Polskie Radio
Section05

malarstwo

"Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podróż na Wyspy Szczęśliwe

- Arkadia to metafora, poprzez którą chcemy wrócić nie tylko do starożytności, do wyobrażeń o błogim, rozkosznym miejscu, w którym człowiek doznaje wytchnienia, ale odnajduje też przestrzeń prawdziwej przyjaźni, miłości i wreszcie wolności i tworzenia. To również temat, który pozwala nam podjąć refleksję nad współczesnością, nad odpowiedzialnością człowieka za Ziemię, nad sposobami wyrażania miłości i budowania wspólnoty - mówiła w Dwójce dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez, kuratorka wystawy "Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa dzieła sztuki Jakub Jamrozek Dwójka Jacek Malczewski muzeum rzeźba

Hieronymus Bosch - "Ogród rozkoszy". Wizja ziemskiej utopii

Hieronymus Bosch przedstawił w "Ogrodzie rozkoszy" panoramę prawdziwego i wyobrażonego świata, spełniając oczekiwania dworskiej "kultury ciekawości". Zgromadził w jednym dziele wiele aktów i scen erotycznych, przedstawił egzotyczne w Europie zwierzęta (żyrafę i słonia), mityczne stwory (jednorożca), fantastyczne hybrydy, a także wyimaginowane formacje z koralu i onyksów, drzewa truskawkowe oraz drzewo smoczej krwi.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Bastek Michał Montowski Dwójka Hieronim Bosch

"Szczycił się, że jest polskiego pochodzenia". Guillaume Apollinaire i jego wyzwolona poezja

– W jednym z listów Apollinaire pisał, że było trzech wielkich Polaków w literaturze: "Stanisław Przybyszewski, Joseph Conrad i ja" – opowiadała w Polskim Radiu w 2012 roku Julia Hartwig. Guillaume Apollinaire, a właściwie Wilhelm Apolinary Kostrowicki, znakomity francuskojęzyczny poeta, zmarł 105 lat temu, 9 listopada 1918 roku w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Francja POLSKA poezja awangarda literatura Julia Hartwig

Kazimierz Sichulski. "Jego karykatury to dzieła sztuki"

- Dla mnie te karykatury to swoistego rodzaju ewenement artystyczny. Bogactwo w przedstawianiu postaci, w ujmowaniu linii, struktury tego całego zjawiska, jakim jest rysunek, są tutaj niebywałe. To był mistrz – mówił prof. Maciej Świeszewski w Polskim Radiu w 2016 roku. 81 lat temu zmarł Kazimierz Sichulski, słynny karykaturzysta i malarz, współtwórca kabaretu "Zielony Balonik".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA SZTUKA grafika Lwów Kraków kabaret

Zdzisław Beksiński we Wrocławiu po 30 latach. Na wystawie obrazy i multimedia

- W stolicy Dolnego Śląska nie było obrazów Beksińskiego od - uwaga - 30 lat. Przyjeżdżamy z czterdziestoma pięcioma obrazami z Muzeum Historycznego w Sanoku - mówił w Dwójce Michał Barycki z Fundacji Beksiński. - Muszę powiedzieć, że to naprawdę jest bardzo ciekawa paleta twórczości Beksińskiego - zapewnił.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński Dwójka Jakub Kukla dzieła sztuki wystawa

"Beksiński.Live" – multimedialny spektakl z dziełami malarza w roli głównej

Wielkimi krokami zbliża się premiera wyjątkowego multimedialnego spektaklu "Beksiński.Live", w trakcie którego zaprezentowane zostaną wprawione w ruch i przepuszczone przez filtr nowoczesnych technologii dzieła pędzla Zdzisława Beksińskiego. Widowisku towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu czołowych polskich muzyków.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler SZTUKA Zdzisław Beksiński

Jan Matejko - jeden z najważniejszych polskich malarzy w historii

130 lat temu, 1 listopada 1893 roku, zmarł malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof, mistrz Jan Matejko. Informacje o jego śmierci ukazały się w 32 europejskich gazetach. Zarówno do rodziny, jak i do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych spływały wtedy telegramy z kondolencjami od przyjaciół i uczniów, m.in. z Wiednia, Monachium, Berlina czy Lwowa.
Zobacz więcej na temat:  Jan Matejko Jakub Domoradzki SZTUKA