Polskie Radio
Section05

pisarz

Literatura, literaci i poeci w II RP. Czy wtedy byli kimś więcej niż dziś?

Bolesne perypetie Dołęgi-Mostowicza, ataki na Boya-Żeleńskiego czy Broniewski w więzieniu mokotowskim za sympatyzowanie z komunizmem. Kto z przedwojennej literackiej palestry odnalazłby się we współczesnym świecie mediów społecznościowych i plotkarskich portali. Jak wyglądał ówczesny "hejt", a jak popularność?
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Zobacz także Tadeusz Boy-Żeleński Justyna Sobolewska pisarze i poeci

"Ulisses". Arcydzieło, którym James Joyce obraził pół świata

2 lutego 1922 roku - w dniu 40. urodzin Jamesa Joyce'a - opublikowano w Paryżu jego najsłynniejszą powieść, jedną z najważniejszych książek XX wieku. O "Ulissesie" głośno było od samego początku, do czego z pewnością przyczyniły się procesy o obsceniczność dzieła i zakazy publikacji.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Dublin Irlandia Wielka Brytania Ameryka USA Stany Zjednoczone książki James Joyce sąd sądownictwo miasto awangarda Maciej Słomczyński tłumacz proza prawo

Konstanty Ildefons Gałczyński. "Ja inaczej nie piszę, jeno jako żyję"

120 lat temu - 23 stycznia 1905 roku - w Warszawie urodził się Konstanty Ildefons Gałczyński, jeden z najsłynniejszych polskich poetów XX wieku, twórca znanego cyklu "Teatrzyk Zielona Gęś", autor wierszy "Zaczarowana dorożka", "Ocalić od zapomnienia", "Prośba o wyspy szczęśliwe" i wielu innych.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Konstanty Ildefons Gałczyński satyra poezja literatura książki

Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciało się mieszkać

– Makuszyński bywał ciekawym autorem jako wróż. Przewidywał rozmaite rzeczy, na przykład rozwój telefonii komórkowej – mówił Jan Gondowicz w Polskim Radiu. 8 stycznia mija 140. rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kornel Makuszyński literatura literatura polska książki dla dzieci książki Zakopane rocznica młodzież proza poezja pisarze i poeci telefony komórkowe Jan Gondowicz Grzegorz Leszczyński

"Tędy i owędy". Wędrówki z Melchiorem Wańkowiczem

Za nami rok Melchiora Wańkowicza - niepokornego, odważnego, wnikliwego dziennikarza, pisarza i reportażysty. To właśnie jemu poświęcona była wystawa "Tędy i owędy. Z Melchiorem Wańkowiczem po Wielkopolsce i Kresach". - Przypomnieliśmy ścieżki, którymi wędrował i o których pisał Wańkowicz - mówił Krzysztof Klupp z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Butlewski Dwójka reportaż Melchior Wańkowicz KULTURA Rok Melchiora Wańkowicza wystawa Wielkopolska Poznań Zobacz także

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  satyra Ludwik Jerzy Kern poezja wiersze literatura KSIĄŻKA książki historia Polski HISTORIA Kraków dziennikarstwo dziennikarze Konstanty Ildefons Gałczyński bajki dla dzieci książki dla dzieci pisarze i poeci piosenka