Polskie Radio
Section05

Kornel Makuszyński

"Bij bolszewika!" kontra "na polski front!". Propaganda i literatura w wojnie polsko-bolszewickiej

W tym konflikcie propaganda nie była tylko dodatkiem do aktywności wojsk. Militarne i polityczne wymiary wojny polsko-bolszewickiej były równorzędne, a skuteczność środków przekazu znaczyła tyle samo, co moc arsenałów wrogich armii.
Zobacz więcej na temat:  wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska historia Polski HISTORIA propaganda Władysław Broniewski Kazimierz Wierzyński Józef Piłsudski Melchior Wańkowicz Józef Mackiewicz Stanisław Rembek Stefan Żeromski Bolesław Leśmian Eugeniusz Małaczewski bolszewicy komunizm Jan Kasprowicz Karol Hubert Rostworowski Adam Grzymała-Siedlecki plakat

Dzieła Gałczyńskiego, Tuwima, Makuszyńskiego trafiły do domeny publicznej. Co to znaczy?

Minęło 70 lat od śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego. A to oznacza, że dzieła tych twórców trafiły do domeny publicznej, czyli każdy może korzystać z nich za darmo, bez nabywania praw majątkowych. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura społeczeństwo prawa autorskie domena publiczna Konstanty Ildefons Gałczyński Julian Tuwim Tomasz Miara Trójka Instytut Książki

Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciało się mieszkać

– Makuszyński bywał ciekawym autorem jako wróż. Przewidywał rozmaite rzeczy, na przykład rozwój telefonii komórkowej – mówił Jan Gondowicz w Polskim Radiu. 8 stycznia mija 140. rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura literatura polska książki dla dzieci książki Zakopane rocznica młodzież proza poezja pisarz pisarze i poeci telefony komórkowe Jan Gondowicz Grzegorz Leszczyński

Dzieła Tuwima, Gałczyńskiego i Makuszyńskiego w domenie publicznej. Od 1 stycznia można korzystać z nich za darmo

Minęło 70 lat od śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego, co oznacza, że 1 stycznia 2024 r. dzieła tych twórców trafiły do domeny publicznej i każdy może korzystać z nich za darmo, bez nabywania praw majątkowych - poinformował Instytut Książki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA KSIĄŻKA Instytut Książki czytelnictwo literatura Julian Tuwim Konstanty Ildefons Gałczyński lektury społeczeństwo

Tuwim, Gałczyński i Makuszyński dołączyli do domeny publicznej

- Od 1 stycznia każdy może opublikować utwory Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Kornela Makuszyńskiego własnym kosztem, nie musząc prosić spadkobierców o zgodę ani nie płacąc za to żadnych licencji. Tak samo jest jeśli chodzi o postaci z tych utworów, jak choćby "Koziołek Matołek" czy "Małpka Fiki-Miki" - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Rojek z Fundacji Legalna Kultura.
Zobacz więcej na temat:  literatura e-book Julian Tuwim Konstanty Ildefons Gałczyński Paweł Siwek legalna kultura domena publiczna Dwójka

Jakie utwory literackie trafiły do domeny publicznej w 2024 roku?

Dzień Domeny Publicznej to nieoficjalne święto przypadające 1 stycznia każdego roku. Wówczas powiększa się pula książek, z których możemy korzystać bez żadnych ograniczeń i zobowiązań wynikających z praw autorskich. Jakie tytuły w tym roku trafiły do domeny publicznej i czym ona w ogóle jest? 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura domena publiczna Konstanty Ildefons Gałczyński Julian Tuwim

Joanna Olech: "Awantura o Basię" służy nie tylko do czytania

- Jest to jedna z tych nielicznych książek, które rodzice czytają dzieciom do snu bez znużenia. Jest ona świetnie napisana i służy moim zdaniem nie tylko do czytania. Myślę, że kapitalnie posłużyłaby do warsztatów kreatywnego pisania dla dzieci, które są w Polsce organizowane - mówiła w Dwójce Joanna Olech, graficzka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, autorka posłowia do nowego wydania "Awantury o Basię".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Joanna Olech Dwójka literatura KSIĄŻKA KULTURA dzieci książki dla dzieci

Antoni Ferdynand Ossendowski. Podróżnik budzący kontrowersje

Antoni Ferdynand Ossendowski - pisarz, poliglota, naukowiec, szpieg, jedna z najsłynniejszych i najbardziej tajemniczych postaci początku XX wieku. Wędrował po tajdze, pustyni, przez łańcuchy górskie między innymi w Chinach, Japonii i Indiach. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska historia Polski podróże szpieg poliglota Chiny Japonia Indie Łazienki Królewskie Wilanów Katarzyna Jankowska – PODCAST II wojna światowa

"Genialni ludzie też mieli swoje słabości". Jakie tajemnice skrywali pisarze dla dzieci?

Wśród nas nie ma takich, którzy nie wiedzieliby, kim byli Kornel Makuszyński, Jan Brzechwa albo Julian Tuwim. Ich książki to przecież obowiązkowe lektury dla kolejnych pokoleń czytelników. Z pewnością nie wiemy jednak o wielu dość tajemniczych szczegółach z życia autorów książek dla dzieci. Między innymi o tym, że jeden z nich uratował życie na Gestapo dzięki… nieszczęśliwej miłości.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Jan Brzechwa Julian Tuwim pisarze i poeci

Kino dziecięce. Czego dziś potrzebuje? Jak odnajdują się w nim kultowe produkcje lat 60.?

Kino familijne to niezwykle specyficzna część branży filmowej. Czy starsze, kultowe tytuły, takie jak "Szatan z siódmej klasy", "Szaleństwa panny Ewy" czy "Awantura o Basię" mają szansę konkurować z dzisiejszymi, nowymi produkcjami ? Na jaką konfrontację narażone jest współczesne kino familijne?
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka KULTURA dzieci dzieciństwo bajki dla dzieci telewizja