Polskie Radio
Section05
Jakub Jamrozek

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. K. Pendereckiego. "Chcemy przybliżać muzykę Mistrza"

Przed nami 4. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego (26.11-4.12). - Rola tego konkursu jest szczególna, dlatego że generalnie konkursy kojarzą się nam z olimpiadami, zawodami, kto pierwszy, kto najszybszy… Natomiast celem naszego konkursu jest przede wszystkim przybliżenie muzyki naszego wielkiego Mistrza, który niestety odszedł od nas tak niedawno - mówił w Dwójce prof. Zdzisław Łapiński, pomysłodawca i dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki wiolonczela konkurs Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego Jakub Jamrozek MUZYKA Kraków Dwójka

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Od kina debiutantów do komercyjnych hitów

- Sekcja konkursowa Nowe Kino Azji to przede wszystkim filmy debiutantów albo twórców, którzy jeszcze są mało znani, którzy naszym zdaniem są przyszłością kina nie tylko azjatyckiego, ale i światowego. Ale z drugiej strony mamy np. sekcję Asian Cinemara, w której pokazujemy duże, komercyjne hity - mówił w Dwójce Marcin Krasnowolski, selekcjoner 17. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek festiwal filmowy Warszawa kino Azja pięć smaków Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków kino azjatyckie FILM

Prof. Maria Pomianowska: Polskie Radio to mój partner od lat

- Czuję bardzo wielkie wzruszenie, bo jestem związana z radiem, to mój partner od lat. Spotykam ludzi, którzy słuchają Dwójki od 30 lat, są po raz pierwszy na moim koncercie i mówią: "och, jak się cieszymy, bo znamy całą pani historię dzięki radiowej Dwójce i teraz możemy się spotkać na żywo" - mówiła na naszej antenie Maria Pomianowska, której Polskie Radio przyznało Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek Maria Pomianowska Nagrody Mediów Publicznych nagroda folk muzyka świata world music Filipiny mazurek taniec folklor Dwójka

Początki Polskiego Radia a niepodległość. "Radio budowało szacunek dla państwa i jego instytucji"

- Polskie Radio powstało jako instytucja z udziałem Skarbu Państwa. W latach 30. nastąpiła intensyfikacja rozwoju polskich rozgłośni, zbudowano słynną stację nadawczą w Raszynie. W 1939 roku około 1,2 mln osób dysponowało radioodbiornikiem, działały polskie fabryki, jedna z nich w Wilnie. Pod względem programowym radio przypominało Program 2 Polskiego Radia. Nadawało bardzo dużo muzyki na światowym poziomie - mówił w Dwójce historyk prof. Andrzej Chwalba.
Zobacz więcej na temat:  II RP odzyskanie niepodległości historia Polski Polskie Radio Dwójka Jakub Kukla Jakub Jamrozek Zygmunt Chamiec II Rzeczpospolita

Ignacy Jan Paderewski. "Robił wszystko na rzecz odzyskania niepodległości"

- Już od najmłodszych lat Paderewski był świadomy swej misji, jego horyzont był daleko zarysowany. To analogia z Chopinem, który już od początku drogi artystycznej znał swoją wartość. Paderewski wiedział, że swoją sztuką ma również służyć ojczyźnie, a nie tylko zrobić karierę. Był postacią światowego formatu, zarabiał astronomiczne pieniądze, którymi się dzielił. Starał się robić wszystko na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił w Dwójce Marcin Wąsowski z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski Święto Niepodległości historia Polski niepodległość Dwójka Jakub Jamrozek

Uczuciownik. "Twoje ciało mówi o kondycji głowy"

Ciało daje nam sygnały, które tak powszechnie ignorujemy i nie wiążemy ich w ogóle z umysłem i emocjami. - Nasze przeżycia, stres, traumy objawiają się bólami i odczuciami w ciele po to, byśmy je dostrzegli, zauważyli i zajęli się nimi - przekonują w Czwórce autorki "Uczuciownika", psychiatra dr Małgorzata Tomaszewska i Justyna Mazur, blogerka i podcasterka.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia emocje Jakub Jamrozek

75-lecie Akademii Muzycznej we Wrocławiu. "Stawiamy bardzo mocno na jakość kształcenia"

- Cały jubileuszowy rok zaplanowaliśmy jako forum prezentacji naszych dokonań. 75 lat to dla wyższej uczelni wiek średni. Ten czas za nami jest piękny, ale wierzymy, że przed nami jeszcze piękniejszy. Jak przy okazji każdego jubileuszu odżywają wspomnienia o założycielach uczelni - mówił w Dwójce prof. Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  szkoła muzyczna Akademia Muzyczna we Wrocławiu Dwójka Jakub Jamrozek Aleksandra Kurzak

