Polskie Radio
Section05

Trójka

Sikorski odpowiada na krytykę Izraela. "Głos zgodny z polską polityką"

- Głos Polski w ONZ był zgodny z naszą polityką uznawania państwowości Palestyny, którą prowadzimy od ponad trzech dekad. To nie był głos przeciwko Izraelowi - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Radosław Sikorski Renata Grochal POLSKA polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Izrael ONZ Palestyna

Wyprawa po polskich rzekach i dla rzeki. "Przynoszę Ci dzikość" na Millenium Docs Against Gravity

Trwa festiwal Millenium Docs Against Gravity, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Ryszard Jaźwiński z uwagą ogląda kolejne projekcje i tym razem zaprasza na rozmowę z reżyserką filmu o niezwykłej, poruszającej wyprawie po polskich rzekach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Millennium Docs Against Gravity 2024 festiwal filmowy Warszawa Odra Wrocław Ryszard Jaźwiński ekologia film dokumentalny przyroda natura katastrofa ekologiczna

Wielowymiarowe ujęcie tematu "maszyna a człowiek", czyli co nas czeka na Copernicus Festival

Krakowski Copernicus Festival od lat pokazuje wzajemne przenikanie się kultury i nauki. W tym roku organizatorzy imprezy skupili się na haśle "maszyna". Tym razem przedstawią rozwój technologii, ale także i to, co metafora maszyny wnosi do naszego rozumienia świata oraz samych siebie. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA technologia sztuczna inteligencja Copernicus Festival Kraków maszyny technologie Tomasz Żąda

"Dookoła świata". Polscy artyści jazzowi koncertują na czterech kontynentach!

Inicjatywa "Jazz Po Polsku" działa od  2012 roku. Teraz, w ramach projektu "Dookoła Świata", w ciągu trzech najbliższych lat polscy artyści młodego pokolenia odwiedzą 20 krajów i zagrają ponad 100 koncertów. Część wydarzeń już za nimi; według planów, organizatorzy chcą wystąpić na czterech kontynentach. W tym roku odwiedzą jeszcze Chiny, Egipt, Japonię, Litwę i Mołdawię.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Żąda Jazz Jakub Krzeszowski Michał Ciesielski muzyka współczesna Jazz Po Polsku

Zrozumieć śpiew ptaków. O tajemnicach, jakie kryją odgłosy naszych skrzydlatych przyjaciół

Ćwierkot wróbli i skowronków, charakterystyczne dźwięki wydawane przez kukułki czy pianie koguta - ptasie rozmowy słyszymy regularnie za oknem i znamy z wiersza Juliana Tuwima. Czego dotyczą rozmowy naszych skrzydlatych przyjaciół? Tego wciąż nie wiemy. Ich odszyfrowaniem zajmuje się bioakustyka, czyli nauka o znaczeniu dźwięku w życiu zwierząt. Co do tej pory udało się ustalić badaczom?
Zobacz więcej na temat:  Justyna Grabarz zwierzęta ptaki ornitologia dźwięki natura przyroda

Koniec z zaglądaniem w okna sąsiadom? Prawo budowlane ma być bardziej ludzkie

Nowe przepisy w prawie budowlanym mają uregulować odległość od granicy działki do fundamentów, by unikać sytuacji, w których ludzie nie mają dostępu do światła czy też widzą sąsiadów z naprzeciwka jak na dłoni. Zwiększenie odległości między budynkami cieszy mieszkańców, ale nie wzbudza entuzjazmu deweloperów. 
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski Mikołaj Kołacz budownictwo prawo deweloper prywatność

Czy konie są istotami świadomymi? Sprawdzają to naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Czy zwierzęta mają świadomość? Sprawdzają to naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badaniu za pomocą prostego testu lustra eksperci UJ poddali konie. Zachowanie części z nich może sugerować, że rozpoznały one siebie w płaskim odbiciu. To z kolei, jak wskazują badacze, może prowadzić do ponownego ustalenia zasad ich odpowiedniego traktowania.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Grabarz konie Uniwersytet Jagielloński zwierzęta psychologia umysł

Darko Cvijetić - autor poetyckiej powieści "Winda Schindlera"

