Polskie Radio
Section05

historia Polski

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zmienia nazwę. Jak rozwijała się ta placówka?

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu mieści się w zabytkowym budynku dawnego Banku Austro-Węgierskiego. Możemy tu podziwiać m.in. stałą wystawę historyczną opowiadającą o dziejach miasta w latach 1867-1945, a także przenieść się do pracowni Bolesława Barbackiego. Co istotne, w środę (24.01) placówka zmienia nazwę na Muzeum Ziemi Sądeckiej. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Nowy Sącz muzeum

Józef Dietl - lekarz, patriota, prezydent Krakowa

"Są wybrańcy tak hojnie od przyrody wyposażeni, że gdzie tylko się ukażą, górujące zdobywają stanowisko, magnetyczną niejako siłą wszystkich do koła przyciągają i stają się wnet własnością powszechną, powagą wysoko cenioną a przytem poufałą, bo popularną, znaną niemal dziecku każdemu. Należał do nich Dietl" - tak o swoim przyjacielu Józefie Dietlu pisał w 1878 roku krakowski lekarz Józef Oettinger.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kraków Uniwersytet Jagielloński Galicja Austria

Rzadki, inkrustowany miecz wyłowiono z Wisły we Włocławku. Pochodzi z X wieku i należał do wikinga

W czasie prac pogłębieniowych prowadzonych w basenie portowym we Włocławku z dna rzeki wydobyto zabytkowy, niezwykle rzadki miecz. Mimo że pokryty grubą warstwą rdzy, jest jak na swój wiek w doskonałym stanie. Przekazany w ręce toruńskich archeologów, zostanie poddany konserwacji. Potem trafi do muzeum, choć jeszcze nie wiadomo którego.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA archeologia Wikingowie średniowiecze zabytki Wisła Włocławek Witold Lazar Trójka

Stanisław Marusarz. Kurier tatrzański, skoczek, olimpijczyk, niezwykły człowiek

Był jednym z najbardziej uznanych kurierów tatrzańskich i skoczków narciarskich, ale także najukochańszym dziadkiem dla swojej wnuczki, graficzki i malarki Magdaleny Gądek. W reportażu Moniki Chrobak opowiada ona o mniej znanej stronie Stanisława Marusarza (1913-1993), człowieka nie tylko niezwykle odważnego, ale także troskliwego i ciepłego. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka Stanisław Marusarz Monika Chrobak pr poleca

Awantury, bale i sędziowski dzwonek. Trudne początki Konkursu Chopinowskiego

Przed wybuchem II wojny światowej odbyły się trzy edycje Konkursu Chopinowskiego, które zgromadziły blisko czterystu muzyków, ponad stu jurorów i tłumy widzów. Taka frekwencja powodowała, że turnieje nie obyły się bez komplikacji - raz występ uczestnika został nawet przerwany przez... szczekającego psa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia warszawy Fryderyk Chopin konkurs chopinowski MUZYKA

Karol Irzykowski. Autor zapomnianego arcydzieła, "przykry wróg" i "słoń wśród porcelany"

– Irzykowski był postacią niezwykle indywidualną i bogatą, o wiele bogatszą niż ci, którzy nawet dziś twierdzą, że był to stary nudziarz, że był to pisarz, który tkwił niezmiennie w swoich przekonaniach, który wciąż, że tak powiem, dłubał w oku swoim przeciwnikom literackim – mówił prof. Kazimierz Wyka w Polskim Radiu w 1974 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura kino film polski książki

Odbudowa Pałacu Saskiego. Minister Sienkiewicz: oczekuje tego większość Polaków

- Grób Nieznanego Żołnierza, który łączy wszystkich Polaków, jest Ołtarzem Ojczyzny, ostatnią wielką powojenną raną Warszawy. Blizną, którą trzeba zaleczyć - powiedział w poniedziałek minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odnosząc się do planów związanych z odbudową Pałacu Saskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pałac Saski Warszawa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz Grób Nieznanego Żołnierza HISTORIA tożsamość