Polskie Radio
Section05

psychologia

Wsparcie osieroconych dzieci i nastolatków. "Dziecko zupełnie inaczej podchodzi do kwestii śmierci niż dorosły"

- Każda żałoba jest przeżyciem indywidualnym, nie ma jednego standardu. Bardzo często uważamy, że dziecko, które nie mówi o bólu, nie płacze, nie okazuje na zewnątrz rozpaczy, to jest dziecko, dla którego to jest proste. Nie dajmy się nabrać na to, że dziecko nie czuje, nie cierpi - powiedziała w audycji "Eureka" Danuta Kozakiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski psychiatria żałoba śmierć dzieci

Światowy Dzień Życzliwości. "Polacy są mniej gburowaci niż sami o sobie sądzą"

- Oczekujemy od osób starszych, że będą spokojne i ugodowe, dlatego jak się spotykamy z seniorami, którzy zaprzeczają tym stereotypom, tym bardziej nabieramy przekonania, że są bardziej zgryźliwi niż młodzież - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Olga Białobrzeska, psycholog z uniwersytetu SWPS, która przygotowała raport o życzliwości Polaków. W czwartek, 21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości, który obchodzi 170 krajów. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także Paweł Wojewódka badania socjologia

Trauma dziecięca zmienia całe życie. Finał Kampanii Dzieciństwo Bez Przemocy

Czy dawanie dziecku klapsów wyrządza mu jakąkolwiek krzywdę poza chwilowym bólem? W badaniu Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna ponad 37 proc. osób odpowiedziało na to pytanie "tak". Tymczasem osoby, które w dzieciństwie doświadczyły przemocy, 12 razy częściej podejmują próby samobójcze i chorują na depresję. Oprócz tego 7 razy częściej stają się sprawcami przemocy. A to tylko wierzchołek góry lodowej.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo przemoc dzieci dzieciństwo dziecko psychologia dziecięca psychoterapia Katarzyna Stoparczyk Trójka

Psycholog, pedagog, psychoterapeuta. Do kogo zwrócić się, kiedy nasze dziecko ma problemy?

Psycholog, psycholog kliniczny, psychoterapeuta, doradca personalny, pedagog szkolny. To tylko część specjalistów, którzy aktualnie zajmują się ludzką psychiką. Nie każdy z nich ma jednak odpowiednie wykształcenie i doświadczenie predestynujące do pracy z dziećmi. - Psycholog to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie - przypomina Marcin Szafrański z Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Zobacz więcej na temat:  psychologia dziecięca Sława Bieńczycka pedagog

Antoni Kępiński - psychiatra. "Budował ludzką więź z pacjentem"

106 lat temu, 16 listopada 1918 roku, urodził się wybitny lekarz psychiatra, Antoni Kępiński. Z otwartością podchodził do psychiatrii jako części humanistyki, a do pacjenta - z sercem, empatią i ogromną wyrozumiałością. Zmienił polską psychiatrię i odbiór społeczny tej dziedziny oraz chorych psychicznie.
Zobacz więcej na temat:  Kraków Jan Paweł II II wojna światowa psychiatria psychiatra psychoterapia stres

Czy psychika przesądza o sukcesie w sporcie? Rozmowa z Anną Kiełbasińską

Sportowcy muszą radzić sobie z presją, trudnościami, a bardzo często także z porażkami. Nie zawsze jest się pierwszym na mecie, choć każdy pracuje na to, aby stanąć na podium. Trudno stwierdzić, ile w sporcie zależy od ciała, a ile od głowy. O roli psychiki rozmawialiśmy z Anną Kiełbasińską, wicemistrzynią olimpijską z Tokio.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Anna Kiełbasińska Kacper Zembrzucki psychika aktywność fizyczna zdrowie psychiczne emocje

Między dramatem a urodą życia. Roma Ligocka i jej "terapeutyczne opowieści"

– Mój czytelnik musi wiedzieć, że po przejmującej scenie, która mnie samą łapie wciąż za gardło, wyjdziemy na słoneczną ulicę, kupimy sobie czereśnie, zjemy je. Nie znoszę autorów, którzy poruszają się tylko w ramach czerni albo tylko w ramach bieli – mówiła w Polskim Radiu Roma Ligocka. Ta popularna pisarka, autorka słynnej "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku", kończy dziś 86 lat.
Zobacz więcej na temat:  Roma Ligocka literatura wspomnienie II wojna światowa Żydzi filozofia

Trening mięśni, ale i mentalny. To konieczność we współczesnym sporcie

Oprócz przeciwników sportowcy muszą zmierzyć się z presją, kruchą pewnością siebie i buzującymi emocjami. Zdrowie mentalne to boiskowy fundament każdego zawodnika, ale również podstawa życia każdego z nas. Psycholog sportu Mateusz Brela opowiedział, jak zachować spokojną głowę na co dzień.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie psychiczne emocje aktywność fizyczna psychoterapia sportowcy Karina Terzoni Mateusz Brela