Polskie Radio
Section05

książki

Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu? "To okazja do przyjrzenia się światu"

Na ile de Coubertin był idealistą? Jak poradzili sobie w Paryżu polscy piłkarze? Gdzie jeździectwa nauczył się Adam Królikiewicz? "Pierwsza drużyna" to znakomita opowieść o początkach nowożytnego ruchu olimpijskiego i polskich sportowcach, którzy jako reprezentanci wolnego państwa, pod własną flagą po raz pierwszy wystartowali równo sto lat temu w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka igrzyska olimpijskie literatura Jakub Kukla Daniel Lis

Skąd się bierze strach przed tygrysami? "Przekazy kultury kształtują nasz stosunek do przyrody"

Tygrysy od zawsze rozpalały ludzką wyobraźnię, lecz i tak doprowadziliśmy to zwierzę na skraj wyginięcia. Co sprawia, że tygrys jest obiektem kultu i nienawiści zarazem? Dlaczego wciąż pożera w lasach delty Gangesu ponad dwieście osób rocznie? Kim są "tygrysie wdowy" i jak żyją po śmierci mężów w dżungli? (...) A przede wszystkim: jaki jest tygrys odarty ze stereotypów? Jak widzi, słyszy, zabija? - to fragment opisu książki Marty Sawickiej-Danielak "Oko tygrysa. Opowieść o bestii, którą stworzył człowiek".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura tygrys Monika Zając Marta Sawicka-Danielak reportaż

"Wehikuł czasu" Herberta George’a Wellsa w interpretacji Marcina Trońskiego

"Wehikuł czasu", wydany po raz pierwszy w 1895 roku, to jedna z najważniejszych powieści w historii światowej literatury science fiction. Fabuła skupia się na losach naukowca, Podróżnika w Czasie, który za pomocą własnoręcznie skonstruowanego urządzenia udaje się w odległą przyszłość, gdzie spotyka dwie odmienne rasy ludzkie – Elojów i Morloków. Fragmenty tego tytułu w cyklu "Książka do słuchania" czytał Marcin Troński.
Zobacz więcej na temat:  literatura Herbert George Wells Marcin Troński

Feliks Falk: bezczynność skłoniła mnie do wydawania prozy

Najpierw, w 2023 roku, wydał "Gmach". Teraz na rynku ukazała się jego kolejna powieść - "Kalwaria". Feliks Falk zyskał uznanie jako reżyser (m.in. "Komornik" i "Wodzirej") i swoich prac plastycznych. Teraz twórca rozpoczął działalność jako pisarz. - Ponad dziesięć lat temu postanowiłem, że nie będę już robił filmów. Po jakimś czasie stwierdziłem, że trzeba się czymś zająć - przyznaje gość "Spotkania z...".
Zobacz więcej na temat:  Feliks Falk reżyser Martyna Podolska literatura powieść

Eugenia Kuzniecowa i "Drabina" - opowieść o poczuciu winy i traumie

W swojej drugiej książce, zatytułowanej "Drabina", Eugenia Kuzniecowa opowiada historię Tolika, młodego mężczyzny, który kupił upragniony dom w Hiszpanii. Trzy dni po tym, jak się do niego wprowadził, Rosja zaatakowała jego ojczyznę Ukrainę. Świat bohatera wywrócił się do góry nogami. Wszystko, przed czym uciekał, wróciło. Schronienie w wymarzonym domu Tolika znaleźli członkowie jego rodziny…
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina wojna na Ukrainie Eugenia Kuzniecowa KULTURA Michał Nogaś literatura

"Zakopane artystek". Natalia Budzyńska portretuje kobiety, które współtworzyły stolicę Tatr

Zakopane, polskie Tatry, góry, ten niepowtarzalny klimat często stawał się inspiracją dla wielu artystów. Natalia Budzyńska w swojej książce "Zakopane artystek" przedstawia portrety malarek, aktorek, rzeźbiarek, tancerek, literatek, bez których Zakopane jakie znamy dziś, nigdy by nie powstało. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski literatura Helena Modrzejewska Zakopane Maria Konopnicka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska poezja

Polskie Radio 24 Kryminał milicyjny święci triumfy. "Gatunek, jak się wydawało, skazany na zapomnienie"

- Stworzenie dobrej powieści milicyjnej było naprawdę trudne. Laury należą się autorom i autorkom, którym to się udało, którzy połączyli wiarygodność pewnego wycinka ówczesnej rzeczywistości z dobrą akcją, gdzie mózgiem był jakiś porucznik MO - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Cegielski, który z Ryszardem Ćwirlejem był gościem Grzegorza Kalinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Prusy literatura kryminał Polskie Radio 24 Grzegorz Kalinowski PRL

"Miasto" Waleriana Pidmohylnego. Marcin Gaczkowski: moja ulubiona powieść

"Miasto" Waleriana Pidmohylnego (1901–1937) to pierwsza ukraińska powieść urbanistyczna, wydana w roku 1928. Kijów lat 20. XX wieku, z szerokimi bulwarami, jazzem, wszechobecnym hałasem, niedobitkami burżuazji i proletariatem, poznajemy oczami studenta Stepana, który przyjechał ze wsi i robi w mieście karierę.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA literatura Marcin Gaczkowski Kijów Ukraina Walerian Pidmohylny

Festyn "Hola, hola, literatura!", czyli lato ze sztuką i książką w dłoni

- Tak naprawdę jak czytamy, to zawsze czytamy trochę o sobie; jakoś identyfikujemy się z bohaterem i jego problemami. A kiedy jesteśmy bliżej swoich emocji, możemy lepiej przyswajać ten tekst. Mam więc poczucie, że takie czytanie w plenerze może więcej wnieść - mówi scenarzystka i pisarka Zofia Karaszewska. Okazją do lektury na świeżym powietrzu może być festyn "Hola, hola, literatura!", o którym twórczyni opowiedziała w "Letnisku" razem z Sylwią Stano.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski literatura Polesie Sylwia Stano

Nowy "Radiobook": Stendhal - "Lamiel" cz. II [POSŁUCHAJ]

Powieść "Lamiel" Stendhal pisał przez wiele lat. Nigdy jej nie ukończył. Książka została opublikowana kilkadziesiąt lat po śmierci autora. Tytułowa bohaterka to "harde dziecko ludu o niepodległych instynktach, wcielenie kaprysu i woli, ciekawości i znudzenia". W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" kolejna część powieści "Lamiel" w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego czyta Krzysztof Gosztyła. Nagranie pochodzi z 1996 roku.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura W POLSKIM RADIU pr poleca

Popularność audiobooków. "Słuchamy jak chcemy"

- Czym innym jest książka przeczytana przez jednego aktora, przełożeniem z języka pisanego na mówiony. Czym innym jest duża adaptacja, coś, co samo z siebie wnosi coś nowego, to jest zupełnie inne medium. Poza wartością literacką mierzymy się tu z wartością audialną, przeżywamy tekst na dwóch płaszczyznach - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kiczek, reżyser m.in. superprodukcji Audioteki "Ogniem i Mieczem" Henryka Sienkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Audiobook