Polskie Radio
Section05

psychologia

29 lutego, czyli co zrobić z dodatkowym dniem życia

Według niektórych należy cieszyć się przyjemnościami, póki żyjemy. Inni zalecali korzystanie z czasu, jaki dany został człowiekowi, uważnie i mądrze. Czasu, który – z czym zgadzali się chyba wszyscy – jest okrutnie krótki, zawsze niewystarczający. Dlatego 29 lutego, dodatkowy dzień w roku, może być dobrą okazją do kilku refleksji o tym, co mówili myśliciele o umiejętności życia. 
Zobacz więcej na temat:  filozofia starożytność czas kalendarz życie

Światowy Dzień Walki z Depresją. Depresja to poważna choroba, nie wystarczy powiedzieć: weź się w garść

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci przewidują, że do 2030 roku stanie się także najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Ziemiańczyk Daniel Wydrych zdrowie psychiatria zdrowie psychiczne depresja

Praca z nawykami. Jak może nam pomóc w codziennym życiu?

Psychoterapeutka Anna Mochnaczewska przekonuje, że nie ma magicznych rozwiązań ani cudownych recept na szczęście. Istnieją nawyki, które możemy wyrobić i utrwalić w naszym życiu. - Praca z nawykami to istotna część naszego samorozwoju. W tym bardzo pomocna jest perspektywa "zdrowego dorosłego" - mówi terapeutka w Czwórce. - Im więcej jesteśmy w tym trybie, tym więcej przeżywamy sytuacji w zgodzie ze sobą.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie dobrostan Jakub Jamrozek rozwój osobisty zdrowie psychiczne

Z ADHD się wyrasta? Obalamy mity dotyczące tego zaburzenia

ADHD nie jest chorobą, a wrodzonym zaburzeniem. – ADHD jest w istocie zaburzeniem neurologicznym, co oznacza, że wiąże się ono z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Badania obrazowe dotyczące osób z ADHD wykazały różnice zarówno w strukturze, jak i funkcji mózgu w porównaniu do osób bez tego zaburzenia – wyjaśnia doktor Kajetana Foryciarz, psychiatra. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Wojciech Kulesza rodzina psychiatria psychiatra medycyna zdrowie adhd Martyna Masztalerz Kajetana Foryciarz

Kłótnie nastolatków z rodzicami i bunt są tak stare, jak ludzkość. I nie ma w nich nic złego

Można powiedzieć, że konflikty międzypokoleniowe są czymś stałym w historii świata. Dzieci i zbuntowana młodzież zawsze spierają się i kłócą ze swoimi rodzicami. To naturalne, gdyż obie grupy mają zupełnie inne punkty widzenia, inne doświadczenia i wyobrażenia o świecie. Ale czy to źle, że młodzi inaczej patrzą na świat? Właśnie ta inność tworzy zmianę, postęp.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci rodzice konflikt pokoleń psychologia dziecięca Katarzyna Stoparczyk Trójka