Polskie Radio
Section05

Nauka w Jedynce

"Etnografki, antropolożki, profesorki". Niezwykła wystawa o wybitnych kobietach

Pierwsza kobieta, która otrzymała w Polsce nominację profesorską, była etnografką, a pierwsza wykładowczyni antropologii w Oksfordzie była polską uczoną. O kobietach, które odegrały ważną rolę w kształtowaniu się etnologii jako dyscypliny naukowej w Polsce, opowiada najnowsza wystawa "Etnografki, antropolożki, profesorki" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki antropologia muzeum wystawa

Naprawić uszkodzone cząsteczki DNA. Jak można to zrobić?

Jednym z najważniejszych osiągnięć polskich badaczy ostatnich lat jest wkład w zrozumienie mechanizmów powstania uszkodzeń materiału DNA i jego naprawy. Ich prace mają nie tylko ogromne znaczenie w poznawaniu takich procesów jak starzenie, ale też stanowią podstawę do skuteczniejszej walki z chorobami genetycznymi. Osiągnięcia prof. Marcina Nowotnego w tej dziedzinie zostały niedawno nagrodzone najważniejszym polskim wyróżnieniem naukowym.
Zobacz więcej na temat:  DNA Krzysztof Michalski anatomia człowieka genetyka

Profesor Marcin Jóźwik o medycynie, karierze, hobby i marzeniach

O profesorze Marcinie Jóźwiku, polskim naukowcu i lekarzu jego współpracownicy mówią, że to nie tylko świetny klinicysta i chirurg, ale przede wszystkim wspaniały, dobry człowiek, który wszędzie, gdzie się pojawia, tworzy wspaniałą atmosferę. Prof. Marcin Jóźwik po stażach na uniwersytetach francuskich i amerykańskich, i po ponad 10 latach pracy w Niemczech, wrócił do Polski, pracuje i prowadzi badania w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski medycyna ginekolog Francja onkologia Białystok przyroda ryby natura studia ciąża Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

"Szukamy morszczynu". Apel Instytutu Oceanologii PAN

"Pomóż naukowcom w poszukiwaniu morszczynu" - z tym apelem zwrócili się do Polaków naukowcy Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Ostatni rosnący okaz morszczynu udokumentowano w 1976 roku. Było to w okolicy Gdyni przy Starej Torpedowni. Czy morszczyn powrócił do polskiego morza? 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Morze Bałtyckie Bałtyk ekologia środowisko środowisko naturalne przyroda Polska Akademia Nauk NAUKA

"Wspomnienie po pradawnym oceanie". Co krew ma z nim wspólnego?

W opinii wielu naukowców przemiana zwierząt ze stworzeń wodnych w lądowe to jedno z najbardziej rewolucyjnych wydarzeń w historii życia na Ziemi. Zdaniem niektórych badaczy w ludzkiej krwi istnieje pozostałość po życiu naszych przodków w środowisku wodnym. - Francuski biolog Quinton uważał, że nie trzeba robić transfuzji krwi, a zamiast tego można tymczasowo przetoczyć człowiekowi wodę morską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marcin Ryszkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak biologia krew

Polscy archeolodzy angażują społeczność spoza świata nauki

Spotkania poświęcone historii prowadzone w sudańskich szkołach przez polskich badaczy, dni otwarte dla miejscowej ludności na stanowisku archeologicznym, wzajemne konsultacje na temat odkrywanych zabytków, bo często lokalna społeczność wie lepiej, czym był i do czego służył dany przedmiot… To kilka przykładów tzw. archeologii zaangażowanej, która ma na celu wciąganie miejscowych społeczności w działania na rzecz ochrony ich własnego dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Afryka Sudan

Badania bunkra Anielewicza. Warszawa to było wielokulturowe miasto

Bunkier Anielewicza to nieistniejący już schron, który znajdował się na rogu ulic Miłej i Dubois na warszawskim Muranowie. Pod koniec powstania w getcie warszawskim ukrywali się w nim, a 8 maja 1943 roku ponieśli śmierć, bojowcy Żydowskiej Organizacji Bojowej wraz z dowódcą Mordechajem Anielewiczem.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak II wojna światowa Żydzi powstanie w getcie biblioteka Warszawa badania getto warszawskie Michał Montowski historia Polski

Stefan Starzyński - gospodarz i reformator stolicy w latach 1934-1939

Praca, dorobek i wysiłek, jaki Stefan Starzyński wraz ze swoimi współpracownikami włożył w to, aby Warszawa zmieniła swoje oblicze, są obecnie przedmiotem badań naukowych. To historia niezwykłej przemiany miasta, począwszy od momentu powołania Stefana Starzyńskiego na tymczasowego prezydenta m.st. Warszawy (2 sierpnia 1934 roku), do dnia aresztowania go przez Gestapo i uwięzienia na Pawiaku.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa POLSKA NAUKA historia Polski Stefan Starzyński Mokotów Żoliborz komunikacja miejska reformy woda Muzeum Niepodległości w Warszawie Paryż Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Unikatowe skamieniałości zwierząt sprzed milionów lat na 25. Pikniku Naukowym

Wielkimi krokami zbliża się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, na którym swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych. W gronie instytucji propagujących wiedzę znalazł się Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, który pokaże unikatowe skamieniałości sprzed pięciuset milionów lat.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia fizyka chemia Joanna Racewicz

25. Piknik Naukowy. Jak organizmy żywe funkcjonują w środowisku wodnym?

Woda – to hasło 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Dlaczego dla mikroskopijnych organizmów woda zachowuje się, jakby była bardzo lepka, tak jak na przykład miód? W "Eurece" sprawdziliśmy, jaki jest przepływy cieczy w wąskich szczelinach i co się dzieje, gdy dwie różne ciecze muszą przepłynąć przez wąski otwór.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski woda Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022 NAUKA fizyka