Polskie Radio
Section05

Jakub Jamrozek

Krzysztof Zanussi o przyjaźni z Wojciechem Kilarem: zdarzały się sceny zazdrości

- Sprzeczności stanowiły znak rozpoznawczy wszelkiego jego działania - tak o Wojciechu Kilarze w audycji "Dwie do setki" mówiła jego biografka Joanna Wnuk-Nazarowa. A przyjaciel kompozytora Krzysztof Zanussi stwierdził: - Zdarzały się sceny zazdrości, zupełnie otwarte. Ale to, że nasza przyjaźń przetrwała tak bezecne twierdzenia, to dowód na to, żeśmy się naprawdę lubili bardzo głęboko.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kilar Jakub Kukla Joanna Wnuk-Nazarowa Marek Moś Krzysztof Zanussi kompozytor muzyka współczesna muzyka filmowa Dwójka

Agata Duda-Gracz o spektaklu "Proszę Państwa, Wyspiański umiera": to anty-laurka, anty-pomnik czwartego wieszcza

- Co jest dla mnie bardzo ważne, jest to anty-laurka, anty-pomnik, próba zrozumienia, a nie oceny, osądu albo kolejny raz wyniesienia na cokół czwartego wieszcza - mówiła w Dwójce Agata Duda-Gracz, reżyserka, scenografka, autorka tekstu i kostiumów do spektaklu "Proszę Państwa, Wyspiański umiera".
Zobacz więcej na temat:  TEATR spektakl Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków Stanisław Wyspiański premiera Agata Duda-Gracz reżyser

Wystawa "Inspiracje Picassem". Mariola Warzusiak-Borcz: pokazujemy grafikę i rzeźbę

- Obecnie sztuka jest bardzo płynna, różne techniki przenikają się. Jest to bardzo widoczne na naszej wystawie, na której pokazujemy i grafikę, i rzeźbę. Również Picasso, jako artysta wszechstronny, zarówno malował, w tym na ceramice, jak rzeźbił i tworzył grafiki – mówiła w Dwójce o wystawie "Inspiracje Picassem" rzeźbiarka Mariola Warzusiak-Borcz.
Zobacz więcej na temat:  Pablo Picasso SZTUKA KULTURA grafika rzeźba Akademia Sztuk Pięknych Kraków Dwójka Dariusz Vasina Mariola Warzusiak

"Dama z gronostajem" przebadana w laboratorium. "Wciąż zmienia się technologia badań"

- Udaje się nam przenalizować 200-300 obiektów rocznie, a laboratorium powstało w 2004 roku. Za rok będziemy świętować dwudziestolecie działalności - mówił w Dwójce dr Julio del Hoyo-Meléndez, kierownik Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Muzeum Narodowego w Krakowie. - Przez ten czas zmieniła się technologia i nastąpił rozwój komputerów - podkreśliła Anna Ryguła. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie dzieła sztuki chemia badania malarstwo Leonardo da Vinci

Prawie 230 szopek krakowskich na wystawie w Pałacu Krzysztofory

- Rozwijająca się w Krakowie szopka pozyskała przez wieki elementy, których nie ma nigdzie indziej. Są to elementy architektury Krakowa wokół sceny Bożego Narodzenia. Po wpisie szopkarstwa krakowskiego na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO definicja ta została jeszcze bardziej doprecyzowana - mówiła w Dwójce Małgorzata Niechaj, kierowniczka Działu Szopek Krakowskich w Muzeum Krakowa.
Zobacz więcej na temat:  szopki krakowskie Kraków wystawa Dwójka KULTURA Muzeum Krakowa konkurs

Wiktor Zin we wspomnieniach córki Moniki: pozwalałam sobie go krytykować

- Z perspektywy czasu widzę, że tata się troszeczkę ze mną liczył, dlatego że pozwalałam sobie go krytykować. Zdaje się, że całkiem mu to odpowiadało, że były też negatywne komentarze. Mówił: to mi się pomaga poprawić - wspominała w Dwójce prof. Monika Zin-Oczkowska, córka Wiktora Zina - bohatera audycji "Dwie do setki".
Zobacz więcej na temat:  architektura Paweł Siwek Wiktor Zin Dwójka KULTURA Polskie Radio telewizja

"The Other Side of Dance". Diana Niepce przyjedzie do Warszawy ze swoim spektaklem

- Diana Niepce to bardzo rewolucyjna tancerka i performerka, która pokazuje inną stronę tańca; stronę tańca, w której mówią ciała z niepełnosprawnościami. Jest to zawodowa artystka, która w 2014 roku w wyniku wypadku doznała niepełnosprawności i od tej pory opowiada swój taniec poprzez te doświadczenia - mówiła w Dwójce o spektaklu Diany Niepce "The Other Side of Dance" Aleksandra Mahmud z Centrum Sztuki Włączającej/Teatr 21.
Zobacz więcej na temat:  taniec KULTURA niepełnosprawność TR Warszawa Dwójka

Rafał Bielski: nie chciałbym żyć w XIX-wiecznej Warszawie

Carskie wojsko, nazwy ulic napisane cyrylicą, nieczystości płynące rynsztokami - tak dwa wieki temu wyglądała dzisiejsza stolica Polski. - Wydaje mi się, że to nie jest miasto, w którym chcielibyśmy żyć - mówił w Dwójce Rafał Bielski, autor publikacji "Było takie miasto... Warszawa na starych zdjęciach i kartach pocztowych z kolekcji Rafała Bielskiego Tom 1. 1860-1905".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Warszawa fotografia fotograf zdjęcia album kolekcja historia warszawy