Polskie Radio
Section05

zdrowie psychiczne

Czym jest dobrostan? Jak odczuwają go Polki i Polacy?

Żyjemy w czasach, które wywołują w nas poczucie lęku i niepokoju, powodują utratę poczucia bezpieczeństwa. Mierzymy się z kryzysami - klimatycznym, geopolitycznym, gospodarczym, dotyka nas też kryzys relacji i zaufania. Mimo to chętniej mówimy o dobrostanie, staramy się o niego dbać. W Czwórce zdradzamy, czym jest dobrostan i czy dany jest nam raz na zawsze. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Katarzyna Dydo kobieta dobrostan psychologia Joanna Gutral STYL ŻYCIA

Zdrowie w polskiej armii. Czy jest odzwierciedleniem kondycji społeczeństwa?

Kondycja zdrowotna, a w tym również stan psychiczny polskiego żołnierza, to odzwierciedlenie kondycji społeczeństwa. W "Eurece" dowiedzieliśmy się, jak w Święto Wojska Polskiego ocenia to zdrowie naczelny lekarz psychiatra Wojskowego Instytutu Medycznego Państwowego Instytutu Badawczego płk dr n. med. Radosław Tworus.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Wojsko Polskie żołnierze zdrowie Radosław Tworus Sebastian Duda medycyna

POLSKIE RADIO 24 Życie w ciągłym stresie. 'Wycofujemy się z relacji"

- Struktura naszego mózgu nie zmieniła się od tysięcy lat, ale przybyło nam bodźców, musimy sobie z nimi radzić. A ponieważ głowa działa tak, że jest w stanie zaabsorbować tylko pewną przestrzeń z tego, co się dzieje, to coś trzeba wycofać. Wycofujemy się z jednej z ważniejszych rzeczy dla zdrowia psychicznego, z relacji - mówiła w Polskim Radiu 24 Milena Grela, psycholożka kliniczna i psychoterapeutka.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Małgorzata Telmińska Polskie Radio 24 psychoterapia psychologia POLSKA społeczeństwo

"Prywatyzacja cierpienia". Tomasz Stawiszyński o pułapkach psychoterapii

- Tradycja psychoterapeutyczna lokuje źródła problemów czy cierpienia, które spotykają jednostkę, w prywatnej historii jednostki. Nas właśnie, naszą osobistą historię czyni sferą, która kształtuje nasze doświadczenie, nasze życie i szereg innych aspektów, przez które można nas opisywać, jak miejsce w hierarchii społecznej, odniesione sukcesy. To jest dość problematyczne założenie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Stawiszyński - filozof, publicysta i eseista.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Polskie Radio 24 Artur Wolski Tomasz Stawiszyński psychologia psychoterapia psychoanaliza

NASZ WYWIAD Fentanyl i opioidy. "Zastępują relacje rodzinne"

- Fentanyl lub inne środki często są "protezami" nieobecnej relacji z rodzicami. Zastępują to, czego młody człowiek nie doświadczył w dzieciństwie i w okresie dorastania - mówi w rozmowie z portalem polskieradio24.pl dr Marek Motyka, socjolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego, ekspert ds. uzależnień.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo narkotyki uzależnienia zdrowie fentanyl leki apteka nałóg problemy społeczne

O emocjach, poszukiwaniu niczego i zaletach ciszy. "Najpierw powinniśmy polubić siebie"

- W ciszy słyszymy siebie. Najpierw tak naprawdę powinniśmy odrobić jedną ważną lekcję: polubić siebie. Takiego czy taką, jakimi jesteśmy. To nie lada zadanie. Dopiero wtedy mogę usiąść i być ze sobą w ciszy, i przejmować pędzące myśli - opowiada Hanna Warchałowska. Edukatorka i autorka książek w "Zagadkowej niedzieli" opowiedziała o tym, jak radzić sobie ze swoimi emocjami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk emocje stres uczucia

Martyna Wojciechowska: w przypadku zdrowia psychicznego młodych ważny jest system szybkiego reagowania

- W przypadku zdrowia psychicznego ludzi młodych szalenie ważny jest system szybkiego reagowania. Nie da się szybko zmienić systemu edukacji ani szybko przeprowadzić reformy zdrowia. Ale można szybko wyłapać pierwsze kryzysy - mówi Martyna Wojciechowska - założycielka Fundacji UNAWEZA i inicjatorka konferencji "MŁODE GŁOWY", która odbyła się w Warszawie pod patronatem Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA młodzież psychiatria psychoterapia depresja Jakub Jamrozek Martyna Wojciechowska Joanna flis