Polskie Radio
Section05

historia Polski

"1025. Narodziny Królestwa" - wystawa upamiętniająca 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego

Jakim państwem było królestwo Bolesława Chrobrego? Gdzie leżały jego największe bogactwa? Czym zajmowali się jego mieszkańcy? Co jedli, jak mieszkali, w co wierzyli? O tym wszystkim opowiada nowa wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski, upamiętniająca 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. Ekspozycja będzie dostępna od 11 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Bolesław Chrobry Muzeum Historii Polski Piastowie

"Zostały tylko fasady". Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy

Straty dóbr kultury, których doznała Polska w latach 1939-1945, były wynikiem zarówno działań militarnych, jak i grabieży dokonywanych przez oddziały wojskowe. - Zewnętrzna powłoka Warszawy została odbudowana. Czyli fasady. Natomiast to, co znajdowało się wewnątrz, w kamienicach, pałacach, mieszkaniach prywatnych, tego już nie ma - mówi w radiowej Jedynce Ewa Witkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki malarstwo II wojna światowa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kradzieże Michał Wójcik Warszawa

Bolesław Leśmian. "Stworzył język, którym można mówić o śmierci"

W twórczości tego poety - uznawanego za najbardziej oryginalną indywidualność artystyczną polskiej literatury XX wieku - tematyka nieistnienia należała do kwestii podstawowych i zarazem najtrudniejszych. - U niego wszystko jest bytem ku śmierci - mówił w archiwalnej audycji o Bolesławie Leśmianie prof. Michał Głowiński.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Leśmian filozofia literatura poezja śmierć Dwudziestolecie międzywojenne HISTORIA

Białoruś: młodzi patrioci na zniszczonym cmentarzu AK w Surkontach

W Dzień Wszystkich Świętych młodzi sympatycy portalu "Wirtualna Białoruś" z Grodzieńszczyzny upamiętnili poległych żołnierzy Armii Krajowej, odwiedzając cmentarz w Surkontach, zniszczony wcześniej przez reżim Łukaszenki. W atmosferze skupienia zapalili znicze, zawiesili biało-czerwone wstążki i odmówili modlitwę nad grobami tych, którzy zginęli w bitwie z NKWD – nazywanej "Kresowymi Termopilami".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Wszystkich Świętych Kresy II wojna światowa NKWD

Jan Matejko jako dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. "Uczniowie go kochali"

Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy znany jest głównie jako twórca przedstawiający dzieje naszego narodu, chwałę i upadek państwa. Mniej znana jest natomiast działalność dydaktyczna wielkiego mistrza malarstwa historycznego, który przez dwie dekady, nie bez kontrowersji, prowadził Szkołę Sztuk Pięknych w Krakowie. Mistrz i niestrudzony dydaktyk Jan Matejko zmarł dokładnie 131 lat temu, 1 listopada 1893 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jan Matejko Kraków Stanisław Wyspiański Akademia Sztuk Pięknych

Polskie sieroty wywiezione do Nowej Zelandii. Audioserial Instytutu Pileckiego i Polskiego Radia

Osiemdziesiąt lat temu do Nowej Zelandii przypłynął statek z 733 polskimi dziećmi na pokładzie. Były to sieroty - ofiary sowieckich wywózek. W założeniu miały zostać w tym kraju do końca wojny. W praktyce większość z nich została tam już na zawsze.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wywózka Nowa Zelandia II wojna światowa dzieci Instytut Pileckiego Polskie Radio Jan Kanty Zienko Martyna Wojtkowska