Polskie Radio
Section05

książki

"Czeluść", czyli Anna Kańtoch powraca do świata fantastyki

- Wydaje mi się, że moje wcześniejsze książki były wcześniejsze do zaszufladkowania, bo były po prostu kryminałami. Teraz natomiast wracam do fantastyki. (...) Wydaje mi się, że to troszkę literatura z pogranicza; można ją czytać jak fantastykę albo powieść psychologiczną, w zależności od interpretacji - mówi Anna Kańtoch, która w "Pliku Tekstowym" opowiedziała o swojej nowej książce "Czeluść".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także literatura Max Cegielski Anna Kańtoch

"The Day of Shelly's Death". Etnografia żałoby

Renato Rosaldo pisze "The Day of Shelly's Death: The Poetry and Ethnography of Grief" prawie trzydzieści lat po śmierci swojej żony Shelly. Michelle Rosaldo, jego naukowa i życiowa partnerka, 11 października 1981 roku straciła życie w trakcie wspólnych badań terenowych na Filipinach - poślizgnęła się i upadła w dolinę rzeki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jan Kanty Zienko antropologia etnografia żałoba Filipiny KULTURA literatura

Nowe wydanie powieści Lluísa Pratsa "Hatchiko. Pies, który czekał"

Magda Mikołajczuk o nowym wydaniu powieści Lluísa Pratsa "Hatchiko. Pies, który czekał" - jednej z najbardziej wzruszających książek o psie, opartej na faktach. Hachiko, pies rasy akita, po śmierci swojego pana przez 10 lat codziennie odwiedzał jedną ze stacji tokijskiego metra, dokąd zwykle odprowadzał swojego opiekuna jadącego do pracy. Na podstawie książki powstał film "Mój przyjaciel Hachiko" z Richardem Gerem w roli głównej.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura

Nowy "Radiobook": Stanisław I. Witkiewicz - "Listy do Władysławy i Leona Reynelów"

Ogromny dorobek "Witkacego" znamy m.in. z monumentalnej edycji pism wszystkich, które od początku lat 90. ukazywały się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Ważną częścią serii są dwutomowe "Listy Witkacego do rodziny, przyjaciół, znajomych i tzw. wrogów". W 2015 r. niektóre z nich przeczytał dla Polskiego Radia znakomity aktor Wojciech Wysocki.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura W POLSKIM RADIU pr poleca Stanisław Ignacy Witkiewicz

Polskie Radio 24 Tajemnice Waszyngtonu. "Stolica pełna masońskich symboli"

Wiele wpływowych postaci w historii USA, w tym prezydentów, było masonami. To ukształtowało w pewien sposób amerykańską politykę i kulturę. - Najlepszym tego przykładem jest Waszyngton. Stolica kraju jest przesycona masońską symboliką i architekturą - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Marcin Firlej. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Polskie Radio 24 Grzegorz Kalinowski Stany Zjednoczone masoneria Waszyngton Ameryka Zobacz także

Krystyna Radzikowska. Poznaj prawdziwą królową gambitów

Długo musiała walczyć o pozycję i uznanie w zdominowanym przez mężczyzn świecie zawodowych szachów, i to nawet wtedy, gdy jako wielokrotna szachowa mistrzyni Polski brała udział w eliminacjach do mistrzostw świata. W ostatnim wywiadzie mówiła o sobie i swoich koleżankach: "byłyśmy pionierkami polskich szachów kobiecych".
Zobacz więcej na temat:  szachy netflix historia Polski historia PRL PRL II wojna światowa Lwów Gliwice mecze turniej serial telewizja literatura olimpiada

Jul Łyskawa - autor największego zaskoczenia literackiego 2024 roku

Laureatem Paszportu Polityki 2024 w kategorii "Książka" został Jul Łyskawa, autor powieści "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców". - Nie zastanawiałem się, czy moja książka wpisze się w jakieś mody. Nie byłem przekonany, czy ktoś będzie chciał taką historię przeczytać, ale bardzo chciałem ją napisać - opowiadał w Dwójce pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Paszport Polityki Jul Łyskawa Monika Zając literatura literatura polska KULTURA Dwójka Zobacz także