Polskie Radio
Section05

książki

David Foster Wallace. Pisarz, który bał się wesołych miasteczek

"Świat dzieli się moim zdaniem równo na pół: na tych, których strach podnieca, i na tych, których nie podnieca. Dla mnie strach nie jest podniecający. Jest straszny" – pisał David Foster Wallace, wspominając pewną karuzelę. Z pewnością był specjalistą od strachu. Żył z nim na co dzień. I w końcu z nim przegrał.
Zobacz więcej na temat:  David Foster Wallace depresja samobójstwo literatura KSIĄŻKA opowiadanie proza Ameryka Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone

"Czytelnictwo to nałóg". Jarosław Iwaszkiewicz o książkach polecanych i niebezpiecznych

– W ciągu półwiecza zgromadziłem mnóstwo książek. Niestety nie stworzyłem jakiejś biblioteki wzorcowej, gdzie mógłbym zebrać wszystkie tytuły, które zmieniły się w cząstki mojego życia – opowiadał w 1968 roku Jarosław Iwaszkiewicz. Mimo tego zastrzeżenia ten znakomity pisarz bibliotekę swoją oczywiście miał. I miał też sporo, dzięki Polskiemu Radiu ocalałych, wspomnień o książkach.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz literatura biblioteka Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa wspomnienie poezja pisarz

"Czeluść", czyli Anna Kańtoch powraca do świata fantastyki

- Wydaje mi się, że moje wcześniejsze książki były wcześniejsze do zaszufladkowania, bo były po prostu kryminałami. Teraz natomiast wracam do fantastyki. (...) Wydaje mi się, że to troszkę literatura z pogranicza; można ją czytać jak fantastykę albo powieść psychologiczną, w zależności od interpretacji - mówi Anna Kańtoch, która w "Pliku Tekstowym" opowiedziała o swojej nowej książce "Czeluść".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także literatura Max Cegielski Anna Kańtoch

"The Day of Shelly's Death". Etnografia żałoby

Renato Rosaldo pisze "The Day of Shelly's Death: The Poetry and Ethnography of Grief" prawie trzydzieści lat po śmierci swojej żony Shelly. Michelle Rosaldo, jego naukowa i życiowa partnerka, 11 października 1981 roku straciła życie w trakcie wspólnych badań terenowych na Filipinach - poślizgnęła się i upadła w dolinę rzeki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jan Kanty Zienko antropologia etnografia żałoba Filipiny KULTURA literatura

Magda Mikołajczuk o nowym wydaniu powieści Lluísa Pratsa "Hatchiko. Pies, który czekał"

Magda Mikołajczuk o nowym wydaniu powieści Lluísa Pratsa "Hatchiko. Pies, który czekał" - jednej z najbardziej wzruszających książek o psie, opartej na faktach. Hachiko, pies rasy akita, po śmierci swojego pana przez 10 lat codziennie odwiedzał jedną ze stacji tokijskiego metra, dokąd zwykle odprowadzał swojego opiekuna jadącego do pracy. Na podstawie książki powstał film "Mój przyjaciel Hachiko" z Richardem Gerem w roli głównej.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura

Nowy "Radiobook": Stanisław I. Witkiewicz - "Listy do Władysławy i Leona Reynelów"

Ogromny dorobek "Witkacego" znamy m.in. z monumentalnej edycji pism wszystkich, które od początku lat 90. ukazywały się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Ważną częścią serii są dwutomowe "Listy Witkacego do rodziny, przyjaciół, znajomych i tzw. wrogów". W 2015 r. niektóre z nich przeczytał dla Polskiego Radia znakomity aktor Wojciech Wysocki.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura W POLSKIM RADIU pr poleca Stanisław Ignacy Witkiewicz