Polskie Radio
Section05

historia Polski

Ludwik Hahn. Skandalicznie niska kara dla nazistowskiego mordercy

5 czerwca 1973 roku niemiecki zbrodniarz Ludwik Hahn - współodpowiedzialny za deportację ok. 300 tys. warszawskich Żydów do obozu zagłady w Treblince, likwidację getta w stolicy Polski i mordy na polskiej ludności w czasie Powstania Warszawskiego - został skazany na 12 lat pozbawienia wolności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa III Rzesza zbrodnie wojenne Warszawa Powstanie Warszawskie powstanie w getcie nazizm

Ważne święta w historii Polski. Czy świętujemy je radośnie?

Czy w historii Polski naprawdę jest mało zwycięskich dat, które powinniśmy radośnie świętować? Dlaczego nawet 3 maja nie jest tak świętowany, jak na to zasługuje? - Jeżeli ustalimy, co jest przedmiotem świętowania, to jest to rzecz najważniejsza - mówi w radiowej Jedynce Marek Stremecki, dziennikarz,  autor audycji historycznej w Jedynce "Historia bliska".
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski 1989 komunizm Solidarność Marek Stremecki 3 Maja Powstanie Warszawskie Wojsko Polskie Święto Wojska Polskiego

Joanna Szczepkowska o 4 czerwca 1989 roku: nikt wtedy nie przypuszczał, że to będzie aż takie zwycięstwo

W przeddzień 35. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, znakomita aktorka Joanna Szczepkowska w audycji "Ludzie" opowiadała o atmosferze tamtych dni, ale także o tym, co to znaczyło żyć w PRL-u, w Polsce stanu wojennego, o obawach, które towarzyszyły momentowi przełomu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś joanna szczepkowska PRL 1989 Solidarność wybory 1989 Adam Michnik sejm kontraktowy stan wojenny Tadeusz Mazowiecki

POLSKIE RADIO 24 "Sukces na drodze do wolności". Wałęsa o wyborach 4 czerwca

- Musieliśmy zgodzić się na "połamaną demokrację", ale to był sukces na drodze do wolności - mówił w Polskim Radiu 24 były prezydent Lech Wałęsa, odnosząc się do częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Podkreślał, że trzeba dbać o to, by młodzież rozumiała dobrze obecną sytuację polityczną, a zwłaszcza jeśli chodzi o Rosję.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Lech Wałęsa polityka wybory 1989

4 czerwca, "w samo południe". 35 lat temu odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne

Trzydzieści pięć lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo "Solidarności" otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej. Wybory 4 czerwca były efektem rozmów Okrągłego Stołu, które trwały od 6 lutego do 4 kwietnia 1989 roku między przedstawicielami władzy, PZPR i części opozycji. 
Zobacz więcej na temat:  PRL Lech Wałęsa komunizm

Wybory 4 czerwca 1989. Jan Krzysztof Bielecki: Polacy chcieli zmiany

- Polacy przede wszystkim zdecydowali się pójść na wybory. Zagłosowali. Powiedzieli, że chcą zmiany - żeby przyszła "Solidarność" i kontrolowała rząd. A w Sejmie zaczęły się budzić demokratyczne postawy wśród niektórych koalicjantów PZPR-u - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia były opozycjonista Jan Krzysztof Bielecki.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA wybory 1989 Jan Krzysztof Bielecki transformacja ustrojowa Karol Surówka

Edward Nowak: chcemy, żeby 4 czerwca był świętem państwowym wolności i praw obywatelskich

4 czerwca powinien być świętem państwowym i dniem wolnym od pracy - przekonują autorzy projektu ustawy w tej sprawie. Ruszyła zbiórka podpisów pod propozycją ustanowienia nowego święta i dnia wolnego. - Data upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu - mówił Edward Nowak - były opozycjonista, a obecnie prezes stowarzyszenia "Sieć Solidarności", które przygotowało projekt ustawy. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia rocznica Sejm polityka ustawa Edward Nowak Daniel Wydrych NSZZ Solidarność

Stanisław Moniuszko. Geniusz muzyki, poczciwy wieszcz i gwiazda popkultury

Pod zaborami jego "Śpiewniki domowe" stawiano obok "Pana Tadeusza" i "Trylogii". W PRL postać Moniuszki była jednym z filarów polityki kulturalnej. W epoce transformacji pojawił się na banknocie o nominale sto tysięcy złotych, a jego "Prząśniczkę" śpiewały zespoły disco polo.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko opera Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Stefan Kisielewski MUZYKA Warszawa Białoruś Wilno Mińsk Litwa Kresy kompozytor kompozycja śpiew

Sabotażyści, szpiedzy i zamachy. Jak Rosja sowiecka próbowała destabilizować Polskę?

Grupy dywersyjne, rozbijanie posterunków, ataki na pociągi i zamachy. Tak 100 lat temu działała Rosja sowiecka, która próbowała destabilizować Polskę. Kto to robił i w jaki sposób? Wyjaśniają goście Programu 1 Polskiego Radia: Marcin Faliński, pisarz i wcześniej podpułkownik Agencji Wywiadu, Robert Cheda, publicysta zajmujący się tematami służb i major w stanie spoczynku Agencji Wywiadu, oraz Grzegorz Rutkowski z Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Dwudziestolecie międzywojenne Rosja Robert Cheda Grzegorz Rutkowski Marcin Faliński

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. "Odnowiła oblicze tej ziemi"

Podróż papieża Polaka do ojczyzny, która rozpoczęła się 45 lat temu,w czerwcu 1979 roku, jego biograf George Weigel opisał jako "dziewięć dni, które zmieniły świat". W zgodnej opinii wielu komentatorów pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski przyczyniła się do zmian politycznych zarówno nad Wisłą, jak i w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież pielgrzymka PRL Edward Gierek Leonid Breżniew Ronald Reagan Karol Wojtyła komunizm katolicyzm HISTORIA historia PRL Watykan 1979

"Tygodnik Solidarność". Stał się "pismem ogromnego ruchu społecznego"

– Doskonale pamiętam tamte dni. Praca w redakcji to było coś niesamowitego. Było to cenne doświadczenie nie tylko dziennikarskie, ale przede wszystkim solidarnościowe – mówił na antenie Polskiego Radia publicysta Krzysztof Gottesman, który w 1981 roku znalazł się w zespole tworzącym periodyk.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Tadeusz Mazowiecki stan wojenny PRL historia PRL opozycja opozycja demokratyczna lata 80 komunizm

Paul Landowski. Polak, który stworzył posąg Chrystusa w Rio de Janeiro

1 czerwca 1875 roku urodził się rzeźbiarz Paul Landowski. Był autorem między innymi Pomnika Reformacji w szwajcarskiej Genewie oraz sarkofagu francuskiego bohatera I wojny światowej gen. Ferdynanda Focha. Przede wszystkim zasłynął jednak jako współtwórca statui Jezusa Chrystusa górującego nad brazylijskim miastem Rio de Janeiro. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy SZTUKA rzeźba Rio de Janeiro Brazylia Paryż pomniki artysta