Polskie Radio
Section05

poezja

ПОЕТИЧНІ ДІАЛОГИ. Артур Дронь: «Любов риє окопи»

«Це вірші з війни, але не про війну. Вони про людей, які люблять більше, ніж бояться», каже Артур Дронь — поет і військовослужбовець зі Львова. Саме він запрошує на черговий випуск нашої поетичної рубрики. У День захисників і захисниць України читаємо вірші з його поетичної збірки «Тут були ми» (Видавництво Старого Лева, 2023). «Любов могла б здатися, залишити все, але продовжує йти».
Zobacz więcej na temat:  поезія переклад література польська мова literatura tłumacz tłumaczenie війна

Towarzystwo Filomatów. Mickiewicz debiutuje jako poeta i biurokrata

– Towarzystwo Filomatów, czasami posądzane o związki z masonerią, miało bardzo rozbudowaną hierarchię, referaty wygłaszano co tydzień, a wielkie posiedzenia wyborcze odbywały się co trzy miesiące – mówił w Polskim Radiu w 2002 roku dr Eligiusz Szymanis, znawca literatury romantycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Wilno Wileńszczyzna romantyzm literatura literatura polska historia Polski HISTORIA represje procesy polityczne studenci

"Biblio, ojczyzno moja". Roman Brandstaetter i opowieści oparte na Księdze

- Godziły się w nim dwie natury, wywodzące się z dwóch różnych kultur: stara kultura żydowska i tradycja grecko-rzymska, polska, franciszkańska – mówiła w 2001 roku Teresa Kalińska w audycji Polskiego Radia poświęconej Romanowi Brandstaetterowi. 28 września mija 36. rocznica śmierci tego znakomitego poety i tłumacza, autora monumentalnej powieści "Jezus z Nazaretu".
Zobacz więcej na temat:  Roman Brandstaetter Biblia literatura Żydzi II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne chrześcijaństwo HISTORIA

"Litwa, ojczyzna moja". Tomas Venclova o swojej niezwykłej książce

Na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka Tomasa Venclovy „Litwa. Ojczyzna moja". "Humanista, erudyta, podróżnik, zwolennik pojednania i dialogu między narodami Europy, jest Tomas Venclova wyjątkową postacią - kosmopolitą i patriotą jednocześnie. W jego osobie Wielkie Księstwo Litewskie dało nam jeszcze jednego wybitnego pisarza, jeszcze jedną nietuzinkową postać, jeszcze jednego poetę" - tak pisał o poecie Adam Zagajewski. I czytając książkę „Litwa, ojczyzna moja” wypada się całkowicie z tym zgodzić.
Zobacz więcej na temat:  Tomas Venclova Litwa emigracja dysydenci rosyjscy

Poetycka droga Tadeusza Dąbrowskiego. "Pisać zacząłem w szkole podstawowej"

Pierwsze satyry pisał już jako siedmiolatek. Do twórczości literackiej pchnęło go uczucie... do szkolnej wychowawczyni. - Tadeusz Dąbrowski to poeta, eseista i krytyk literacki. W "Zapiskach ze współczesności" opowiedział m.in. o swoich literackich początkach oraz o dzieciństwie pełnym magicznych i ważnych poetycko wspomnień. 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Dąbrowski wspomnienie Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka literatura KULTURA

"Mickiewicz? To polski Petrarka". Maurycy Mochnacki jako apostoł romantyzmu

Był jednym z pierwszych, którzy poznali się na geniuszu Adama Mickiewicza. W słynnym sporze romantyków z klasykami stanął po stronie nowej poezji. Maurycy Mochnacki - publicysta, uczestnik powstania listopadowego - należał do najważniejszych teoretyków epoki, która miała się stać dla naszej kultury przełomowa.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki Adam Mickiewicz romantyzm oświecenie literatura tożsamość HISTORIA

Adam Asnyk. Poeta, spiskowiec, obieżyświat

Od dziecka był radykalnym niepodległościowcem. Swoje marzenie o walce spełnił, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Załamany klęską zrywu, sięgnął po pióro. Życie nie oszczędziło mu osobistych tragedii. Leczył smutek, podróżując do najodleglejszych zakątków świata, ale nie skończyło się to dla niego dobrze.
Zobacz więcej na temat:  Adam Asnyk Powstanie Styczniowe podróże literatura książki romantyzm filozofia Syberia wiersze choroba pisarz niepodległość HISTORIA 160. rocznica powstania styczniowego