Zofia Sablińska: na plany filmowe przychodziłam mając 16 lat

Zofia Sablińska jest pierwszą Polką, która otrzymała Stypendium im. Debry Hill, czyli nagrodę amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych dla młodych producentów. - Zaczynałam jako asystentka kostiumologa, przyszywałam guziki i prasowałam koszule. Cały czas szukałam swojego miejsca na planie, bo wiedziałam, że to na pewno jest to. Zobaczyłam kogoś kto, jak się później okazało, był z działu produkcyjnego. Tak zaczęła się moja miłość do produkcji - mówiła w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  kino Jakub Jamrozek produkcja FILM Dwójka Los Angeles Jamie Lee Curtis Zofia Sablińska Polski Instytut Sztuki Filmowej

Ida Karkoszka: negatywne oddziaływanie człowieka na przyrodę i klimat to temat mojej wystawy

- Chcę zwrócić uwagę na negatywne oddziaływanie człowieka na przyrodę i klimat. Zwierzaki patrzą na nas szerzej, z dachu, przyglądają się nam z wysoka. Podróżowały po Polsce przez cały rok, to były różne miejsca, np. wyschnięte koryto Wisły, powstawały niesamowite zdjęcia. Z jednej strony piękne, ale z drugiej pełne grozy - mówiła w Dwójce rzeźbiarka Ida Karkoszka.
Zobacz więcej na temat:  wystawa sztuka współczesna zwierzęta konsumpcjonizm Dwójka Jakub Jamrozek klimat zmiany klimatyczne

XXIII Festiwal Sztuki Mimu. "Treny" Kochanowskiego w wykonaniu teatru pantomimy

W Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy" w Warszawie trwa XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. W piątek (13.10) zaprezentowany został spektakl "Treny" Jana Kochanowskiego w wykonaniu Warszawskiego Centrum Pantomimy. - Czy można pokazać poezję, wychodząc poza narrację słowną? Sam zadałem sobie to pytanie, gdy otrzymaliśmy taką propozycję - mówił w Dwójce Bartłomiej Ostapczuk, reżyser spektaklu i zarazem dyrektor wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  pantomima Jan Kochanowski TEATR Dwójka Jakub Jamrozek

"Paweł Klecki i muzyka Łodzi" - wystawa o łodzianinie światowego formatu

- Łodzianinem był nie tylko z urodzenia, pamiętał o Łodzi całe życie. Mało tego, na tyle, na ile mógł, szczególnie po II wojnie światowej, do Łodzi wracał, a nawet później, po odwilży, po październiku 1956 roku rzeczywiście udało mu się przyjechać do Państwowej Filharmonii w Łodzi - tak o wielkim skrzypku,dyrygencie i kompozytorze Pawłe Kleckim mówił w Dwójce dr Wojciech Wendland, kurator wystawy "Paweł Klecki i muzyka Łodzi", przygotowanej przez Muzeum Miasta Łodzi w 50. rocznicę śmierci artysty.
Zobacz więcej na temat:  Łódź wystawa Dwójka Jakub Jamrozek kompozytor dyrygent

Film "Chłopi" - uniwersalna opowieść z kobietami w sercu fabuły

- Uwielbiam postać Jagny. Odwiedziłam malarzy w czasie pracy, ich wkład serca w tworzenie tych obrazów był zniewalający - mówiła w Dwójce aktorka Kamila Urzędowska. - To opowieść uniwersalna, można się z nią utożsamić w każdym kraju. Jagna to osoba wrażliwa, w życiu szuka piękna - podkreślił Sean Bobbitt, producent filmu "Chłopi".
Zobacz więcej na temat:  chłopi Chłopi kandydatem do Oscara Kamila Urzędowska Dwójka Jakub Jamrozek Władysław Reymont FILM kino

Poznań Katharsis Festival - jakie były początki polskiego państwa?

- Program tegorocznego Poznań Katharsis Festival jest bardzo bogaty i obfituje w wyjątkowe wydarzenia. Jednym z nich będzie "Pieśń o Rolandzie", epicki seans w nowym przekładzie i wykonaniu Jacka Kowalskiego i Klubu św. Ludwika. Wielkim zainteresowaniem cieszy się również pierwszy koncert festiwalu "Śpiew templariuszy", sięgnięcie do jednego z najbardziej ikonicznych tematów średniowiecza - mówili w Dwójce Jan Kiernicki i Jan Billert.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Dwójka Jakub Jamrozek Poznań Chrzest Polski