Polskie Radio
Section05

wynalazcy

Uciekł przed carem i wyprzedził Kodaka. Władysław Małachowski i jego tajemnice

– Swoich wynalazków nie patentował, a mógł zarobić na nich duże pieniądze. Moglibyśmy powiedzieć, że był człowiekiem renesansu – mówił historyk techniki Piotr Zarzycki o Władysławie Małachowskim, który w połowie życia stał się sławny pod zupełnie innym nazwiskiem.
Zobacz więcej na temat:  fotografia aparat fotograficzny wynalazek historia Polski HISTORIA NAUKA kodak Powstanie Styczniowe Rosja Wielka Brytania Anglia

Józef Hoene-Wroński. Matematyka, Rosja i odkrycie "przeznaczeń ludzkości"

– Twierdził, że jest powołany do objawienia ludziom prawdy absolutnej i przeprowadzenia reformy powszechnej filozofii, matematyki, astronomii i techniki w oparciu o własny system filozoficzny – mówił w Polskim Radiu prof. Andrzej Notkowski o ideach Józefa Hoene-Wrońskiego. 9 sierpnia mija 171. rocznica śmierci tego oryginalnego myśliciela, matematyka, twórcy filozofii mesjanistycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz oświecenie romantyzm filozofia religia Rosja Tadeusz Kościuszko matematyka

Polski Edison albo Leonardo da Vinci z Galicji - wynalazca kamizelki kuloodpornej

Jan Szczepanik to genialny konstruktor, wynalazca m.in. kamizelki kuloodpornej, a także nauczyciel. Urodził się 13 czerwca 1872 r. w Rudnikach i zmarł 18 kwietnia 1926 r. w Tarnowie. O tym niezwykłym umyśle porozmawiamy z dr Moniką Koperską, popularyzatorką nauki oraz pomysłodawczynią i koordynatorką Wirtualnego Muzeum Zapomnianych Wynalazców.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Uniwersytet Jagielloński Jan Szczepanik

Leonardo da Vinci. Zbyt zajęty tajemnicami świata, żeby kończyć swe obrazy

– Po prostu nie miał kiedy ukończyć obrazów, bo kiedy malował oko, to przeprowadzał przez wiele tygodni eksperymenty nad okiem, a kiedy malował światło, badał struktury światła. Zajmował się matematyką, fizyką, mechaniką, anatomią, architekturą, urbanistyką, literaturą i Bóg jeden wie, czym jeszcze – mówiła w Polskim Radiu dr Bożena Fabiani.
Zobacz więcej na temat:  Leonardo da Vinci HISTORIA Florencja malarstwo wynalazek

Polak, bez którego "nie byłoby dzisiaj kin". Siegmund Lubin, czyli Zygmunt Lubszyński

Urodzony w pruskim zaborze jako Zygmunt Lubszyński, w Berlinie stał się Siegmundem, w Ameryce zaś Lubinem. Pod tym nazwiskiem stał się sławny jako pionier kina, wynalazca, przedsiębiorca filmowy, reżyser, aktor i producent, a także - niestety - jeden z prekursorów niechlubnej tradycji piractwa intelektualnego.
Zobacz więcej na temat:  kino nieme kino FILM historia Europy Filadelfia Hollywood przemysł USA Berlin Wrocław Poznań Thomas Edison biznes biznesmen przedsiębiorca przedsiębiorstwo reżyser aktor produkcja wynalazek Polacy w Hollywood

Julian Antonisz. Filmowiec, który bawił się konwencjami

 - Film go interesował pod warunkiem, że będzie autentycznym dziełem artysty, czyli to nie może być kopia stworzona przez kamerę, tylko musi być ręcznie wykonany przez autora - wspominała w Polskim Radiu Malwina Antoniszczak, córka artysty. 37 lat temu, 31 stycznia 1987 roku, zmarł Julian Antonisz, plastyk i twórca filmów animowanych. Uwielbiał bawić się konwencjami, lubił pastisz i absurd, co nie wykluczało refleksji nad pokracznym, brzydkim światem komunizmu.
Zobacz więcej na temat:  FILM animacja Kraków artysta PRL HISTORIA film polski fotografia muzyka filmowa