Polskie Radio
Section05

Wiedeń

Ksawery Tartakower. "W szachach moralne zwycięstwa się nie liczą"

Talent do gry w szachy łączył z zamiłowaniem do aforyzmów. Mawiał: "wygrać jest łatwo, trudno jest przegrać" i dodawał, że "zdarzają się nieudane zwycięstwa i wielkie przegrane". Jako jeden z największych szachowych mistrzów w przedwojennej Polsce na pewno wiedział, co mówi.
Zobacz więcej na temat:  szachy Żydzi Francja olimpiada rozrywka gry gry planszowe gra Rosja Austria I wojna światowa II wojna światowa historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne Paryż Warszawa

Filharmonicy Wiedeńscy powitali Nowy Rok

Jak co roku, 1 stycznia, ze słynnym Koncertem noworocznym wystąpili Filharmonicy Wiedeńscy. W programie - utwory rodziny Straussów, szczególnie Johannów – ojca i syna, ale także innych znanych kompozytorów. Wydarzenie zbiegło się z początkiem obchodzonego w Austrii Roku Johanna Straussa juniora. Za pulpitem dyrygenckim stanął Riccardo Muti.
Zobacz więcej na temat:  Filharmonicy Wiedeńscy Koncert Noworoczny Riccardo Muti Dwójka Andrzej Sułek

Profesor Lucjan Rydel. Lekarz krakowskich "ócz", wymyślacz słów, zatroskany tata Lutka

Był taki czas w Krakowie, że chodziło po nim dwóch Lucjanów Rydlów. Pierwszy z nich, sławny okulista, był ojcem drugiego, przyszłego sławnego poety. Postać drugiego już niebawem przyćmiła pamięć o pierwszym. A przecież to starszy Lucjan Rydel sprawił, choć trochę wbrew sobie, że jego syn został artystą.
Zobacz więcej na temat:  Lucjan Rydel historia Polski HISTORIA Kraków medycyna lekarz Uniwersytet Jagielloński

Duże zainteresowanie polską wystawą "Trwałość i Dostępność" podczas Vienna Design Week

Podczas tegorocznego Vienna Design Week Instytut Polski w Wiedniu zaprezentował wystawę "Sustainability and Accessibility" ("Trwałość i Dostępność"), powstałą we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Ekspozycja, ciesząca się dużym zainteresowaniem, przedstawiała prace młodych polskich projektantów, które odpowiadają na wyzwania współczesności, takie jak zrównoważony rozwój, świadome użytkowanie produktów i ekologia.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystawa

Szymon Wiesenthal. Łowca nazistów

- Powiedziałem sobie: "Nim znowu będę budował dom, to chcę pomóc, by sprawiedliwość zaistniała". Bo myśmy nie tylko domy i ludzi stracili. Myśmy stracili wszelką wiarę w ludzkość - tak Szymon Wiesenthal wspominał pierwsze lata po wyzwoleniu z obozu koncentracyjnego. Ten słynny żydowski tropiciel hitlerowskich zbrodniarzy wojennych zmarł 19 lat temu, 20 września 2005 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adolf Eichmann Holokaust II wojna światowa Praga Szymon Wiesenthal Wielka Brytania Niemcy nazizm III Rzesza