Polskie Radio
Section05

pisarze i poeci

Edward Niziurski: "Patrzę na świat oczami dziecka"

- Wszystkie moje pomysły są wzięte albo z moich przeżyć szkolnych, albo z tego, co chciałem przeżyć - opowiadał Edmund Niziurski w Polskim Radiu w 1966 roku. Dziś mija 11. rocznica śmierci tego pisarza, który najbardziej zasłynął z literatury przeznaczonej dla młodzieży i dzieci, ale to tylko fragment jego bogatej twórczości. 
Zobacz więcej na temat:  Edmund Niziurski literatura młodzież pisarz proza literatura polska literatura przygodowa literatura dziecięca HISTORIA

Polscy pisarze solidarni z Serhijem Żadanem

Lunch z Olgą Tokarczuk, spotkanie z Mariuszem Szczygłem, kolacja z Adamem Michnikiem, a może antyki Jacka Dehnela? Między innymi to można wylicytować w akcji charytatywnej Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Unia Literacka. Pomoc trafi na Ukrainę, o którą na co dzień dba ukraiński pisarz Serhij Żadan. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Ukraina wojna na Ukrainie KULTURA Olga Tokarczuk Jacek Dehnel Adam Michnik Mariusz Szczygieł Serhij Żadan

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia HISTORIA

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o powstaniu warszawskim

Poezje i prozy na temat powstania warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie literatura poezja pisarz II wojna światowa historia Polski Tadeusz Gajcy Jan Dobraczyński Andrzej Bobkowski Kazimierz Brandys Jarosław Marek Rymkiewicz Melchior Wańkowicz Czesław Miłosz Anna Świrszczyńska Miron Białoszewski Aleksander Ścibor-Rylski Andrzej Wajda Aleksander Kamiński Roman Bratny HISTORIA

"Alfabet Gombrowicza" - "F" jak "ferdydurkiści"

W cyklu "Alfabet Gombrowicza" przyszedł czas na literę "F" jak "ferdydurkiści". Posłuchaliśmy opowieści Klementyny Suchanow - autorki dwutomowej biografii Gombrowicza "Ja, geniusz" oraz książki "Argentyńskie przygody Gombrowicza". Z nagrań archiwalnych przypomnieliśmy opowieści Konstantego Jeleńskiego i prof. Michała Głowińskiego o ich fascynacji tą powieścią.
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz literatura Dorota Gacek Dwójka Festiwal Dwa Teatry książki lektury KULTURA

Marek Nowakowski - 10. rocznica śmierci

Miał w swym dorobku kilkadziesiąt tomów prozy: opowiadań, powieści, wspomnień. Także utworów dramatycznych. Do legendy przeszedł jego "Raport ze stanu wojennego", ale przecież i inne jego książki są wciąż czytane z zachwytem. Był człowiekiem odważnym, o wyrazistych poglądach, za które płacił czasami wysoką cenę: zakazem druku, więzieniem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński książki literatura Marek Nowakowski

Anna Dziewit-Meller: chciałabym, aby w książkach chodziło o dobrą historię

- Wydaje mi się, że czasami gdzieś gubimy tę potrzebę dobrej historii, wciągającej fabuły na rzecz języka, którym usiłujemy przekazać absolutnie wszystko. A ja jako czytelniczka, ale też jako redaktorka i jako pisarka, naprawdę lubię dobrą historię - mówiła w Dwójce Anna Dziewit-Meller.
Zobacz więcej na temat:  Anna Dziewit-Meller literatura książki Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka kobieta