Polskie Radio
Section05

strach

Klub Trójki: Czy to prawda, że co nas nie zabije... zawsze nas osłabi?

Co kryje się pod pojęciem "rozpieszczonego umysłu", które pojawia się w tytule książki amerykańskich badaczy Jonathana Haidta i Grega Lukianoffa? Zdaniem autorów jest to stan umysłu współczesnego człowieka, który systematycznie unika trudnych doświadczeń, takich jak stres czy intensywny wysiłek intelektualny. Nasuwa się zatem pytanie: jak zachować wrażliwość, nie popadając w nadwrażliwość?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Jagiełowicz stres psychologia mózg umysł psychiatria depresja

Oswoić strach. Psycholog o stylach radzenia sobie ze stresem

Strach i lęk towarzyszą czasami każdemu i są stanami emocjonalnymi, które mogą zarówno mobilizować, jak i paraliżować. - Jest cała grupa ludzi, którzy bez lęku radzą sobie gorzej. Nazywają się defensywnymi pesymistami i jeżeli w jakiś sposób odejmiemy im ten strach, na przykład nauczymy ich optymizmu w procesie psychoterapii, to zaczynają sobie radzić źle, bo nie mają motywacji - mówi w "Czterech porach roku" psycholog dr Beata Rajba.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych stres psychologia

Adrenalina: dodaje życiu ostrości, ale bywa śmiertelnie niebezpieczna

Adrenalina określana mianem "hormonu strachu" jest niezwykle ważnym związkiem i towarzyszy nam przez cały dzień: jej wyrzuty do krwi, mniejsze lub większe, dają energię do działania. Jednak jak mówi stare przysłowie: co za dużo, to niezdrowo. Zbyt duży poziom adrenaliny i zbyt długie jej działanie może być bardzo groźne dla organizmu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA stres zagrożenie emocje Piotr Firan Trójka adrenalina hormony

Lęk nasz powszedni. Jak działa na jednostkę i społeczeństwo?

Ponad dwa miesiące temu dopadł nas lęk przed wojną – koszmar, który wydawał się historią. Przedtem, przez blisko dwa lata, postrach siała pandemia… W obliczu tych zagrożeń mniej istotne wydawały się i nadal wydają lęki indywidualne. Jednak one też determinują reakcje i zachowania każdego z nas. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Trójka emocje Monika Małkowska Jerzy Bralczyk samobójstwo COVID-19 pandemia wojna 2022 wojna na Ukrainie

Czas zwątpienia - jak nie tracić wiary w sens?

Okres pandemii oraz dramat wojny na Ukrainie sprawia, że niektórzy tracą wiarę w sens planowania przyszłości. - Dużą rolę w radzeniu sobie z takiego rodzaju stanem i emocjami jest pozytywna relacja z innymi ludźmi - mówi w Czwórce Maciej Jonek, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. - Taka która pozwala nam pomagać innym ludziom oraz przyjmować pomoc w sposób, który jest niezobowiązujący i rozwijający.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan psychologia emocje