Polskie Radio
Section05

jedzenie

Kanapkowe specjały, czyli o historii zamkniętej między dwoma kromkami

Kiedy powstała pierwsza kanapka i kto ją wymyślił? Podobno pierwowzór powstał w czasach, kiedy nie znano jeszcze chleba. Jego twórcą był zaś prawdopodobnie pewien angielski hrabia pochodzący z miasteczka Sandwich. W Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 15.00 opowiemy nie tylko o historii kanapki, ale również o rodzajach, kształtach i kanapkowych ciekawostkach z całego świata. Zapraszmy!
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci Przygody w PRD kanapki

Naturalne metody konserwowania żywności. SGGW szuka rozwiązań

SGGW chce wdrożyć nowe sposoby konserwowania żywności i planuje wprowadzić na rynek szereg rozwiązań opartych na metabolitach bakterii. Jednym z obszarów ich zastosowań jest konserwacja żywności bazująca na naturalnych procesach. Na razie prace trwają jeszcze w laboratorium, ale być może rozwiązanie z powodzeniem będzie stosowane w rzeczywistości. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe żywność konserwacja studenci badania

Bezpieczna żywność. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

- Informacje zawarte na żywności bardzo często trudno jest zweryfikować bez wejścia w szczegóły, rozebrania produktu na czynniki pierwsze i spojrzenia w recepturę - przyznaje dr Przemysław Rzodkiewicz, główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Nad jakością produktów w sklepie czuwają inspektorzy; konsument również, pamiętając o kilku zasadach, może wybrać odpowiedni artykuł spożywczy.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka konsument prawa konsumenta zakupy żywność

Kuchnia wege, czyli postna. Co jedli nasi przodkowie w czasie Wielkiego Postu?

W Kościele katolickim Środa Popielcowa zaczyna Wielki Post. Jeszcze niedawno w niektórych domach ten dzień zmieniał codzienny jadłospis. Jednak kuchnia postna była codziennością w dawnej Polsce. - Chłopi, którzy stanowili większą część społeczeństwa, na mięso mogli sobie pozwolić od święta. Można więc powiedzieć, że postne potrawy jedli codziennie. Dzisiaj nazywalibyśmy je po prostu wegańskimi - mówi w Czwórce Paweł Ochman i opowiada, co jedli nasi przodkowie w czasie Wielkiego Postu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński społeczeństwo Wielki Post kuchnia polska

ANALIZA Na słodzone napoje nie pomoże nawet ruch. Ukryty w składzie cukier to cichy zabójca

Zespół naukowców z Uniwersytetu Harvarda oraz Uniwersytetu Lavala przez 30 lat śledził stan zdrowia ponad 100 tys. osób. Wyniki tych obserwacji mogą poważnie zaniepokoić fanów słodzonych napojów. Wynika z nich bowiem, że nawet aktywność fizyczna nie jest w stanie zniwelować ryzyka chorób sercowo-naczyniowych zwiększonego przez cukier dostarczany za pośrednictwem słodzonych płynów. Napoje nie są jednak jego jedynym źródłem. Jest on dodawany powszechnie do produktów, które wcale nie kojarzą nam się ze słodkościami.
Zobacz więcej na temat:  cukier zdrowie badania POLSKA społeczeństwo