Polskie Radio
Section05

styl życia hp

Tajemnice dziewięciotonowej prezydenckiej Bestii

Prezydent Stanów Zjednoczonych na co dzień porusza się wyjątkową limuzyną: Cadillakiem One. Potocznie ten pojazd, bo jest on zdecydowanie czymś więcej niż samochodem, nazywany jest pieszczotliwie "The Beast" – "Bestią". I jest uznawany za najbardziej niezwykły, a zarazem najbezpieczniejszy samochód na świecie. Czy tak jest naprawdę?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA prezydent USA samochód Radio kierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowcow radio kierowców 24 Polskie Radio Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowcy

Eunice, Antonina, Cyryl i Ksawery – skąd biorą się nazwy orkanów?

Nad Polską przeszedł właśnie orkan Eunice, pozostawiając za sobą ogromne szkody. Przedtem mieliśmy do czynienia m.in. z Cyrylem i Ksawerym, a do naszej kraju nadciągają właśnie Antonina i Bibi. Kto decyduje o tym, jakie imię otrzyma dany układ baryczny? O tym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedział Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan imigw pogoda huragany Orkan Ksawery wiatr STYL ŻYCIA

Garbus – historia i fenomen legendarnego Volkswagena

Pół wieku temu Volkswagen Garbus, wyprzedzając model T Forda, stał się najliczniej produkowanym samochodem w historii motoryzacji. W ciągu 65 lat powstało 21 milionów egzemplarzy tego legendarnego pojazdu. Jaka jest historia Volkswagena Garbusa i co zadecydowało o jego ogromnej popularności? O tym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedział Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Miara Trójka samochody samochód motoryzacja muzeum technika Niemcy Wielka Brytania Stany Zjednoczone USA STYL ŻYCIA volkswagen volkswagen transporter ford PRL

Jak powstawały polskie nazwiska? Krótka historia przyrostka "-ski"

Jeszcze w XX wieku, czyli stosunkowo niedawno, proces kształtowania się nazwisk trwał i nie każdy był w pełni świadomy posiadania czegoś więcej, niż tylko imienia. Od kiedy jesteśmy identyfikowani nie tylko imieniem? Co mogło być inspiracją dla rodzin, które zaczęły nazywać się Dobrowolscy czy Baranowscy? Innymi słowy: skąd się wzięły polskie nazwiska?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Monika Suszek Tomasz Miara język polski społeczeństwo

Walentynki – jaka jest historia święta zakochanych?

Możemy je świętować, podarowując ukochanej osobie lizak w kształcie serca, przygotowując romantyczną kolację, możemy też nie świętować ich wcale. Chodzi oczywiście o walentynki. Skąd wzięło się to obchodzone 14 lutego święto? Jakie są nasze największe walentynkowe obawy i co robić, gdy chcemy walentynki po prostu ominąć?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Walentynki święta miłość małżeństwo starożytność

Narciarstwo w każdym wieku. Rekord frekwencji w Tatrach

Przed nami ostatni turnus ferii. W Tatrzańskim Parku Narodowym padł absolutny rekord frekwencji – TPN w ostatnim roku odwiedziło ponad 4,5 mln turystów. Chętnych do nauki jazdy na nartach czy snowboardzie jest tak dużo, że są dni, w których nie ma szans na lekcje z instruktorem narciarskim. Co ważne – na stokach widać całe rodziny. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA narty Tatry parki narodowe sporty zimowe nauka jazdy Przemysław Bolechowski Mateusz Drozda senior dzieci

Earworm, czyli melodia, której nie potrafimy zapomnieć

Każdy z nas ma przynajmniej jedną melodię, która nieustannie powraca do nas w myślach – czasem jest to utwór, który szczerze lubimy, a czasem taki, którego wręcz pragniemy pozbyć się z naszej głowy. Takie dźwięki mają nawet swoją nazwę: "earworm". Jakiego rodzaju melodie zajmują nasz umysł? Co wpływa na to, że tak dobrze je zapamiętujemy?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Monika Suszek STYL ŻYCIA piosenka mózg dźwięki słuch umysł psychologia muzyka filmowa

Influencer marketing. Nowy rodzaj reklamy podbija rynek

Każdy, komu zdarza się oglądać twórczość youtubowych influencerów, zauważył, że po kilku minutach autor kanału z właściwego tematu filmu przechodzi, mniej lub bardziej płynnie, do reklamowania produktu czy usługi. To tylko fragment filmu, ale dzięki tym paru minutom influencer zarabia, a reklamowana firma zdobywa kolejnych konsumentów. Influencer marketing, bo tak nazywa się ten rodzaj działalności, to obecnie najprężniej rozwijający się obszar marketingu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan influencerzy STYL ŻYCIA reklama reklama w internecie social media media społecznościowe

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
Zobacz więcej na temat:  miasto Czwórka Kamil Jasieński Marta Zinkiewicz miasto przyszłości technologie STYL ŻYCIA miasto Kamil Jasieński Marta Zinkiewicz

Siła oddechu - czy doceniasz ją na co dzień?

Oddech towarzyszy nam od urodzenia. Jest z nami każdego dnia, w każdej minucie i sekundzie. Na co dzień nie zwracamy na niego uwagi - jednak oddech ma olbrzymi wpływ na jakość naszego życia. Czy wiemy, jak oddychać prawidłowo? To można sprawdzić podczas II Festiwalu Oddechu, który odbywa się w ten weekend w warszawskiej Elektrowni Powiśle.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie STYL ŻYCIA aktywność relaks czas wolny Szymon Jaworski

Tarcza i miecz. 14 stycznia to Światowy Dzień Logiki

14 stycznia to Światowy Dzień Logiki. Święto ustanowiono właśnie tego dnia z powodu dwóch rocznic: urodzin Polaka Alfreda Tarskiego i śmierci Kurta Gödla – uczonych uznawanych za jednych z najważniejszych przedstawicieli logiki w historii. O to, czym jest logika, zapytaliśmy przedstawicielki trzech dziedzin naukowych – filozofii, matematyki i psychologii. – Logika to tarcza i miecz – stwierdziła prof. Agnieszka Lekka-Kowalik z Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski mózg STYL ŻYCIA biologia matematyka filozofia NAUKA anatomia człowieka Przemysław Cięgotura