Polskie Radio
Section05

PRL

Rządy wzorowane na systemie radzieckim. Stalinizm nad Wisłą (1946-1955)

Powszechnie uważa się, że stalinizm w Polsce rozpoczął się wraz z powstaniem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - z połączenia się Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej w grudniu 1948 roku. Ale Stalin instalował u nas swoje władztwo od ponownego wkroczenia Armii Czerwonej na terytorium II Rzeczpospolitej w 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  PZPR historia Polski stalinizm komunizm Józef Stalin Bolesław Bierut Stefan Wyszyński

Moda stanu wojennego. Jaką historię opowiadają ubrania?

Lata 80. rozpoczęły się Karnawałem "Solidarności", potem był dramatyczny grudzień 1981 roku, kiedy generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Pozostałe lata dekady to głęboki kryzys gospodarczy i polityczny. Bezbarwne ulice, a na nich ludzie w szarych bezwymiarowych ubraniach i w topornych zimowych butach na tęgie mrozy lat 80. – Ubiór jest pierwszym sygnałem naszej niezgody na coś – mówi jedna z bohaterek reportażu, odnosząc się do wystawy "Moda stanu wojennego", którą można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka pr poleca moda STYL ŻYCIA Magda Skawińska stan wojenny

Rosyjska propaganda znów w natarciu. Wypowiedź przewodniczącego Dumy o Polsce kontra fakty historyczne

Przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin stwierdził w opublikowanym na Telegramie oświadczeniu, że Polska musi zostać ukarana za "zdradę pamięci historycznej" dotyczącą wyzwolenia naszego kraju przez Związek Radziecki podczas II wojny światowej. Wołodin zażądał od Polski 750 miliardów dolarów i oddania ziem zachodnich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rosja II wojna światowa Kreml Armia Czerwona komunizm Józef Stalin stalinizm

"Byli komuniści chcą wybielić siebie i ohydny system". Wildstein o śmierci Pyjasa

Próby przeforsowania wersji o nieszczęśliwym wypadku jako przyczynie śmierci Stanisława Pyjasa to "uderzanie w naszą pamięć historyczną" - powiedział w rozmowie z i.pl Bronisław Wildstein. Przyjaciel zamordowanego w czasach PRL opozycjonisty podkreśla, że "Staszek zginął, ponieważ chciała tego Służba Bezpieczeństwa". 7 maja 2023 roku minęła 46. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Bronisław Wildstein Stanisław Pyjas

Kto wpłaca na partię Tuska? Wśród darczyńców PO jeden z najbogatszych Polaków, niegdyś TW "Paweł"

W marcu Donald Tusk apelował do sympatyków o wsparcie finansowe kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej. Teraz tygodnik "Sieci" informuje, że od tego czasu na konto partii wpłynęło prawie 3 mln zł. Jednym z darczyńców jest Roman Karkosik, obecnie jeden z najbogatszych Polaków, zaś w minionym ustroju - tajny współpracownik o pseudonimie "Paweł".
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Platforma Obywatelska PO wybory prezydenckie kampania wyborcza opozycja polityka biznes przedsiębiorca POLSKA

Kard. Nycz o Janie Pawle II: trzeba skończyć z sentymentalnym opowiadaniem o jego pontyfikacie, pora sięgnąć w głąb

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji "Karol Wojtyła wobec wyzwań PRL" powiedział, że "musi się skończyć czas sentymentalnego opowiadania o pontyfikacie Jana Pawła II, pora sięgnąć w głąb". Dodał, że postawa Karola Wojtyły wobec PRL jest jednym z ważnych kluczy odkrywania tego pontyfikatu.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież konferencja Kościół katolicki POLSKA społeczeństwo

Agnieszka Przepiórska w roli matki Grzegorza Przemyka

- Monodramy traktuję jako spotkanie - spotkanie z widzem, spotkanie z bohaterką, spotkanie z samą sobą. To nie jest dla mnie występ czy "wykon", to jest bardzo intymne i osobiste spotkanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia aktorka Agnieszka Przepiórska, którą wkrótce będzie można oglądać w spektaklu "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej" w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Grzegorz Przemyk Dom Spotkań z Historią spektakl

Maluchem do Grecji, Komarem na Mazury, czyli wakacje w PRL-u. Przeżyj to jeszcze raz w Noc Muzeów!

W szybkim tempie zbliża się Noc Muzeów, która jest doskonała okazją, aby odwiedzić placówki mniej znane, co bynajmniej nie znaczy, że mniej ciekawe. Jedną z nich jest podwarszawskie Muzeum Motoryzacji i Techniki, które przygotowało wiele wakacyjnych atrakcji rodem ze słusznie minionej epoki PRL-u.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Noc Muzeów 2023 motoryzacja wypoczynek muzeum Radosław Nałęcz historia Polski Trójka