Polskie Radio
Section05

SZTUKA

"Dama z gronostajem" - wieloznaczny obraz Leonarda da Vinci

"Dzieło życia Leonarda da Vinci przedstawia dziś, po czterech wiekach od swego powstania, widok olbrzymiej świątyni w ruinach" - pisał Leopold Staff. Na obraz ruiny składa się nie tylko rozproszenie nigdy nieukończonych kodeksów, ale też efekty upływu czasu i różnorodne zabiegi, jakim poddawano jego obrazy w przeszłości. Ich stan tak bardzo niekiedy odbiega od oryginalnego wyglądu, że chciałoby się zapytać, parafrazując słowa mistrza: Leonardo, po coś się tak trudził?
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Leonardo da Vinci Michał Montowski Grażyna Bastek

Królewskie Arkady Sztuki 2023: Ginczanka, Młynarski, Wodecki, teatr i warsztaty dla dzieci

Już po raz 14. Zamek Królewski zaprasza na Królewskie Arkady Sztuki: cykl ekscytujących spotkań z teatrem i muzyką. Pod historycznym ceglanym sklepieniem Arkad Kubickiego i w Ogrodach Królewskich zagoszczą znakomici artyści, a bogaty i zróżnicowany program pozwoli każdemu, niezależnie od wieku, znaleźć coś dla siebie. W tym roku zabrzmią piosenki Wojciecha Młynarskiego i Zbigniewa Wodeckiego, a na festiwalowej scenie wystąpią: m.in. Rafał Bartmiński, Piotr Baron, Agnieszka Przepiórska i Katarzyna Żak.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zamek Królewski Warszawa TEATR MUZYKA Arkady Kubickiego Królewskie Arkady Sztuki Jacek Frentzel Justyna Grabarz Trójka

Nieograniczona gra wyobraźni, czyli rokokowe szaleństwo we wrocławskim Muzeum Narodowym

Ponad 500 dzieł sztuki – od malarstwa, rzeźby i grafiki, poprzez złotnictwo, meble, porcelanę, ubiory i akcesoria mody aż po fotografie i instalacje wideo – zaprezentowanych zostało na pierwszej w historii muzealnictwa wystawie poświęconej sztuce rokokowej i neorokokowej na Śląsku. Ekspozycję uzupełniają prace współczesnych artystów, dla których rokoko jest źródłem inspiracji. Ta wielka afirmacja stylu, który w dalszym ciągu fascynuje i zaskakuje do zobaczenia we wrocławskim Muzeum Narodowym w Pawilonie Czterech Kopuł.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Muzeum Narodowe we Wrocławiu Śląsk Trójka wystawa

Festiwal Sztuk Performatywnych w Płocku. "Każdy z nas nosi w sobie własne opowieści"

- Na festiwalu pojawi się pięćdziesięciu artystów z siedemnastu krajów. Hasło "Opowieści" otwiera nas na ludzi, każdy z nas je w sobie nosi i chętnie się nimi dzieli, a także ich słucha. Nie chodzi tylko o słowa, ale również o dźwięki, gesty i ruch - mówiła w Dwójce Małgorzata Sady, kuratorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych w Płocku.
Zobacz więcej na temat:  sztuki wizualne Dwójka Jakub Jamrozek

"Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu" - wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

- To jest opowieść o ludziach, których łączyła fascynacja antykiem i przez jakiś czas wspólnie śnili jeden sen o starożytności. Doszli wreszcie do przebudzenia, osiągnięcia takiego poziomu wiedzy i świadomości, aby zrozumieć, czym była sztuka antyku - mówił w Dwójce Mikołaj Baliszewski o wystawie "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski wystawa Dwójka renesans Jakub Kukla

"Lekcja tańca" - słynna sprezzatura Edgara Degasa

Baletnice w ruchu – podczas tańca na scenie i podpatrzone w trakcie prób - to jeden z ulubionych motywów podejmowanych przez Edgara Degasa. W najsłynniejszym obrazie z tej serii malarz przedstawił grupę baletnic ćwiczących pod okiem nauczyciela, baletmistrza Opery Paryskiej - Julesa Perrota, podczas gdy pozostałe dziewczyny rozciągają się, poprawiają fryzury i kostiumy lub po prostu odpoczywają i patrzą na to, co dzieje się w sali.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo impresjonizm Dwójka Michał Montowski

Madrycka wersja "Mony Lisy"

W madryckim Prado znajduje się najstarsza znana kopia "Mony Lizy". Obraz notowany jest w królewskich zbiorach hiszpańskich od 1666 roku – ale zapewne był tam wcześniej. Następnie wszedł do zbiorów Prado i wielokrotnie był tam wystawiany, jednak jako niezbyt cenna, anonimowa kopia. W 2012 r. obraz został poddany konserwacji i wnikliwym badaniom, które przyniosły zaskakujące ustalenia.
Zobacz więcej na temat:  Leonardo da Vinci Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek