Polskie Radio
Section05
psychologia

Dotknięcie dziecięcej wrażliwości na rodzinnym pikniku Trójki

– Bez uważnego słuchania i obserwowania dziecka nie ma szans na jego zrozumienie, wejście w jego buty i pomaszerowanie przez jego świat – uważa Iwona Zabielska-Stadnik, redaktorka naczelna czasopisma "Newsweek-Psychologia". Przygotowaną przez ten magazyn wystawę "Wrażliwe jak dziecko" będzie można zobaczyć podczas niedzielnego pikniku Trójki, "Myśliwiecka - Dzień Mamy, Taty i Dziecka".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus Iwona Zabielska-Stadnik psychologia dziecięca wychowanie Narodowe Centrum Kultury

Życie z lękiem. Co to są zaburzenia lękowe?

Aż 7 procent populacji cierpi na ataki paniki, 5 procent z powodu konkretnych bodźców. O tym rozmawialiśmy z Arkadiuszem Lorencem, autorem książki "Lękowi. Osobiste historie zaburzeń". W audycji Czwórki poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania: jak objawiają się stany lękowe, jakie mogą być rodzaje lęku i gdzie udać się po pomoc? A pomóc może zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek książki terapia zaburzenia lękowe

Debata Dwójki: dezinformacja. "Nie byłoby problemu, gdyby nie odbiorcy" [WIDEO]

- Myślę, że zjawisko dezinformacji by się tak nie pleniło, gdyby ludzie mieli szczerą, głęboką motywację do poznawania prawdy. Do szukania informacji i ich weryfikowania. Może jest to też kwestia braku narzędzi, że ludzie często nie bardzo wiedzą, jak i gdzie poszukać źródeł informacji - mówił podczas "Debaty Dwójki" prof. Marek Kochan, językoznawca i medioznawca z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja Michał Nowak Marek Kochan Katarzyna Bąkowicz Przemysław Bąbel Andrzej Krzak Dwójka KULTURA socjologia

Słowa, które otwierają. Jak rozmawiać ze sobą, z najbliższymi, kiedy nie umie się rozmawiać?

Kwestia porozumienia między ludźmi lub jego braku dotyczy przede wszystkim komunikacji, rozmowy. To sprawia największą trudność i bywa szczególnie bolesne, jeśli dotyczy rodziny: dziadków, dzieci, rodziców. Wtedy pomocne mogą być właśnie "Karty wsparcia".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rodzina dzieci rodzice komunikacja rozmowa psychologia dziecięca pedagog Katarzyna Stoparczyk Trójka

Czas rozmawiać o kryzysach zdrowia psychicznego. Debata w Czwórce: Czy z nami jest coś nie tak? [WIDEO]

Pod hasłem "Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?" odbyła się druga debata w Czwórce. Kondycja psychiczna młodych i nieco starszych była tematem dyskusji, w której wzięli udział nastolatkowie, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie prowadzili Justyna Dżbik-Kluge i Jakub Jamrozek. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie psychiczne Justyna Dżbik-Kluge Jakub Jamrozek Mateusz Trzaska Weronika Snoch Dagmara Adamiec Lucyna Kicińska Marcin Łokciewicz Justyna Żukowska-Gołębiewska Katarzyna Parzuchowska Andrzej Silczuk telefon zaufania młodzież

Zmiany - jak szukać "jasnych stron ciemnych miejsc"?

Zmiany, których doświadczamy w życiu, czasami są wynikiem naszej decyzji, a czasami przychodzą niespodziewanie. Jak radzić sobie z lękiem i rozczarowaniem? Jak sobie radzić w trudnym momencie, kiedy zmiany się pojawiają? Na te pytania w Czwórce odpowiada Joanna Chmura, psycholożka, trenerka, autorka książki "To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szansę?".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek książki terapia

Pomoc psychologiczna dla osób LGBT+. Czy różni się od pomocy osobom heteronormatywnym?

Osoby LGBT+ od najmłodszych lat doświadczają krytyki z powodu swojej nieheteronormatywnej tożsamości i czują się wykluczone. Nasiąkając krzywdzącymi przekonaniami, zaczynają budować błędny ogląd siebie. - Nawet jeśli pochodzicie z niewielkiej miejscowości, zawsze możecie szukać wsparcia - mówi Daniel Bąk, psychoterapeuta pracujący z osobami LGBT+. - Są nowoczesne media i technologie. Nie rezygnujcie.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka LGBTQ+ Jakub Jamrozek terapia psychoterapia

Człowiek orkiestra. Prof. Tadeusz Pietras: mam jeszcze dużo marzeń

Rzadko się zdarza, aby jeden człowiek skupiał w sobie tak wiele wiedzy i umiejętności. Prof. Tadeusz Pietras - lekarz, biolog, psycholog, nauczyciel akademicki, menedżer zdrowia, profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie - opowiedział w audycji "Po drugiej stronie lustra" w Programie 1 Polskiego Radia, dlaczego w życiu postawił na wiedzę i edukację. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski zdrowie psychiatria medycyna biologia NAUKA badania

Co chcieliby studiować tegoroczni maturzyści? Jakie kierunki cieszą się największą popularnością?

Jaką ścieżkę kształcenia, jakie kariery planują młodzi u progu dorosłości i jakie wartości w przyszłej pracy będą się dla nich liczyły? O tym - w nawiązaniu do badania NASK "Aspiracje edukacyjne i zawodowe uczniów szkół średnich. Co młodzi ludzie chcą studiować i gdzie oraz jak rewolucja cyfrowa wpłynęła na ich życiowe plany" - mówiliśmy w "Czterech porach roku".
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski matura zawód rynek pracy informatyka studia

ADHD - "poznaj swoje supermoce i zapanuj nad nimi"

- Wiele się mówi, że życie z ADHD to pewnego rodzaju trend. Moja książka powstała z buntu przeciwko takim twierdzeniom. Chciałam wykazać w niej, że wcale nie jest to moda, że nie ma w tym nic fajnego - opowiada Aneta Korycińska, autorka książki "Radio w mojej głowie. Opowieści o ADHD". - W książce chciałam opisać ciemne strony ADHD, ale także pokazać, że można z tym żyć i nauczyć się korzystać ze swoich supermocy. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe adhd terapia

Czy konie są istotami świadomymi? Sprawdzają to naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Czy zwierzęta mają świadomość? Sprawdzają to naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badaniu za pomocą prostego testu lustra eksperci UJ poddali konie. Zachowanie części z nich może sugerować, że rozpoznały one siebie w płaskim odbiciu. To z kolei, jak wskazują badacze, może prowadzić do ponownego ustalenia zasad ich odpowiedniego traktowania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz konie Uniwersytet Jagielloński zwierzęta umysł