Polskie Radio
Section05
literatura

Festyn "Hola, hola, literatura!", czyli lato ze sztuką i książką w dłoni

- Tak naprawdę jak czytamy, to zawsze czytamy trochę o sobie; jakoś identyfikujemy się z bohaterem i jego problemami. A kiedy jesteśmy bliżej swoich emocji, możemy lepiej przyswajać ten tekst. Mam więc poczucie, że takie czytanie w plenerze może więcej wnieść - mówi scenarzystka i pisarka Zofia Karaszewska. Okazją do lektury na świeżym powietrzu może być festyn "Hola, hola, literatura!", o którym twórczyni opowiedziała w "Letnisku" razem z Sylwią Stano.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski książki Polesie Sylwia Stano

Wakacyjna lektura w Trójce. Anna Kańtoch – "Wiosna zaginionych"

"Był rok 1963. Beatlesi wydali swoją pierwszą płytę, ale my w Polsce (…) słuchaliśmy wtedy jazzu, Czerwono-Czarnych, czasem nieco starszych (…). Za dwa miesiące miałam zacząć klasę maturalną, mój brat właśnie skończył studia". Tak zaczyna się nowa wakacyjna lektura w Trójce – wciągający kryminał Anny Kańtoch "Wiosna zaginionych". Na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku ok. godz. 11.45. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA proza kryminał Anna Kańtoch Maria Seweryn Łukasz Borowiecki Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Олеся Мамчич: «Любов беззахисна як ніж»

«Поезія це дощ, що падає на поле полеглих» — пише українська поетка Олеся Мамчич. Читаємо її вірші часів повномасштабного вторгнення зі збірки «Любов беззахисна як ніж» (видавництво «Крок», Тернопіль 2023). Насичена болем, але й неймовірною енергією поезія звучить в оригіналі та в польських перекладах
Zobacz więcej na temat:  поезія переклад література польська мова poezja tłumacz tłumaczenie

Nowy "Radiobook": Stendhal - "Lamiel" cz. II [POSŁUCHAJ]

Powieść "Lamiel" Stendhal pisał przez wiele lat. Nigdy jej nie ukończył. Książka została opublikowana kilkadziesiąt lat po śmierci autora. Tytułowa bohaterka to "harde dziecko ludu o niepodległych instynktach, wcielenie kaprysu i woli, ciekawości i znudzenia". W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" kolejna część powieści "Lamiel" w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego czyta Krzysztof Gosztyła. Nagranie pochodzi z 1996 roku.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki W POLSKIM RADIU pr poleca

"Bogurodzica", Grunwald i "zagadka zamknięta na siedem pieczęci"

Najstarsza znana polska pieśń religijna, najbardziej tajemnicza. Ale i pieśń bojowa rycerstwa polskiego: według Długosza śpiewało ją "wojsko królewskie" Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem. Wieki później odwoływali się do "Bogurodzicy" młodzi poeci walczącej Warszawy. Co dziś wiemy o tym prastarym tekście? I czego być może nie dowiemy się już nigdy?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze chrześcijaństwo poezja bitwa pod grunwaldem Władysław Jagiełło św. Wojciech Henryk Sienkiewicz

Maria Kuncewiczowa. Wędrówki po krętych ścieżkach umysłu

Znana jest przede wszystkim jako autorka doskonałej "Cudzoziemki", ale Maria Kuncewiczowa była nie tylko pisarką, lecz także tłumaczką, wykładowczynią na University of Chicago, szefową polskiego PEN Clubu na emigracji w Londynie oraz... śpiewaczką.
Zobacz więcej na temat:  Maria Kuncewiczowa Lubelszczyzna Kazimierz Dolny Jan Józef Szczepański Jerzy Kuncewicz proza I wojna światowa II wojna światowa emigracja HISTORIA historia Polski

"Kto mieszka w dworku?", czyli dzieciństwo Stefana Żeromskiego

Stefan Żeromski należy do panteonu największych polskich pisarzy: przez lata był uznawany za ważnego kandydata do literackiej nagrody Nobla, jego twórczość należy do kanonu naszej literatury. Mały Stefek dzieciństwo spędził w dworku w Ciekotach niedaleko Kielc. I był zwyczajnym dzieckiem, które biegało, psociło, jak inne dzieci. O tym opowiada książka "Kto mieszka w dworku?".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA Stefan Żeromski dzieciństwo Katarzyna Stoparczyk Trójka

Jarosław Marek Rymkiewicz. "Poeta cudownych sprzeczności", "twórca wielu epok"

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 89 lat temu, 13 lipca 1935 roku. Poeta bywał gościem audycji nie tylko w Polskim Radiu, lecz także w polskich rozgłośniach BBC, Radia Wolna Europa i Radio France Internationale. Jego głosu możemy posłuchać w serwisie specjalnym przygotowanym przez portal PolskieRadio.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz poezja śmierć książki eseistyka HISTORIA

Izaak Babel. Czarodziej słów, kronikarz wojny, wróg Stalina

"Dostrzegał to, czego inni nie dostrzegali, kiedy mówił, głos jego zadziwiał" - pisał o Izaaku Bablu jego przyjaciel Ilia Erenburg. Konstanty Paustowski po lekturze Bablowskiego "Króla" stwierdził: "wszystko, co ten człowiek napisze, nie będzie nigdy bezbarwne i mdłe". Ale wielki talent nie uchronił Izaaka Babla przed zbrodniczą machiną ZSRR. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi KSIĄŻKA książki opowiadanie proza ZSRR Jerzy Pomianowski Odessa Rosja wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bolszewicy Siemion Budionny