "Jacek i Agatka". Dzięki jej inicjatywie powstał również słynny Order Uśmiechu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura Wanda Chotomska bajki dla dzieci bajki II wojna światowa książki książki dla dzieci dzieci dzieciństwo

Igor Newerly. "Trzeba pisać o tym, co się zna"

37 lat temu, 19 października 1987, zmarł Igor Newerly – pisarz, pedagog, społecznik. Autor m.in. "Chłopca z Salskich Stepów" i "Pamiątka z celulozy". W swojej prozie opierał na życiowych doświadczeniach - czasami tych, które przyniósł mu los, czasami natomiast specjalnie zaaranżowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Igor Newerly II wojna światowa Janusz Korczak niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne proza historia Polski HISTORIA literatura KSIĄŻKA

Edward Niziurski: "Patrzę na świat oczami dziecka"

- Wszystkie moje pomysły są wzięte albo z moich przeżyć szkolnych, albo z tego, co chciałem przeżyć - opowiadał Edmund Niziurski w Polskim Radiu w 1966 roku. Dziś mija 11. rocznica śmierci tego pisarza, który najbardziej zasłynął z literatury przeznaczonej dla młodzieży i dzieci, ale to tylko fragment jego bogatej twórczości. 
Zobacz więcej na temat:  Edmund Niziurski literatura młodzież pisarz pisarze i poeci proza literatura przygodowa literatura dziecięca HISTORIA

Wyróżnienie, które staje się wyzwaniem. Aleksandra Tarnowska, laureatka Nagrody Kościelskich

Aleksandra Tarnowska została wyróżniona Nagrodą Kościelskich za swój powieściowy debiut, książkę "Wniebogłos". Nagrodę mogą otrzymać jedynie pisarze, poeci i krytycy, którzy nie ukończyli jeszcze 40. roku życia. Jak podkreśla pisarka, emocje związane z nagrodą są dla niej trudne.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tarnowska Nagroda Kościelskich literatura Małgorzata Szymankiewicz Dwójka KSIĄŻKA

Marcin Król "Podróż romantyczna". Powieść o Polakach i polskości

W Dwójce przedstawiliśmy fragmenty eseju Marcina Króla - "Podróż romantyczna". Powstała ona w atmosferze Polski stanu wojennego i została wydana w 1986 roku, jako dwunasty tom niebieskiej serii emigracyjnego wydawnictwa Libella. Ani przed, ani po 1989 roku nie ukazała się w kraju, choć przez wielu jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł Marcina Króla. Po latach przypomniało je Wydawnictwo Iskry.
Zobacz więcej na temat:  literatura Marcin Król Sławomir Grzymkowski Elżbieta Łukomska

Jerzy Stempowski: władza nie powinna rozporządzać poetą [POSŁUCHAJ]

– Nie wiadomo, czy Norwid chciałby wrócić do kraju cenzury – mówił w 1966 roku Jerzy Stempowski, znakomity eseista, na antenie Rozgłośni Polskiej RWE. To cenne, ocalałe nagranie głosu Jerzego Stempowskiego jest komentarzem do pomysłu komunistów sprowadzenia do kraju prochów Cypriana Kamila Norwida. Komentarzem pełnym językowej maestrii, tak charakterystycznej dla tego twórcy.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Stempowski pseud. Paweł Hostowiec literatura emigracyjna po 1939 Cyprian Kamil Norwid poezja Józef Czapski Wojciech Karpiński emigracja

Towarzystwo Filomatów. Mickiewicz debiutuje jako poeta i biurokrata

– Towarzystwo Filomatów, czasami posądzane o związki z masonerią, miało bardzo rozbudowaną hierarchię, referaty wygłaszano co tydzień, a wielkie posiedzenia wyborcze odbywały się co trzy miesiące – mówił w Polskim Radiu w 2002 roku dr Eligiusz Szymanis, znawca literatury romantycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Wilno Wileńszczyzna romantyzm literatura poezja historia Polski HISTORIA represje procesy polityczne studenci

Teatr komediowy w starym stylu. Michał Bałucki kontra krytycy

- Nie pomiatała nim nigdy publiczność, w przeciwieństwie do krytyki. Publiczność zawsze uwielbiała Bałuckiego. Osobiście bardzo ceniłem i cenię jego twórczość – mówił Kazimierz Dejmek w Polskim Radiu w 1984 roku. 187 lat temu w Krakowie urodził się Michał Bałucki, znany w drugiej połowie XIX wieku komediopisarz, którego ostre sądy krytyków literackich doprowadziły ostatecznie do samobójczej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Michał Bałucki literatura komedia Kazimierz Dejmek Stanisław Wyspiański

Dr hab. Iwona Rusek: mit był obecny w życiu i twórczości Wyspiańskiego

- Historia nie była dla Wyspiańskiego obciążeniem. Może poczuciem obowiązku i odpowiedzialności, ale zawsze rodzajem perspektywy, kiedy analizuje teraźniejszość. Stąd tradycja, obrzęd i mit to dla niego klucz, żeby zadawać pytania najważniejsze - mówiła w Dwójce dr hab. Iwona Rusek, badaczka literatury.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Stanisław Wyspiański Małgorzata Szymankiewicz Iwona Rusek KULTURA

Mitologiczne imaginarium Herberta. "Antyk był dla niego elementem kulturowego kodu genetycznego"

- Kultura antyczna była dla Zbigniewa Herberta czymś, co się dziedziczy, ale w sposób tożsamościowy. Herbert odczuwał silną przynależność do kultury śródziemnomorskiej. Co więcej, miał świadomość, że ta kultura daje pewien język, którym mówimy o rzeczywistości. Zestaw symboli, dzięki którym człowiek opowiada sam o sobie - mówił w Dwójce historyk literatury prof. Wojciech Kudyba.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zbigniew Herbert Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura mitologia KULTURA

Justyna Sobolewska o Jadwidze Stańczakowej: zobaczyłam babcię z innej perspektywy

Odkryła postać swojej babki i jej zagmatwaną historię, która tworzy obraz skomplikowanych więzi rodzinnych. Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" była Justyna Sobolewska - krytyczka, dziennikarka, publicystka i wnuczka Jadwigi Stańczakowej. Swojej babci poświęciła książkę zatytułowaną "Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej".
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Stańczakowa Jakub Kukla Dwójka literatura KSIĄŻKA książki Justyna Sobolewska