Polskie Radio
Section05

historia Polski

Wyjątkowy projekt teatralny. "D’ARC" na 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Wyjątkowy i największy projekt teatralny w historii Muzeum Powstania Warszawskiego  "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady to opera site-specific rozgrywająca się kilku scenach, rozmieszczonych wokół i na terenie muzeum. W wyjątkowym widowisku zobaczymy między innymi aktorkę Agnieszkę Grochowską, wiolonczelistkę Dobrawę Czocher i barytona Szymona Komasę.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa rocznica Marcin Pesta Dwójka Muzeum Powstania Warszawskiego KULTURA opera TEATR Dorota Piotrowska

Zofia Leśniowska. Córka Władysława Sikorskiego, która zginęła wraz nim w Gibraltarze 

- Rzadko się zdarza, aby ktoś, kto tak nagle i młodo odszedł, zostawił taki trwały i piękny ślad po sobie, jak właśnie ona - tak w audycji Radia Wolna Europa wspominała Zofię Leśniowską jej współpracowniczka Maria Leśniakowa. Córka Władysława Sikorskiego, działaczka Polskiego Czerwonego Krzyża i pierwsza komendantka główna Pomocniczej Służby Kobiet zginęła w katastrofie gibraltarskiej 81 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Władysław Sikorski Władysław Anders Zofia Leśniowska Maria Leśniakowa katastrofa w Gibraltarze

Zbrodnia bez kary, czyli powojenne losy pięciu nazistowskich zbrodniarzy

Po II wojnie światowej niektórzy Niemcy odpowiedzialni za zbrodnie nazistowskie z czasów istnienia III Rzeszy stanęli przed sądem. Nie wszyscy winowajcy ponieśli karę adekwatną do swoich czynów: niektórzy w więzieniu spędzili zaledwie kilka lat, inni zostali z niego zwolnieni warunkowo. Spora część natomiast nigdy nie została osądzona. 
Zobacz więcej na temat:  nazizm zbrodnie wojenne III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Powstanie Warszawskie getto warszawskie Auschwitz II wojna światowa Norymberga Erich von dem Bach-Zelewski Holokaust historia warszawy HISTORIA

Kościuszko to bohater Polski i USA - przypomina Muzeum Niepodległości w przeddzień Dnia Niepodległości

Tadeusz Kościuszko to wspólny bohater Polski i Stanów Zjednoczonych - podkreśla prezes Polskiej Fundacji Niepodległości Leszek Marek Krześniak. Fundacja wraz z Muzeum Niepodległości w przeddzień amerykańskiego Dnia Niepodległości i w 230. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej organizuje wydarzenie "Wybitni Polacy zasłużeni dla stosunków polsko-amerykańskich".
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Tadeusz Kościuszko

Sat-Okh - polski Indianin. "Był potrzebny ludziom, którzy żyli w siermiężnej, komunistycznej Polsce"

3 lipca 2003 roku w Gdańsku zmarł Sat-Okh, a właściwie Stanisław Supłatowicz - człowiek niezwykły, którego życiorys zawiera wiele pewnych, ale jeszcze więcej niepewnych informacji. Zasłynął swoimi książkami, które są pozycjami kultowymi dla miłośników amerykańskiego folkloru.   
Zobacz więcej na temat:  Indianie Stany Zjednoczone II wojna światowa Kanada literatura Armia Krajowa HISTORIA

POLSKIE RADIO 24 Smoliński: roszczenia wobec Niemiec nie zostały wycofane

- Nie ma żadnego dokumentu w polskich zasobach rządowych, stwierdzającego, że Polska zrzekła się reparacji - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Kazimierz Smoliński, odnosząc się do spotkania Donalda Tuska i Olafa Scholza. Jak mówił, sprawy odszkodowań nie należy wiązać z interesem bezpieczeństwa. - Wspólna historia to jedna rzecz, wzajemne bezpieczeństwo to druga - wskazywał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa relacje polsko-niemieckie

Holenderski klub piłkarski NAC Breda oddał hołd armii generała Maczka. To Polacy wyzwolili to miasto

Na koszulkach polski orzeł, nazwiska poległych żołnierzy armii generała Maczka oraz ich wizerunki na tle wyzwalanego miasta - holenderski klub piłkarski NAC Breda w nadchodzącym sezonie odda w ten sposób hołd 1. Dywizji Pancernej. To w związku z 80. rocznicą wyzwolenia tego miasta właśnie przez żołnierzy dowodzonych przez generała Stanisława Maczka.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Breda Stanisław Maczek 1. Dywizja Pancerna

Bronisław Prugar-Ketling - dowódca 2 Dywizji Strzelców Pieszych oczerniony po śmierci przez komunistów

Dowódca jednej z dwóch polskich dywizji piechoty, które walczyły przeciwko Niemcom we Francji, przez pięć długich lat dbał o swoich żołnierzy internowanych w Szwajcarii. Po wojnie wrócił do kraju, by odbudować Wojsko Polskie. Po śmierci, 18 lutego 1948 roku, zamiast czci, spotkały go fałszywe oskarżenia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wojsko Polskie II RP 1939 1940 Francja II wojna światowa Szwajcaria komunizm

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca literatura polska KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie HISTORIA pisarz