Polskie Radio
Section05

odkrywcy

William Bligh i misja przywiezienia sadzonek drzewa chlebowego

W wieku dwudziestu kilku lat dołączył do trzeciej wyprawy Jamesa Cooka jako nawigator i był świadkiem śmierci odkrywcy na Hawajach. Po służbie w marynarce wojennej i handlowej dostał zadanie przywiezienia z Tahiti sadzonek drzewa chlebowego. Bohaterem audycji z cyklu "Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy" był William Bligh. Emisja w sobotę (20.07) o godz. 12.00.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podróże Michał Nowak

Maria Skłodowska-Curie żałowała, że pierwszy odkryty pierwiastek nazwała na cześć Polski

– To rad, nie polon, okazał się pierwiastkiem, któremu poświęcono więcej czasu, który miał większe znaczenie, który jest łatwiejszy do badania – podkreślała w Polskim Radiu Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, opowiadając o okolicznościach przełomowych odkryć polskiej noblistki. Odkryty 126 lat temu polon został bowiem, niestety, przyćmiony przez swojego "słynniejszego brata".
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie Piotr Curie chemia fizyka Paryż

Oparzenia, wypadające zęby, dziury w głowie. Maria Skłodowska-Curie nie mogła tego powstrzymać

Dlaczego małżeństwo Curie nie zadbało o patenty na produkcję radioaktywnych substancji? Skąd w sklepach wzięły się garnki, zegarki, kosmetyki, pasty do zębów i napoje z radem? I co miał z tym wspólnego niejaki doktor Alfred Curie?
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie Piotr Curie promieniowanie Paryż USA HISTORIA nagroda Nobla chemia fizyka NAUKA kapitalizm marketing atom

Odwrócony efekt Matyldy. Czemu sukces kobiet sprawia, że dana dziedzina nauki jest mniej atrakcyjna?

Negatywne stereotypy na temat kobiet w nauce dają o sobie znać w nieoczywisty sposób. Jak pokazały badania polskich naukowców, prezentowanie kobiet jako osób, które osiągnęły coś ważnego w danej dziedzinie nauki dość często sprawia, że odbiorcy uznają tę dziedzinę za mniej atrakcyjną. Czyli pojawia się tzw. odwrotny efekt Matyldy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo NAUKA kobieta mężczyzna dyskryminacja kobiet stereotypy Justyna Grabarz Trójka

Księżyc, który zamienił planetę w karzełka. Charon, Pluton i kosmiczne przypadki

Na kilku teleskopowych zdjęciach Plutona z lat 1965-1978, oznaczonych w archiwum jako fotografie "z defektem", widać dziwne wybrzuszenie na powierzchni planety. Dzięki niemu właśnie odkryto księżyc, którego nikt nie szukał, a który wprowadził spore zamieszanie we współczesnej astronomii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA astronomia Pluton USA Arizona obserwacje układ słoneczny kosmos sonda planety planeta księżyc

Dzika ekspedycja do Słowińskiego Parku Narodowego

Dźwięk dzwonu okrętowego, którym poruszył gospodarz programu Krystian Tyrański, otworzył kolejną przygodę z cyklu Mali odkrywcy Dzikiego Królestwa. – Podczas naszych 23 wypraw będziemy sobie wyobrażać, że Parki Narodowe to takie dzikie wyspy pełne skarbów i tajemnic. Otoczone są one morzem miast miasteczek, wiosek, pól i dróg - tak jak w Słowińskim Parku Narodowym, czyli nadmorskiej krainie którą odwiedzili Młodzi Odkrywcy i korespondenci Polskiego Radia Dzieciom: Marta Powałowska i Franek – powiedział Krystian.
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe przyroda edukacja Krystian Tyrański Słowiński Park Narodowy Przygody w PRD natura

Sztylet miedziany sprzed ponad 4000 lat odkryty w leśnej ściółce pod Jarosławiem

– To najstarszy sztylet wykonany z metalu odkryty w województwie podkarpackim. W trzecim tysiącleciu przed naszą erą przedmioty wykonane z miedzi były niezwykle rzadkie na tych terenach – powiedziała dr Elżbieta Sieradzka-Burghardt, archeolog z Muzeum w Jarosławiu, w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Zobacz więcej na temat:  podkarpackie archeologia HISTORIA historia Polski muzeum Jarosław odkrycia archeologiczne broń