Polskie Radio
Section05

malarstwo

Najpiękniejszy kalendarz średniowiecza. "Godzinki księcia de Berry" jak podróż w czasie

Menu na noworocznej uczcie sprzed 600 lat. Najstarsze przedstawienie zimy w malarstwie europejskim. Sceny dawnych zaręczyn czy koszenia siana pod murami Paryża. To i znacznie więcej można zobaczyć na mieniących się kolorami miniaturach 12 miesięcy zamieszczonych w bezcennym manuskrypcie z początku XV wieku.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze SZTUKA Francja kalendarz Niderlandy tradycja magazyn 2022/2023 HISTORIA

"Od 100 lat dzielimy się kulturą". Jubileusz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

Historia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy sięga 1923 roku. Wtedy to w budynku byłej Miejskiej Kasy Oszczędnościowej przy Starym Rynku 2 otwarto nową placówkę kulturalną. Jej pierwszym dyrektorem został ks. Jan Klein, który uporządkował zbiory gromadzone dotąd przez Towarzystwo Historyczne Obwodu Noteckiego, przechowywane na chórze kościoła Klarysek.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Bydgoszcz zabytki straty wojenne Leon Wyczółkowski Wacław Kuczma Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

"Dlaczego nie było wielkich artystek?". Słynny esej nareszcie po polsku

- Historią sztuki interesuję się od dawna, ale jej kontekstem feministycznym znacznie krócej. Podróżując po Europie i oglądając wystawy różnych artystek, wszędzie widziałam ten tekst opublikowany w różnych językach. Właściwie w każdym muzeum można kupić właśnie to wydanie, które my dopiero po 50. latach możemy czytać także po polsku - mówiła w Dwójce Anna Świtajska, redaktorka naczelna wydawnictwa Smak Słowa, dzięki któremu słynny esej Lindy Nochlin pt. "Dlaczego nie było wielkich artystek?" jest wreszcie dostępny w rodzimym przekładzie.
Zobacz więcej na temat:  historia sztuki kobieta Jakub Kukla eseistyka Dwójka Linda Nochlin feminizm KULTURA

"Dama z gronostajem" przebadana w laboratorium. "Wciąż zmienia się technologia badań"

- Udaje się nam przenalizować 200-300 obiektów rocznie, a laboratorium powstało w 2004 roku. Za rok będziemy świętować dwudziestolecie działalności - mówił w Dwójce dr Julio del Hoyo-Meléndez, kierownik Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Muzeum Narodowego w Krakowie. - Przez ten czas zmieniła się technologia i nastąpił rozwój komputerów - podkreśliła Anna Ryguła. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie dzieła sztuki chemia badania Leonardo da Vinci