Polskie Radio
Section05

Powstanie Styczniowe

Jak zadbać o nasze zdrowie? Nie siedź, poćwicz!

Wstań! Nie siedź, rusz się! Także w pracy, w biurze, w domu, siedząc przed komputerem czy telewizorem, w kolejce do autobusu czy do piekarni - czyli w "Czterech porach roku" jak na co dzień, każdego dnia, w każdej godzinie dobrymi nawykami, prostymi ćwiczeniami, zmianą przyzwyczajeń możemy poprawić naszą sylwetkę, wspomóc kręgosłup, krążenie, samopoczucie. W audycji również o tym, co nas może w tym wspomagać, np. aplikacje kontrolujące bezczynność. 
Zobacz więcej na temat:  gimnastyka zdrowie aktywność fizyczna Piotr Galus Agnieszka Kunikowska

Nowa wystawa w Muzeum Niepodległości w 105. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez polskie kobiety

Prawa wyborcze kobiet w Polsce zostały potwierdzone 28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. W 105. rocznicę tego niezwykle ważnego faktu, w Muzeum Niepodległości, odbędzie się wernisaż wystawy "Entuzjastki, siłaczki, bojowniczki. Kobiety Mazowsza 1863-1918", połączony z pokazem filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski Muzeum Niepodległości w Warszawie wystawa Narcyza Żmichowska feminizm emancypantki Maria Konopnicka Katarzyna Cygler niepodległość Trójka

"Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego": najnowsza wystawa w Muzeum Literatury

Już od czwartku, 30 listopada, w warszawskim Muzeum Literatury będzie otwarta wystawa "Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego". Jak sam tytuł wskazuje, jest ona poświęcona kobietom biorącym udział, pośrednio bądź bezpośrednio w tym największym i najdłużej trwającym zrywie niepodległościowym. I właśnie o tej wystawie z jej kuratorką, Katarzyną Jakimiak, rozmawia w swojej audycji Anna Popek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kobieta wystawa Muzeum Literatury Warszawa Anna Popek historia Polski Trójka

Czy kobiecy strój może być patriotyczny? Niezwykła wystawa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

"Moda w służbie wolności" – taki tytuł nosi otwarta w środę, 8 listopada, wystawa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Celem wystawy, nawiązującej do 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, jest ukazanie potęgi mody, dzięki której polskie kobiety mogły dać wyraz swemu zaangażowaniu w walkę o wolność Ojczyzny. Wystawa jest także jedną z atrakcji przygotowanych na tegoroczną edycję akcji "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich" w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski żałoba narodowa moda biżuteria patriotyzm ojczyzna Katarzyna Cygler Trójka

"Dewajtis". Wydarzenia historyczne, które wpłynęły na losy bohaterów serialu

Powstanie styczniowe, walka z Rosjanami, zsyłki na Syberię, a wcześniej: powstanie listopadowe. Wiedza o tych wydarzeniach jest niezbędna, by zrozumieć punkt wyjścia opowieści zawartej w "Dewajtis". Ten nowy serial Telewizji Polskiej, oparty na powieści Marii Rodziewiczówny pod tym samym tytułem, opowiada bowiem o ludziach, których losy determinowała wielka historia.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Maria Rodziewiczówna serial Dewajtis literatura Rosja Syberia

Narodowe Czytanie 2023. Kolarski: "Nad Niemnem" jest arcydziełem i świadectwem kunsztu literackiego

Minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski powiedział, że "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, tegoroczna lektura Narodowego Czytania, jest arcydziełem polskiej literatury. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia podkreślił, że powieść należy do kanonu, gdyż porusza bardzo ważne tematy oraz jest świadectwem kunsztu literackiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Narodowe Czytanie Eliza Orzeszkowa Wojciech Kolarski literatura KULTURA społeczeństwo KSIĄŻKA kanon lektur

Narodowe Czytanie też na Litwie, Białorusi, Ukrainie. "To wydarzenie wspólnotowe"

-  Narodowe Czytanie to jest przedsięwzięcie potężne, wielkie, globalne można powiedzieć. Ale przede wszystkim jest to wielkie wspólnotowe wydarzenie. To, co świadczy o sile i o znaczeniu Narodowego Czytania, to są akcje w mniejszych, większych miejscowościach w Polsce i na całym świecie - podkreślał w Dwójce minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie 2023 Eliza Orzeszkowa Dwójka Paweł Siwek Narodowe Czytanie Grodno

Co naprawdę zdarzyło się nad Niemnem? Inspiracje i przeżycia Elizy Orzeszkowej

"Nad Niemnem", podobnie jak inne dzieła tego okresu, czerpie obficie z faktów historycznych, społecznych, geograficznych czy nawet botanicznych. Powieść Orzeszkowej, choć przedstawia fikcyjną fabułę, jest w szczegółach niemal fotograficznym odbiciem rzeczywistości, z którą autorka zetknęła się osobiście.
Zobacz więcej na temat:  Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Narodowe Czytanie Niemen historia Polski HISTORIA Grodno Litwa Białoruś rzeka literatura literatura polska książki KSIĄŻKA proza

Franciszek chwali rosyjski imperializm. Nie jest w tym pierwszy

W ostatnich dniach papież Franciszek po raz kolejny wywołał burzę. Ojciec Święty zwracając się do młodych Rosjan, zachęcił ich do dbania o dziedzictwo wielkiej Rosji. Wypowiedź papieża wzbudziła kontrowersje, ale to nie pierwszy raz w historii, gdy głowa Kościoła katolickiego patrzy na imperialistyczną Rosję przychylnie.
Zobacz więcej na temat:  papież Rosja Ukraina historia Polski powstanie listopadowe HISTORIA