Polskie Radio
Section05

trójka - zobacz także

Czas próby. COVID-19, lockdown i ich wpływ na nasze relacje

Jak zmieniło się nasze życie od początku pandemii COVID-19, wszyscy wiemy – jest w nim więcej spotkań w internecie i więcej pracy zdalnej. Jak pandemia i lockdown wpłynęły na nasze relacje w pracy i w rodzinie? Na to pytanie w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedziała socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Justyna Pokojska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Piotr Firan Piotr Słowiński STYL ŻYCIA rodzina przyjaźń pandemia COVID-19 lockdown praca zdalna praca

Narciarstwo czy kręgle? Pomysły na sportowe święta

Większość z nas, gdy myśli o świętach i wspólnym spędzaniu czasu z rodziną, wyobraża sobie wspólne siedzenie przy stole i zajadanie świątecznych potraw. Warto jednak zrobić sobie przerwę od leniuchowania i wybrać choć jedną ze sportowych aktywności, której można oddać się razem z bliskimi. Trójka proponuje kilka pomysłów do wyboru – narciarstwo biegowe, kręgle, łyżwiarstwo i spacer na orientację.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Piotr Firan Piotr Słowiński Krzysztof Łoniewski STYL ŻYCIA aktywność fizyczna rodzina narciarstwo biegowe Boże Narodzenie

Mateusz Pliniewicz – serdeczne spotkanie po latach

Gościem kolejnej odsłony "Serdecznych dźwięków" był kompozytor, skrzypek oraz improwizator Mateusz Pliniewicz. Co ciekawe, z prowadzącym audycję Mateuszem Krautwurstem muzyk zna się jeszcze z czasów liceum ogólnokształcącego w Głogowie. Po wielu koncertach z różnymi artystami, po muzycznych studiach i premierach autorskich płyt pierwszy raz rozmawiali ze sobą oficjalnie na radiowej antenie. Było więc dużo wspomnień i oczywiście – dużo muzyki.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Mateusz Krautwurst Dorota Miśkiewicz Kuba Badach Paweł Domagała Trójka

"Chaim" oznacza "życie". Grupa Ładosia i jej historia [POSŁUCHAJ]

Dobiega końca rok 2021, który Sejm ogłosił rokiem pamięci o grupie Aleksandra Ładosia. W czasie drugiej wojny światowej tzw. Grupa Ładosia (znana także jako grupa berneńska) zajmowała się masowym fałszowaniem paszportów dla Żydów próbujących wydostać się z okupowanej Europy. Dzięki nim unikali oni wywózek do niemieckich obozów zagłady. Jednym z członków tej grupy był Chaim Eiss. 22 listopada w Ustrzykach Dolnych w dawnej synagodze odsłonięto upamiętniającą go tablicę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż społeczeństwo Żydzi Holokaust Szwajcaria II wojna światowa historia Polski

Betlejemskie Światło Pokoju w Polskim Radiu. W służbie na rzecz ludzi i nadziei

Do Polskiego Radia dotarło Betlejemskie Światło Pokoju! Od harcerzy odebrała je prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Co roku przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczą wspólnie ze skautami z innych krajów w sztafecie, dzięki której przed Bożym Narodzeniem wieczny płomień z Groty Narodzenia Pańskiego rozchodzi się po całej Europie. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem "Światło Nadziei".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Piotr Łodej Betlejem światło harcerstwo Agnieszka Kamińska Boże Narodzenie

Czy cukier poprawia nastrój? Naukowcy twierdzą, że wręcz przeciwnie

Według obiegowej opinii słodycze, a dokładnie zawarty w nich cukier sprawia, że odczuwamy przyjemność, myślimy sprawniej i pracujemy szybciej. Badania wspólnie przeprowadzone przez brytyjskich i niemieckich naukowców wykazały, że sięganie po cukier w celu poprawy samopoczucia może przynieść wręcz odwrotny skutek. W ciągu godziny od spożycia słodyczy spada koncentracja i wzrasta zmęczenie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA społeczeństwo dieta węglowodany cukierki słodycze jedzenie badania mózg humor

Profilowanie psychologiczne. Czy każdy z nas ma w sobie coś z profilera?

Profilowanie psychologiczne to profesja policyjna, polegająca na typowaniu sprawcy przestępstwa na podstawie zostawianych śladów. Zawód cieszy się dużym zainteresowaniem. Wszystko za sprawą seriali i książek kryminalnych. Na czym faktycznie polega praca profilera? Czy w codziennym życiu również przejawiamy skłonności do dedycji psychologicznej? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka profilowanie psychologia kryminał policja przestępczość społeczeństwo Piotr Firan

"Ostry dyżur", czyli Grudzień '70 na STT

Polskie miesiące. Trudno odnaleźć w naszym kalendarzu "niewinny" miesiąc. Grudzień, paradoksalnie, należy do tych najczarniejszych. Przed tygodniem przedstawiliśmy słuchowisko przypominające wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Tym razem powtórzyliśmy "Ostry dyżur", zrealizowany w Radiu Gdańsk w 50. rocznicę Grudnia '70 na Wybrzeżu. Oba tragiczne wydarzenia łączy symbolicznie pomnik Poległych Stoczniowców przed historyczną bramą Stoczni Gdańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Mirosław Baka Barbara Marcinik Maria Seweryn słuchowisko Piotr Cyrwus stan wojenny Grudzień 1970

Ferdynand Goetel – życie przed i po raporcie o zbrodni katyńskiej

Ferdynand Goetel zapisał się aż w kilku epokach literackich. Początki jego twórczości sięgają Młodej Polski i lat przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Najpopularniejsze pozycje w jego dorobku przypadły na okres dwudziestolecia międzywojennego. Jego dalsze losy toczyły się podczas okupacji, a kilkanaście ostatnich lat przed śmiercią w 1960 roku spędził jako emigrant polityczny. W audycji "Trójka literacka" wraz z historykiem i autorem biografii Goetla Krzysztofem Polechońskim skupiliśmy się jednak na punkcie zwrotnym w życiu twórcy, którym była podróż do Katynia i opisanie dokonanej tam zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska Magdalena Złotnicka Trójka historia Polski KSIĄŻKA Ferdynand Goetel Zbrodnia Katyńska Katyń II wojna światowa Stefan Starzyński Warszawa

Anna Olej-Kobus o tym, co jest w życiu najważniejsze

Co jest ważne w życiu? Jakie wartości powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu? Jak uczynić siebie szczęśliwym człowiekiem? – Swoją historię w audycji "Zagadkowa niedziela" opowiedziała Anna Olej-Kobus, dziennikarka, podróżniczka, fotograf, założycielka fundacji zajmującej się edukacją ekologiczną i wyjazdami dzieci niepełnosprawnych. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo dzieci podróże Kasia Stoparczyk fotografia