Polskie Radio
Section05

zdrowie

ADHD u dorosłych. Zaburzenie, o którym wciąż mówi się za mało

Jeszcze do niedawna ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) uznawany był za zaburzenie typowe dla dzieci. Dziś wiemy, że wielu dorosłych również zmaga się z jego skutkami. Często nieświadomie. ADHD u dorosłych to temat, który zyskuje coraz większą uwagę w środowisku medycznym i społecznym. Czym się objawia? Jak je rozpoznać i lepiej zrozumieć? Czy da się wyleczyć? 
Zobacz więcej na temat:  psychologia adhd zaburzenia rozwoju psychiatria

Nie jedziesz? Nie szkodzi. Majówka w domu też może być fajna

Jak wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej, 43 proc. Polaków zamierza wyjechać w tym roku na majówkę. Jesteś w pozostałych 57 proc. i szukasz pomysłów na ciekawe spędzenie tych kilku wolnych dni? Nawet bez wyjeżdżania może być klimatycznie i relaksująco. A na pewno taniej. Majówka w domu może być równie przyjemna i udana jak wyjazd.
Zobacz więcej na temat:  miasto oddech majówka hobby grill piknik balkon

Wilk straszny. Odtworzony wymarły gatunek, czy chwyt marketingowy?

Amerykańska firma biotechnologiczna poinformowała o wskrzeszeniu wymarłego 10 tysięcy lat temu gatunku wilka strasznego. Białe, potężne wilki stały się popularne za sprawą serialu "Gra o tron", a teraz rzekomo ten gatunek został przywrócony do życia. Po kilku dniach entuzjastycznych reakcji, pojawiły się jednak sceptyczne komentarze genetyków. Czy mamy zatem rzeczywiście do czynienia z sukcesem naukowym, czy raczej zręcznym chwytem marketingowym?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka

Szczepienia ratują życie. Polscy podróżnicy wciąż nieprzygotowani do wyjazdu w tropiki

Tajlandia, Indie, Brazylia, Meksyk, Madagaskar, Tanzania to nie tylko popularne kierunki podróży, ale i miejsca, gdzie występują poważne choroby zakaźne, takie jak malaria, dur brzuszny czy żółta febra. Badania pokazują, że Polacy wciąż nie przywiązują należytej wagi do profilaktyki zdrowotnej przed wyjazdem do krajów tropikalnych. 
Zobacz więcej na temat:  medycyna szczepienia turystyka Tajlandia Indie Meksyk WHO infografika

Zrozumieć nastolatka. Ekspertka: mózg dojrzewa do 25. roku życia

Ma swoje zdanie i głośno je wyraża. Chciałby mieć we wszystkim rację, złości się na cały świat, a chwilę później zamyka w pokoju i nie chce z nikim rozmawiać… Nastolatek. Jego zachowanie bardzo często dla rodziców, czy osób bliskich, jest niezrozumiałe. Czasami sami młodzi ludzie nie wiedzą, co się dzieje z ich emocjami i jak sobie z nimi poradzić. Dawniej to "buzujące hormony" obwiniano za "trudne" zachowania nastolatków. Ale czy faktycznie tak jest, że to hormony uderzają im do głowy? Co tak naprawdę dzieje się w mózgu dojrzewającego dziecka? 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka nastolatki psychologia emocje hormony mózg ciało zdrowie dziecka

Śniadanie - najważniejszy posiłek dnia. Jak na to patrzy gen Z?

24 kwietnia to Europejski Dzień Śniadania. Ten posiłek, uznawany za najważniejszy z całego dnia, ma za zadanie dostarczyć nam energii i składników odżywczych po nocnym odpoczynku. Podejście do śniadań jednak się zmienia, znane z domów rodziców kanapki, twarożki i parówki, najmłodsze pokolenie dorosłych zastępuje bardziej wyszukanymi propozycjami.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka śniadanie dieta pokolenie z europejski dzień śniadania Damian Sikorski

Dziś Światowy Dzień Książki. Czytanie wspiera zdrowie i wydłuża życie

Dziś, 23 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data nie jest przypadkowa: tego dnia zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Lope de la Vega. Święto ma podwójny cel: promowanie czytelnictwa oraz przypominanie o znaczeniu ochrony praw autorskich. To dzień bibliotekarzy, księgarzy i pisarzy oraz święto wszystkich czytających.
Zobacz więcej na temat:  Trójka książki biblioteka mózg życie