Gościem audycji "Wszystkie książki świata" był Darko Cvijetić, pisarz i poeta używający języka chorwackiego, mieszkający w Republice Serbskiej, wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny. Opowiedział o swojej książce "Winda Schindlera", która niedawno pojawiła się na polskim rynku wydawniczym. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Nogaś Michał Matus Darko Cvijetić literatura powieść książki Bałkany Jugosławia Bośnia i Hercegowina

Koncert w Trójce: Oxford Drama na żywo i z nowym albumem [ZOBACZ WIDEO]

Świat jest coraz głośniejszy, ale Oxford Drama zupełnie się tym nie przejmują. Wrocławski duet powrócił z nowym albumem, na którym kolejny raz stawia czoła tej pędzącej, przesadzonej i nie do końca przemyślanej rzeczywistości, w której przyszło nam żyć. Równo miesiąc po jego premierze zespół wystąpił z nowym materiałem na żywo w studiu radiowej Trójki. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
Zobacz więcej na temat:  Oxford Drama koncert koncerty Koncerty w Trójce Małgorzata Dryjańska Marcin Mrówka pr poleca

Wciąż o krok od Zachodu. W Gruzji znów wrze

W Gruzji od ponad miesiąca trwają przeciwko forsowanej przez rząd ustawie o zagranicznych agentach. Protestujące środowiska twierdzą, że ustawa przypomina rozwiązanie rosyjskie, przyjęte w 2012 roku. Cyklicznie wychodzący mieszkańcy Gruzji na ulice m.in. Tbilisi protestują pokojowo, nosząc na sztandarach hasła takie jak "Nie musimy wracać do ZSRR". Tylko w sobotę wieczorem, pomimo deszczu, na ulice stolicy wyszło ponad 50 tysięcy osób, sprzeciwiających się legislacji przypominającej tą moskiewską. Chronimy naszą europejską przyszłości i naszą wolność - mówiła AFP jedna z uczestniczek. Pytanie tylko jaka jest i ma być ta "europejska przyszłość i wolność" Gruzji. Ta - choć wciąż wydaje się, że jest na wyciągnięcie ręki - tak naprawdę jest dalej, niż nam wszystkim się wydaje. Przecież każdy z nas, może bez problemu wymienić kilka gruzińskich, proeuropejskich zwrotów polityki, które zakończyły się w ostatnich dwóch dekadach niepowodzeniem. O genezie protestów i właśnie o tym dlaczego Gruzji wciąż, mimo wielkich chęci różnych środowisk, nie udało się dołączyć do zachodniego świat
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kuźniar Gruzja

Magdalena Salik o książce "Wściek": nie ma tam elementów klasycznie przypisywanych fantastyce naukowej

- Planując "Wściek", zastanawiałam się, czy można wziąć nasze współczesne problemy, współczesny dyskurs i zupełnie bezpośrednio przełożyć je do książki o charakterze science fiction. Zastanawiałam się, czy formuła fantastyki naukowej to wytrzyma. Opis świata, jaki znajdują w książce czytelnicy, faktycznie nie ma cech odmiennych od naszej rzeczywistości - mówiła w audycji "Plik tekstowy" o swoim najnowszym wydawnictwie Magdalena Salik. 
Zobacz więcej na temat:  science-fiction KSIĄŻKA literatura fantastyka magdalena salik Max Cegielski

Odcinek 6. Agnieszka Kawula i Rafał Grądzki: o empatycznym dotyku

Świat został tak urządzony, że obok ludzi czekających na wsparcie są ludzie gotowi nieść pomoc. Nierzadko się zdarza, że ci, którzy wsparcia zaznali, sami ruszają z pomocą i w ten sposób dobro osiąga siłę. O sile i mocy empatycznego dotyku w audycji "Niewidzialni" rozmawialiśmy z terapeutką Agnieszką Kawulą i autorem książki "Żadne tam Hollywood. Opowieści o odchodzeniu" Rafałem Grądzkim.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Wasielewski dotyk emocje starość przemijanie człowiek i medycyna ludzie Rafał Grądzki Agnieszka Kawula