Polskie Radio
Section05

NAUKA

"Egzamin na wszelki wypadek". Po co nam dziś matura?

Kiedyś świadectwo dojrzałości, dziś "egzamin na wszelki wypadek". - O maturze myślą ci, którzy wybierają się na studia. Jeśli ktoś nie ma tego w planach, egzamin wydaje się zbędny - mówi Katarzyna Kucharska z siewie.edu.pl. - Ale nasze widzimisię zmienia się na przestrzeni lat, dlatego zachęcam, żeby jednak do matury przystąpić.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka edukacja matura egzaminy maturalne studia młodzież Weronika Puszkar

Od hagiografii do fotografii, czyli jak wymyślono potwora z Loch Ness

Po raz pierwszy wzmianka o wodnej bestii z okolic szkockiego jeziora Loch Ness pojawiła się w VII wieku. Ale o potworze głośno zrobiło się dopiero czternaście wieków później, w epoce społeczeństwa informacyjnego i powszechnego dostępu do technologii.
Zobacz więcej na temat:  potwory HISTORIA Wielka Brytania Szkocja oszustwo teorie spiskowe teoria spiskowa fantastyka dinozaury jezioro prasa prasa drukowana media fotografia

Medal Sierpińskiego. Wyróżnienie dla matematyków związanych z Polską za wybitne osiągnięcia naukowe

Medal im. Wacława Sierpińskiego to wyróżnienie ustanowione w 1974 roku, przyznawane przez Uniwersytet Warszawski i Polskie Towarzystwo Matematyczne matematykom związanym z Polską za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę ustanowiono dla uczczenia wybitnego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki matematyka informatyka Wacław Sierpiński nagroda

Stanisław Ulam. Ojciec chrzestny bomby wodorowej

Był jednym z genialnych matematyków tworzących tzw. szkołę lwowską. W latach 30. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako naukowiec odniósł spektakularne sukcesy. Brał udział w Projekcie Manhattan, którego celem było stworzenie bomby atomowej. Wierzył, że najstraszliwsza z broni dostępnych człowiekowi odstraszy ludzkość przed popadaniem w kolejne konflikty.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski matematyka bomba atomowa Lwów Stany Zjednoczone

Meteoryty - przybysze z kosmosu. Jakich informacji nam dostarczają?

- Meteoryty są fragmentami skalnymi pochodzącymi z obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Mogą to być małe planetoidy, które krążą między Marsem a Jowiszem. Mogą to być fragmenty dużych planetoid. Mogą to też być fragmenty planet, takich jak Mars, a nawet fragmenty naszego Księżyca - wyjaśnił w audycji "Eureka" prof. Szymon Kozłowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka meteoryt astronomia kosmos