Polskie Radio
Section05

książki

Magdalena Salik: literatura science-fiction nie musi precyzyjnie opisywać przyszłości

- Wizje przyszłości w fantastyce naukowej traktuję bardziej jako scenerię, w której dzieje się jakaś fabuła, są jacyś bohaterowie, pojawia się jakiś język. To wszystko tak naprawdę dopiero opisuje właściwy temat. Oczywiście, jeśli wymyślimy sobie powieść, której akcja będzie się działa za 40 lat i opiszemy cały świat gadżetów, których ludzie będą używali, to w iluś tych predykcjach musimy trafić - mówiła w Dwójce pisarka Magdalena Salik.
Zobacz więcej na temat:  literatura science-fiction Marta Strzelecka Dwójka Zobacz także KSIĄŻKA KULTURA magdalena salik

Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciało się mieszkać

– Makuszyński bywał ciekawym autorem jako wróż. Przewidywał rozmaite rzeczy, na przykład rozwój telefonii komórkowej – mówił Jan Gondowicz w Polskim Radiu. 8 stycznia mija 140. rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kornel Makuszyński literatura literatura polska książki dla dzieci Zakopane rocznica młodzież proza poezja pisarz pisarze i poeci telefony komórkowe Jan Gondowicz Grzegorz Leszczyński

Marian Jurczyk, legenda "Solidarności". "Postać bardzo skomplikowana"

- Marian Jurczyk był postacią przede wszystkim bardzo skomplikowaną, zróżnicowaną, z pięknymi, pozytywnymi kartami w życiorysie, ale też i mniej chlubnymi doświadczeniami - mówił w audycji "Pomówmy o tym" Michał Siedziako, autor książki pt. "Marian Jurczyk (1935–2014). Biografia polityczna szczecińskiej legendy »"Solidarności«".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność Marian Jurczyk

"Książki znaczące. Bilans idei 2024". Debata ponad podziałami

- Życie polityczne wpycha nas w ramy spolaryzowanego myślenia, które szkodzi dyskusji. Widząc więc, kto przyjął zaproszenie, cieszymy się, że przynajmniej ta pierwsza debata będzie w bardzo szerokim spektrum ideowym. Redakcje, środowiska intelektualne, które będą reprezentowane, są od lewej do prawej strony - mówił w Dwójce przed debatą online pt. "Książki znaczące. Bilans idei 2024" Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Stefana Batorego.
Zobacz więcej na temat:  Edwin Bendyk debata KULTURA Marcin Król Dwójka Fundacja im. Stefana Batorego Zobacz także Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

O kolaboracji słów kilka w nowej książce Piotra M. Majewskiego

- Mogłem skoncentrować się na XX wieku i przyjąć, że kolaboracja pojawia się koło II wojny światowej. Zacząłem się jednak zastanawiać, dlaczego nie było jej wcześniej. Bez gruntownej analizy starszych epok łatwo zauważyć, że podbijani współpracowali z tymi, którzy podbijali. Coś musiało się zmienić i spowodowało, że ta współpraca, która nie zawsze była pozytywna, została okrzyknięta zdradą - opowiada Piotr M. Majewski, Swoje poszukiwania opisuje w książce "Brzydkie słowo na "k". Rzecz o kolaboracji".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski Zobacz także literatura

Joanna Papuzińska: uczyłam się chodzić, trzymając się półek z książkami

- Jak się zagłębiam w dzieje mojej rodziny, nawet kilka pokoleń wstecz, to zawsze dużo w niej było zamiłowania do książek – wspominała Joanna Papuzińska w 2000 roku na antenie Polskiego Radia. – Moja mama była bibliotekarką. Ojciec natomiast był pedagogiem, ale też bardzo dużo czasu i miejsca poświęcał książkom. Szczególnie uwielbiał poezję – dodała.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA literatura literatura dziecięca literatura polska książki dla dzieci

"To tylko publicystyka". Piotr Niemczyk o książce "Krótki kurs szpiegowania"

- Nie proponowałbym, żeby traktować tę książkę jako wartościowe, obiektywne źródło informacji. To jednak publicystyka. I to publicystyka od strony bardziej ludzkiej. Chodziło mi o pokazanie emocji, które się z tym wiążą, a niekoniecznie o grzebanie w danych - móiwł  w Polskim Radiu 24 Piotr Niemczyk, autor książki "Krótki kurs szpiegowania". 
Zobacz więcej na temat:  literatura Polskie Radio 24 Grzegorz Kalinowski służby specjalne szpieg szpiegostwo

Polskie Radio 24 Czytajmy z dziećmi! "Książka jest cudownym narzędziem"

- Dzieci uczą się z przykładów, nie wykładów. Jak dziecko widzi, że rodzic czyta, to będzie chętniej sięgać po książkę, będzie chętniej czytać. Czytanie na głos, czytanie z dzieckiem buduje relacje, pomaga wspólnie spędzać czas - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Nawrocka (Fundacja Zaczytani).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska czytelnictwo książki dla dzieci

Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Człowiek interesu" [POSŁUCHAJ]

Edgar Allan Poe (1809-1849), amerykański prekursor i arcymistrz gotyckich opowieści grozy - których niesamowita atmosfera idzie w parze z symboliką gęstą jak najczarniejsza noc - od czasu do czasu pisywał też rzeczy zabawne. "Człowiek interesu", nowelka z 1840 r. to jeden z tych lżejszych w formie i wymowie utworów. Co nie znaczy, że temat wybrał sobie Poe błahy.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura W POLSKIM RADIU pr poleca Edgar Allan Poe