Polskie Radio
Section05

Żydzi

Polak, który wygrał wojnę z polio. Hilary Koprowski i jego szczepionka

– Pierwsze porcje wypiliśmy we dwóch: ja i technik. Chcieliśmy sprawdzić, czy szczepionka przeciw polio jest bezpieczna. Do dziś pamiętam, że miała smak tranu – mówił Hilary Koprowski w wywiadzie, którego udzielił Polskiemu Radiu w 2008 roku.
Zobacz więcej na temat:  wirus wirusy polio historia Polski HISTORIA naukowcy medycyna NAUKA szczepienia szczepionka choroby zakaźne choroby choroba lekarz USA dzieci dzieciństwo Warszawa

"Dobra literatura jest sztuką pamięci". Paweł Huelle o życiu i pisaniu

Prozaik, poeta, dramatopisarz i krytyk literacki, znany przede wszystkim z powieści "Weiser Dawidek", zmarł 27 listopada 2023 roku w Gdańsku, mieście, z którym związany był przez całe życie i które było jednym z głównych tematów jego twórczości. Jako gość Polskiego Radia Paweł Huelle chętnie dzielił się ze słuchaczami refleksjami o literaturze i wspomnieniami ze swojego życia. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z pisarzem.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle historia Polski HISTORIA literatura książki KSIĄŻKA Gdańsk Niemcy Kaszuby

Żyd zakochany w języku morderców. Życie, śmierć, poezja i milczenie Paula Celana

– Paul Celan stracił całą rodzinę podczas Holokaustu, ale jemu się udało przeżyć. I został mu język niemiecki, język morderców jego rodziny. Nie był w stanie i nie chciał się wyzwolić z tego języka – mówił w Polskim Radiu Zbigniew Herbert o twórcy, którego uważał "za jednego z największych poetów XX wieku".
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Paul Celan literatura poezja Rumunia Niemcy Francja Czerniowce HISTORIA Ryszard Krynicki Zbigniew Herbert ZSRR nazizm hitlerowskie obozy koncentracyjne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Śmierć Brunona Schulza. "Przyszedł po chleb. Zginął od strzałów w tył głowy"

– Od ulicy Mickiewicza nadszedł Karl Günther, zbliżył się do Schulza. Ten biegać nie umiał, no i myślał, że Niemiec nie będzie do niego strzelał – opowiadał w Polskim Radiu o ostatnich chwilach życia znakomitego pisarza Alfred Schreyer. 19 listopada mija 82. rocznica śmierci Brunona Schulza.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz II wojna światowa Drohobycz Niemcy wspomnienie zabójstwo nazizm Holokaust III Rzesza HISTORIA

Między dramatem a urodą życia. Roma Ligocka i jej "terapeutyczne opowieści"

– Mój czytelnik musi wiedzieć, że po przejmującej scenie, która mnie samą łapie wciąż za gardło, wyjdziemy na słoneczną ulicę, kupimy sobie czereśnie, zjemy je. Nie znoszę autorów, którzy poruszają się tylko w ramach czerni albo tylko w ramach bieli – mówiła w Polskim Radiu Roma Ligocka. Ta popularna pisarka, autorka słynnej "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku", kończy dziś 86 lat.
Zobacz więcej na temat:  Roma Ligocka literatura wspomnienie II wojna światowa psychologia filozofia