Polskie Radio
Section05

przyprawy

Tomasz Sajewicz o Wyspach Korzennych. "Rzadko trafiają tutaj turyści"

Moluki, nazywane Wyspami Korzennymi, to grupa wysp we wschodniej części Archipelagu Malajskiego, wchodząca w skład Indonezji. To właśnie stąd pochodzą przyprawy, które w XVI-wiecznej Europie były cenniejsze niż złoto. 
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Daniel Wydrych Azja Tomasz Sajewicz Polskie Radio Wyspy Korzenne Moluki Północne Archipelag Malajski podróże społeczeństwo odkrycia i ciekawostki Indonezja

Ryba po grecku, ziele angielskie. Tajemnice nazw potraw

Barszcz ukraiński, ryba po grecku, karp po żydowsku, pierogi ruskie – skąd wzięły się te nazwy? Jak się okazuje, nie w każdym przypadku nawiązują one do miejsc ich faktycznego pochodzenia. Tajemnice skrywające nazwy popularnych dań i przypraw odsłoniła przed nami dr Ewelina Kwapień, językoznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Michał Fedusio kulinaria przepisy kulinarne przepisy tradycja Ukraina STYL ŻYCIA ryba po grecku ryba pierogi ruskie pierogi kuchnia

Jak pieprz i papryczki chili zmieniły historię świata

Nie od dziś wiadomo, że przyprawy wpłynęły na historię człowieka. I nie chodzi tu tylko o konserwowanie za ich pomocą żywności, ale o budowane dzięki nim fortuny, powstawanie nowych szlaków handlowych oraz odkrycie Nowego Świata. O miejscu pieprzu i papryczek chili w Europie, Azji i obu Amerykach w najbliższej audycji z cyklu "Droga przez mąkę" opowie Anna Kwiatkowska, dziennikarka i podróżniczka.
Zobacz więcej na temat:  kulinaria gotowanie Dwójka Łukasz Modelski

Skąd pochodzi szafran? Od jak dawna jest hodowany? Tajemnica najdroższej przyprawy świata rozwikłana

Pręciki uzyskiwane ze szczególnego gatunku krokusa osiągają zawrotne ceny. Naukowcom z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie udało się ustalić na podstawie badań genetycznych i analizy zachowanych dzieł sztuki miejsce pochodzenia i okres, w którym zaczęto uprawiać drogocenną roślinę. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Grecja starożytna Grecja starożytność genetyka NAUKA kreta santorini